Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-06-24 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Imprezy

Prezentacje z Krakowskich Spotkań już w sieci

Na stronie konferencji „Krakowskie Spotkania z INSPIRE” udostępniono prezentacje z XII edycji tej imprezy, która odbyła się w dniach 13-14 czerwca.


Ilustracja: Prezentacje z Krakowskich Spotkań już w sieci

Prezentacje dotyczą m.in.: projektu European Location Framework (ELF), doświadczeń firm i urzędów w zakresie projektu ZSIN faza I, wykorzystania fotogrametrii w pracach geodezyjnych oraz użycia danych 3D.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

W odpowiedzi Panom geodetom: na tak postawioną sprawę w zasadzie nie ma argumentów. Z mojej strony jest jednak pewien problem, bo jeśli tak to wygląda to rykoszetem dostają Ci, którzy do sprawy podchodzą z należytą starannością. Winne kryterium najniższej ceny czy może zwykła zachłanność? - nie wiem. Opracowania ewidencyjne są trudne i wymagają dużej staranności w badaniu dokumentów. Fotogrametria z kolei to metoda pomiarowa i jako metodę pomiarową staram się ją propagować (również na cytowanej w artykule konferencji - moja prezentacja jest także dostępna). Skoro w ewidencji budzi tyle kontrowersji to może lepiej zastosować przy pomiarach syt-wys?
  
w remizach elementem ortofotomapy ( na dodatek tym najważniejszym) jest wpasowany kataster, ten austriacki... bez ładu, składu... i oderwany od rzeczywistości...I to te kreski z katastru są pokazywane ludziom jako granice, a to co jest pod spodem, jest najmniej istotne..Tak naprawdę na ekranach pokazują kopie geoportalu krajowego...Ten proceder( kombinacje nastawione na wyłudzenie pieniędzy ), ma niewiele wspólnego z prawdziwą fotogrametrią, a osoby ustalające granice wiedzą często tyle o fotogrametrii " co pies o gwiazdach"... Geodeta ma rację, fotogrametria nie jest" be", tylko" be" jest to, co się wyprawia, za przyzwoleniem GUGiK-u...
    1 
 1 
fotogrametria Panie Łukaszu fotogrametria sama w sobie nie jest "be". Natomiast "be" jest fotogrametria w wydaniu jaki się nam serwuje w remizach, gdzie często mam wrażenie ludzie przypadkowi się nią posługują. Granice tam przyjmowane (z pominięciem poprzednich operatów) muszą być później "prostowane" w bataliach pomiędzy stronami i urzędnikami starostw.
  
 1 
trudno się przebić z normalną fotogrametrią opartą o metryczne kamery, certyfikaty kalibracji, raporty, kontrole przyjęcia do zasobu centralnego przez CODGiK a tym bardziej trudno jest droniarzom, którzy robią fotki sprzętem niskobudżetowym. Współczucie. Tym bardziej, że GUGiKom chyba już wszystko jedno jak, kto, co i po co... Szacunek dla zamawiających tj. ostatni bastion na straży normalności, którzy jednak chcą przypilnować wykonawców i nie przymykać oczu na rzeczy, które widać bez lornetki...
    1 
 1 
"Niechęć" i dziwna teoria że fotogrametria jest "be" wynika tylko i wyłącznie z niewiedzy. Najczęściej podnoszony jest argument ewidencji zakładanej metodą fotogrametryczną i jej dokładności. Przy czym to trochę tak jakby mówić, że pomiary tachimetryczne nie mają sensu bo pomiary odległości taśmą inwarową miały małą dokładność na długich dystansach. Stan wiedzy geodetów (w większości) o fotogrametrii jest przerażający, a jest to po prostu technika pomiarowa, którą można wykorzystywać do pomiarów zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie standardów. Teraz upowszechnia się fotogrametria niskopułapowa. Cały Świat zmierza do tego, żeby niewielki "dron" stał się pełnoprawnym urządzeniem pomiarowym obok tachimetru czy RTK. Natomiast u nas fotogrametria jest "be". Ja osobiście chcę przekazywać swoją wiedzę w tym temacie od dawna, tylko komu? Chętnych na szkolenia i wdrożenia nie ma bo albo fotogrametria jest "be" albo "w internecie można znaleźć wszystko za darmo". Trochę to wszystko nieuzasadnione ekonomicznie.
  
j.w. właściwie to nie wiem dlaczego, ale pokutuje w ludziach taka ''niechęć'' połączona z dziwną teorią , że metody Fotogrametryczne są 'be'....Na świecie traktują te metody jako priorytetowe i bardzo uzasdnione ekonomicznie. ..a My ciągle za osiełkiem...
  
 2 
Dlaczego kłopot? j.w.
  
 2 
Metoda foto to napęd dla kilku firm które robią zdjęcia. Dla ludzi to kłopot.
    3 
 3 



zobacz też:

O sukcesach i porażkach INSPIRE na Radzie IIP

Budowa krajowej infrastruktury informacji przestrzennej idzie nam coraz sprawniej, choć nie brakuje...

INSPIRE kręci się wokół katastru

Teoretycznie Polska powinna być już w 2/3 wdrażania dyrektywy INSPIRE. A jak to wygląda w praktyce? O tym można...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Sygurt Wiśniowski był pierwszym podróżnikiem, który opublikował doniesienia na temat Australii w języku polskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin German (XVII wiek)
W 1620 r. żupnik Adam Górski sprowadził do Polski geometrę szwedzkiego pochodzenia w celu wykonania pomiarów i sporządzenia planów kopalni soli w Wieliczce. Efektem pracy Marcina Germana były plany trzech poziomów kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1938
W zakładach Carl Zeiss w Jenie wyprodukowano wielkoformatowy przetwornik fotomechaniczny SEG.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2