Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-09-10| Geodezja, Firma, Prawo, Przetargi, Software, Instytucje, Kataster

Co się dzieje z mazowieckim systemem PZGiK?

31 sierpnia minął termin wdrożenia w powiatach grójeckim i węgrowskim mazowieckiego systemu do prowadzenia zasobu geodezyjnego. Jak jednak ustaliliśmy, prace się opóźniły.


Co się dzieje z mazowieckim systemem PZGiK?

Sprawa dotyczy tzw. Zintegrowanego Systemu Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej (ZSDGiMZ) rozwijanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Z wyjaśnień rzeczniczki prasowej UMWM wynika, że zgodnie z aneksem do umowy podpisanym z firmą Intergraph Polska nowy termin zakończenia prac wyznaczono na 18 października br. Przyczyną zmiany jest opóźnienie w przekazaniu danych przez partnerów projektu „Baz Wiedzy o Mazowszu” – informuje Marta Milewska.

Kolejne nowe informacje na temat tego systemu przynosi dzisiejsze wydanie „Gazety Polskiej Codziennie” (z 10 września). Jak ustalił ten dziennik, warszawska prokuratura umorzyła postępowanie ws. ewentualnych nieprawidłowości przy budowie i wdrażaniu ZSDGiMZ. Doniesienie w tej sprawie trafiło do prokuratury rejonowej, a ta z racji „znaczącej kwoty szkody” przekazała sprawę prokuraturze okręgowej. Następnie śledztwo trafiło do innej prokuratury rejonowej, która je umorzyła. Decyzja ta została już zaskarżona do sądu. Jak ponadto czytamy w artykule „Miliony wyrzucone na program widmo”, choć na mazowiecki system wydano już około 3 mln zł, to nie doczekał się on jeszcze żadnego wdrożenia.

Przypomnijmy, że umowę na opracowanie ZSDGiMZ Urząd Marszałkowski podpisał w czerwcu 2010 roku z firmami Comarch i PGI Compass (obecnie w upadłości). Teoretycznie oprogramowanie miało być gotowe i wdrożone w pierwszych samorządach (tj. w Płocku i Piasecznie) w kwietniu 2012 roku. W dalszej kolejności, na mocy porozumień z GUGiK-iem, rozwiązanie planowano bezpłatnie udostępniać wszystkim chętnym powiatom jako tzw. system PZGiK, którego wdrożenie do stycznia 2017 r. wymaga rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK.

Prace nad ZSDGiMZ doznały jednak dużych opóźnień, co tłumaczono koniecznością dostosowania oprogramowania do zmieniających się przepisów. Wiosną tego roku podpisano z firmą Intergraph Polska umowę na wdrożenie tego systemu w starostwach w Grójcu oraz Węgrowie – jej wartość to 1,045 mln zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama