wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-22| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Prawo

Geodezja a Plan Informatyzacji 2011-15

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-15. Jego istotnymi elementami są również projekty geodezyjne.


Geodezja a Plan Informatyzacji 2011-15 <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
Plan Informatyzacji Państwa określa kierunki działań administracji publicznej dla osiągnięcia następujących celów strategicznych:
1. Świadczenie usług elektronicznych odpowiadających potrzebom obywateli i biznesu.
2. Zwiększenie sprawności i efektywności funkcjonowania administracji publicznej dzięki
zastosowaniu nowoczesnych narzędzi teleinformatyki.
3. Tworzenie warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Miernikami skuteczności implementacji planu są:
• nieprzekraczanie poziomu zatrudnienia w administracji publicznej osiągniętego w chwili
uchwalenia dokumentu, niezależnie od zakresu czynności realizowanych przez administrację
publiczną,
• zmniejszenie o połowę dystansu do wiodących krajów europejskich w dziedzinie
społeczeństwa informacyjnego w międzynarodowych badaniach porównawczych na
koniec okresu programowania.

Wśród wielu przedsięwzięć planowanych na najbliższe cztery lata znalazły się także te związane geodezją, kartografią i GIS-em. Są to:
• Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami – ISOK (stan realizacji: 20%, koszt: 107 mln zł, termin realizacji: 31 grudnia 2013 r.).
• Georeferencyjna Baza Danych obiektów topograficznych (GBDOT) wraz z krajowym systemem zarządzania (stan realizacji: 45%, koszt: 170 mln zł, termin realizacji: 31 grudnia 2013 r.).
• GEOPORTAL2 (stan realizacji: 55%, koszt: 90 mln zł, termin realizacji: 31 grudnia 2012 r.).
• TERYT2 (stan realizacji: 30%, koszt: 45 mln zł, termin realizacji: 31 grudnia 2011 r.).
• Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – ZSIN (stan realizacji: 55%, koszt: 215 mln zł, termin realizacji: 31 grudnia 2016 r.).
• TemMAP – utworzenie zharmonizowanej i łatwo dostępnej za pomocą usług sieciowych informacji o środowisku, jego walorach przyrodniczych i gospodarczych oraz związanych z tym środowiskiem zjawiskach i zagrożeniach (stan realizacji: 0%, koszt: 28 mln zł, termin realizacji: 31 grudnia 2014 r.).
• ASG Plus – zwiększenie zasięgu i ułatwienie dostępu do serwisów ASG-EUPOS (stan realizacji: 0%, koszt: 4 mln zł, termin realizacji: 2012-14).
• K-GESUT – budowa systemu zarządzania krajową bazą danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu wraz z wybranymi elementami bazy danych o znaczeniu regionalnym oraz ogólnopolskim (stan realizacji: 0%, koszt: 46 mln zł, termin realizacji: 2012-15).
• TERYT 3 – rozbudowa aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów; integracja rejestrów i usług administracji przez wykorzystanie w systemach pl.ID, e-PUAP danych o granicach oraz adresach i ich lokalizacji; zebranie, weryfikacja oraz konwersja danych na potrzeby ewidencji miejscowości, ulic i adresów (stan realizacji: 0%, koszt: 47 mln zł, termin realizacji: 2012-15).
• GEOPORTAL 3 – utrzymanie IIP w celu zapewnienia zakładanego poziomu wydajności; dostosowywanie IIP do wymagań UE, rozbudowa IIP w zakresie podmiotów obsługujących zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo, ochronę środowiska, naukę, szkolnictwo, ochronę zdrowia (stan realizacji: 0%, koszt: 65 mln zł, termin realizacji: 2012-15).
• Informatyzacja PZGiK – przetworzenie do postaci cyfrowej wybranej części dokumentacji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (stan realizacji: 0%, koszt: 136 mln zł, termin realizacji: 2012-15).
• TopoMAPA – tworzenie oraz publikacja za pomocą serwisu Geoportal.gov.pl nowej generacji standardowych opracowań kartograficznych – map topograficznych i ogólnogeograficznych w skalach od 1:10 000 do 1:1 000 000 wygenerowanych z projektu GBDOT (stan realizacji: 0%, koszt: 96 mln zł, termin realizacji: 2012-16).
• System Wspomagania Dowodzenia dla Policji, który ma oferować m.in. wizualizację danych na mapach (stan realizacji: 40%, koszt: 134 mln zł, termin realizacji: 31 grudnia 2013 r.).

W planie zdefiniowano także wskaźniki, które mają być miarą realizacji zapisów tego dokumentu. Są to m.in.:

Wskaźnik Wartość
w 2010 r.
Spodziewana wartość
w 2015 r.
Krotność wzrostu użytkowników korzystających z usług danych przestrzennych poprzez Geoportal.gov.pl 1 2
Liczba użytkowników korzystających z usług systemu ASG-EUPOS 3200 5000
Liczba węzłów IIP 1 30
Pokrycie powierzchni kraju bazami danych przestrzennych dostępnych drogą elektroniczną 20% 80%
Liczba wdrożonych systemów informatycznych zapewniających dostęp do zbiorów danych przestrzennych w ramach IIP 0 6
Odsetek zawiadomień w postaci elektronicznej przesyłanych między urzędami prowadzącymi EGiB a sądami prowadzącymi KW 0 45%
Odsetek powiatowych baz danych EGiB włączonych do centralnego repozytorium ZSIN 0 60%
Liczba wdrożonych systemów informatycznych zapewniających usługi danych przestrzennych 1 2
Liczba interoperacyjnych usług danych przestrzennych 0 5
Liczba rejestrów publicznych dotyczących środowiska przyrodniczego udostępnionych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną 0 2
Średnia dzienna liczba użytkowników Geoportalu korzystających ze zbiorów i usług danych przestrzennych 500 1800

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
psiakość A jakie serwery drogie dziecko ?, a jaki teryt 123 - teryt chyba jest tylko 2 ? sprawdziłem. A IPE będzie obiecuję ci, bo miałem taki sen i raz w miesiącu się o to modlę. A podatki ? - jakie podatki od tych paru groszy geodezyjnej emerytury. A jeszcze na koniec z jakiego urzędu bo nic nie rozumiem, to już nie na moje lata taka nowoczesna polemika.
odpowiedz zgłoś
smerfie marudo (a może smerfetko?) celowo piszę po 16:00 bo już z urzędu wyszedłeś:) biadolenie biadoleniem, ja już się napatrzyłem na projekty, od FOZZ i centrum frakcjonowania osocza po matry, IPE i teraz od nowa teryt123. To jest podsumowanie radosnego wydawania pieniędzy naszych wspólnych (no, chyba że podatki płacisz na Kajmanach) celem ralizacji ambicji bez podstawy biznesowej. Myślałem, że nasze czcigodne grmium prezesowskie mysli biznesowo, ale cóż. Serwery kupione. To najważniejsze. Hej Hopsa do przodu wiara bum trala lala
odpowiedz zgłoś
psiakość To niech będzie good night i ostatni gaszą światło. I połóźmy się i wspokoju czekajmy na śmierć - kiedyś w końcu przyjdzie. To plus biadlenie jest łatwiejsze niż codzienna praca. Pobiadolmy sobie, pobaidolmy będzie nam lepiej. Oj bieda, straszna bieda, oj jaka bieda i nędza i w ogóle wszystko źle i wszystko do d... i oj bieda, bieda i nic się nie uda, i to wszystko bez sensu i wszystko źle, oj bieda, zgroza, ciemność.
odpowiedz zgłoś
Widać tok myślenia cały czas ten sam:) najpierw ćwiczyli Matrę 1, Matrę 2 ... itd. Teraz będzie teryt1, teryt2, teryt3... Edward nic nie musi wytykać, drogi prawdziwy geodeto. Sukcesy są piękne na konferencjach. natomiast codzienne życie jak zwykle wypnie pupę. Good luck and good night
odpowiedz zgłoś
do wieszcza Edwardzie a co ty na to ? Zagrzmij, ojczyzna w potrzebie, znowu coś próbuja w tym GUGiK'u, zagrzmij - przecież nie może im się udać !!!
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS