wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-16| Geodezja, GIS, Software

Co się dzieje z mazowieckim systemem dla powiatów?

31 sierpnia ubiegłego roku w powiatach grójeckim i węgrowskim miał zacząć działać system do prowadzenia zasobu geodezyjnego opracowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Czy wreszcie udało się go wdrożyć?


Co się dzieje z mazowieckim systemem dla powiatów?

Przypomnijmy, że Zintegrowany System Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej był tworzony przez firmy Comarch i PGI Compass. Pierwotny plan Urzędu Marszałkowskiego zakładał, że pierwsze wdrożenia (w Piasecznie i Płocku) zostaną przeprowadzone do kwietnia 2012 r. Bankructwo firmy Compass oraz ciągłe zmiany prawne, do których należało dostosować system, przyczyniły się do tego, że do wdrożeń tych jednak nie doszło.

Drugim podejściem do uruchomienia ZSDGiMZ było podpisanie w 2015 r. z firmą Intergraph Polska umowy na wdrożenie systemu w starostwach w Grójcu i Węgrowie. Prace miały się zakończyć 31 sierpnia 2015 r., jak jednak informowaliśmy, i tu doszło do opóźnień. W lutym br. rzeczniczka prasowa UMWM informowała, że system w obu powiatach wdrożono i zasilono danymi. W ramach asysty technicznej wciąż trwały jednak prace związane z poprawieniem niektórych funkcjonalności. Do czasu ich zakończenia nie zostaną upublicznione takie moduły tego rozwiązania, jak geoportal czy obsługa prac geodezyjnych przez internet.

Czy od tego czasu coś się zmieniło? Czy wdrożenia udało się zakończyć? Z lakonicznej informacji rzeczniczki prasowej UMWM wynika, że pod koniec maja br. w obu starostwach prace nad uruchomieniem systemu wciąż trwały (dalej w ramach asysty technicznej). Z kolei w odpowiedzi na zapytanie firmy Geo-System Starostwo w Grójcu zwraca uwagę, że dopóki toczą się te prace, nie można mówić o wdrożeniu systemu, ale o jego testach oraz opracowaniu analiz i rekomendacji w zakresie modyfikacji, usprawnień i rozwoju. Starostwo w Węgrowie pisze natomiast, że „system ZSDGiMZ nie został wdrożony, albowiem (…) przedmiotem zamówienia było przede wszystkim przygotowanie i wykonanie testów”.

Co ciekawe, w Starostwie w Grójcu firma Geo-System uruchomiła ostatnio serwis mapowy oraz system do obsługi prac geodezyjnych, a są to funkcje, które miał realizować ZSDGiMZ. Czyżby oznaczało to, że powiat postawił na mazowieckim oprogramowaniu „krzyżyk”? Wypowiedź rzeczniczki UMWM zdaje się temu zaprzeczać. Marta Milewska twierdzi bowiem, że w ramach prowadzonej asysty trwają prace nad udostępnieniem modułów do: zgłaszania prac geodezyjnych, wniosków o udostępnienie materiałów z PZGiK i o uwierzytelnienie oraz przeglądania w portalu mapowym zasobów baz danych.

Losy mazowieckiego systemu są o tyle istotne, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii chciał udostępniać to rozwiązanie za darmo wszystkim chętnym powiatom do prowadzenia zasobu geodezyjnego. Czy wciąż ma taki zamiar? – Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem GUGiK udostępnianie ZSDGiMZ może nastąpić po otrzymaniu z minimum dwóch powiatów pozytywnej oceny produkcyjnego wdrożenia tego rozwiązania, a zadanie polegające na dostosowaniu systemu do obowiązujących regulacji prawnych realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – komentuje Jakub Giza z GUGiK. Dodaje jednocześnie, że Urząd nie ma w planach budowy alternatywnego systemu.

Jednak nawet jeśli wdrożenia w obu mazowieckich starostwach zakończą się sukcesem, to czy inne powiaty będą chętne do korzystania z tego oprogramowania? Pytanie jest o tyle zasadne, że – jak informuje rzeczniczka UMWM – obecnie ZSDGiMZ jest zgodny ze stanem prawnym na 31 sierpnia 2014 r., a od tego czasu w przepisach geodezyjnych zaszło przecież sporo zmian. Czy system czeka w takim razie kolejna modyfikacja uwzględniająca najnowsze przepisy? – Tak, jeśli zamawiający będzie dysponował odpowiednią pulą godzin z asysty technicznej – odpowiada Marta Milewska.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A co tam u Pana Krzysztofa Czy rzecznik może coś powiedzieć, jak przebiegła wizyta przyjaciół z zaprzyjaźnionej trzyliterowej agencji?
odpowiedz zgłoś
te schemaciki pokazują, jak bardzo słomiany to miś. Tylko wyciskają go jak cytrynę a on zgnić nie chce.
odpowiedz zgłoś
Schemat. Najlepsze są te schemaciki zawsze zajmujące poczesne miejsce w notatce.
odpowiedz zgłoś
niekończąca się asysta Never Ending Story
odpowiedz zgłoś
a gdzie CBA? CBŚ? WRC? IMGW?... przykre
odpowiedz zgłoś
CBA http://wiadomosci.onet.pl/kraj/cba-w-akcji-agenci- weszli-do-kilkunastu-instytucji/bpyx21
odpowiedz zgłoś
czyli co jeden obiecał (gugik), drugi przygotował (bgwm) system i nie są kompletnie za nic odpowiedzialni, bo odpowiedzialność zrzucą na jakiegoś geodecinę powiatowego, który musi formalnie potwierdzić, że program się nadaje. Tylko czy to jego broszka? A kto dostał wynagrodzenia z tych trzech?
 2 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS