|2016-02-16|
Geodezja, Firma, Software, Instytucje
Mazowiecki system PZGiK zainstalowany w dwóch powiatach [aktualizacja]
Na jakim etapie jest wdrażanie mazowieckiego systemu do prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego?
Sprawa dotyczy tzw. Zintegrowanego Systemu Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej (ZSDGiMZ) rozwijanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Z lakonicznego wyjaśnienia rzeczniczki prasowej UMWM wynika, że system ten został zainstalowany w starostwach w Grójcu i w Węgrowie oraz zasilono go danymi. Obecnie trwają prace firmy Integraph Polska w ramach asysty technicznej, w wyniku których poprawiane są m.in. funkcjonalności, do których zgłoszono uwagi w trakcie testów ZSDGiMZ.
Przypomnijmy, że umowę na opracowanie ZSDGiMZ Urząd Marszałkowski podpisał w czerwcu 2010 roku z firmami Comarch i PGI Compass (obecnie w upadłości). Teoretycznie oprogramowanie miało być gotowe i wdrożone w pierwszych samorządach (tj. w Płocku i Piasecznie) w kwietniu 2012 roku. W dalszej kolejności, na mocy porozumień z GUGiK-iem, rozwiązanie planowano bezpłatnie udostępniać wszystkim chętnym powiatom jako tzw. system PZGiK, którego wdrożenie do stycznia 2017 r. wymaga rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK. Prace nad ZSDGiMZ doznały jednak dużych opóźnień, co tłumaczono koniecznością dostosowania oprogramowania do zmieniających się przepisów.
W maju 2015 roku podpisano z firmą Intergraph Polska umowę na wdrożenie tego systemu w starostwach w Grójcu oraz Węgrowie – jej wartość to 1,045 mln zł. Pierwotnie zakładano, że prace zostaną ukończone do 30 sierpnia 2015 r. I tu nie udało się jednak dotrzymać terminu, co Urząd Marszałkowski tłumaczył m.in. opóźnieniami w przekazaniu danych przez partnerów projektu.
[Aktualizacja z 18 lutego] Jak dodaje rzeczniczka prasowa UMWM, w ramach prac wdrożono również portal umożliwiający: zgłaszanie prac geodezyjnych, a także składanie wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK i wniosków o uwierzytelnienie materiałów oraz przeglądanie baz danych. Serwis ten nie jest jednak jeszcze dostępny z uwagi na toczące się prace związane z asystą techniczną. „Asysta techniczna zgodnie z ogólnodostępną dokumentacją przetargową jest jednym z elementów umowy zawartej z obecnym wykonawcą i dopiero po jej zakończeniu możemy mówić o zrealizowaniu prac w ramach umowy” – przypomina rzeczniczka.
JK
|