Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-06-07 | GIS, Teledetekcja, Firma

Polska3D.pl od Tatr po Bałtyk

W ostatnich latach tworzenie modeli 3D przestało być specjalnie skomplikowane. W dalszym ciągu problematyczne pozostaje natomiast utrzymanie ich w aktualności, powiązanie z innymi rejestrami czy praca z dużymi zbiorami danych na więcej niż jednym stanowisku. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak udostępnianie modeli 3D, zwłaszcza przez internet. O nowym portalu Polska3D.pl opracowanym przez MGGP Aero w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze Witold Kuźnicki.


Ilustracja: Polska3D.pl od Tatr po Bałtyk <br />
Ratusz w Opolu ? model 3D, siatka z trójkątów z teksturami
Ratusz w Opolu ? model 3D, siatka z trójkątów z teksturami
Spółka dopracowała metodę pozyskiwania, przetwarzania, aktualizowania i publikowania modeli 3D w internecie. Jest to efekt dwóch lat testów jej Działu Badań i Rozwoju. Przy budowaniu modeli 3D wykorzystywane są zdjęcia ukośne, pionowe, skaning laserowy i doświadczenie zespołu z blisko piętnastoletnim stażem na rynku opracowań fotogrametrycznych. MGGP Aero wykorzystuje farmę spiętych stacji roboczych, kilkaset GB pamięci RAM, szybką macierz dyskową i zewnętrzną serwerownię do udostępniania tych danych w internecie.

Przypomnijmy, że półtora roku temu premierę miał pierwszy sklep ze zdjęciami lotniczymi map2.pl, zimą 2015 roku technologia zdjęć ukośnych (ukosne.pl), a niespełna miesiąc temu uruchomiona została strona retromapy.pl do udostępniania i porównywania ortofotomap. Wszystkie, w sumie już cztery, strony www są serwisami produktowymi spółki, mają podobny układ graficzny oraz podobną użyteczność.

Więcej w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

już się śmieję tak, oni mi pokazali to forum;)
  
 1 
jasne a twoi szefowie mają podobne zdanie ?
    4 
 1 
dokładnie czytałem o 4 nad ranem na undergroudowych forach hakerskich , ze Chińczycy i Indusi już grzeją maszyny do pobierania kafli, czekali na ten materiał od przynajmniej 5 lat, a jego czarnorynkowa wartość przewyższa kość słoniową i diamenty.
    1 
 6 
najważniejsze zdanie tego newsa to te pierwsze. Jeśli mggp lubi żeby ktoś pobierał im dane niech dalej się samozachwyca sobą i serwuje tak urocze do pobierania i przetwarzania tile. W godzinach można liczyć czas kiedy te dane zaczną być ściągane i przetwarzane przez użytkowników. Zabezpieczenie przed listowaniem plików opanowali w dzisiejszych czasach już nastolatkowie. Zespołowi wdrożeniowemu widać ta sztuka się nie udała. Technologie użyte do budowy tego portalu można bez problemu poznać analizując to co się ładuje do przeglądarki. I każdego do tego zachęcam. Warto zająć się rzeczami bardziej użytecznymi niż pisanie głupot na forach.
    3 
 2 
jenny nie martw się brakiem zrozumienia, gdy przykład idzie z góry, gugik zamiast kupować polskie narzędzia na rynku, zleca ich produkcję molochom informatycznym, żeby kosztowały 10 razy więcej, patrz chociażby sławna emuia i program Izdebskiego. Wyjątkiem jest zakup arcgisa i geomediów, ale to też nie bez powodu;). Widząc to maluczcy myślą, że jak ZSIN zostanie (z resztą na geomediach:) wreszcie zrobiony to nagle będzie nowa jakość. Tak, okaże się, że król jest nagi, a nowy GGK będzie robił dobrą minę. Mamy w Polsce kompleks amerykańskości, polskie programy są be, polskie firmy są be. Tylko kto tak naprawdę PKB robi? Kto podatki w Polsce zostawia? hexagon, czy może esri?:)
    1 
 5 
Zapewne gdyby ten news dotyczył zagranicznej firmy komentarze byłyby zupełnie inne. Niestety u nas wszystko trzeba hejtować... ot tak, dla poprawy własnego samopoczucia. Smutne, że nie doceniamy pracy własnych rodaków. Nawet jeśli wykorzystali w swojej pracy jakieś gotowe narzędzie to co? Czy wszystkie firmy muszą każdy projekt przygotowywać od zera? To tak jakby każdy kto chce zbudować dom musiał na własnym podwórku mieszać zaprawę na pustaki, bo z dostępnych na rynku nie wolno skorzystać. Chyba nie do końca zdajecie sobie sprawę z tego na czym polega biznes. Podsumowując... nie ma co spłycać, że jedyna ich praca polegała na wybraniu softu, bo skoro to takie proste, to czemu żadna z naszych branżowych firm nie zaoferowała takiego rozwiązania?
    3 
 7 
@Staszek @olek Nie chodzi o dyskredytowanie, tylko o jakąkolwiek poprawność. Jeśli wykorzystuje sie jakaś technologię to wypada o tym napisać, a nie ukrywać to pod zespołem specjalistów i wieloletnim doświadczeniem. Tyle z mojej strony w tym temacie. Pozdrawiam @olek The coolest story bro. Przeczytaj mojego posta jeszcze raz. Tym razem ze zrozumieniem. EOT
  
 6 
do mistrza ypo ;) ja nie mam pretensji do Google, że też wykorzystuje taką aplikację. Działa? Działa! Dla mnie gitara, że powstają nowe rzeczy. Nie ma co umniejszać czyichś wysiłków. Każdy może zainwestować, zaryzykować itd. Anonimizujesz swoją tożsamość dyskredytując słownie pracę innych... słabe.
  
 5 
@ypo cool story bro. Przeczytaj mojego posta jeszcze raz. Tym razem ze zrozumieniem.
  
@olek Popatrz na to jak działa i co potrafi acute, a pózniej powiedz co innego kryje sie pod tym tajemniczym rozwojem technologii, skoro program załatwia wszystko. Najpierw nauka, pózniej merytoryczna dyskusja osobo znająca sie na branży ;)
    4 
 4 
@ypo no chyba nikt nie myśli, że pod pojęciem rozwoju technologii kryje się tylko dobór softu. Przynajmniej nikt znający się na branży.
    2 
 3 
Nie do końca Bentley Nie do końca gratulacje dla Bentleya, bo oni tyko (chyba w 2015) kupili francuską firme Acute3D, która dysponowała gotowym rozwiązaniem. Ale plus dla kolegi "brawo" za potwierdzenie w kodzie strony, że to acute ;) Pozdrawiam
  
 4 
@brawo hahaha, no to rzeczywiście się napracowali nad technologią!
    2 
 5 
ale ja poważnie gratuluje Bentleyowi - http://poznan3d.ukosne.pl/script/acute3d.js a szczegóły technologii tutaj: https://www.acute3d.com/videos/
  
 6 
Rozmach? Tak jak napisało już kilka bardziej ogarniętych w temacie osób - kompletne rozwiązania tego typu na rynku są już od kilku lat (od produkcji do efektywnie działającej publikacji), tylko u nas takie hurrrra i szał, kiedy od posiadania zdjęć ukośnych do modelu 3D to kilka kliknięć. Ludzie odstawcie na chwilę gpsa, niwelator, zdejmijcie kalosze i popatrzcie co się dzieje za granicą ;)
  
 6 
mają rozmach... nawet działa, nie przejmować się komentarzami ktokolwiek to pisze - działajcie dalej, takich jak ta firma to nawet trudno naśladować. Czekam na coś więcej co nieoficjalnie obiecaliście że rozwijacie, ale tu tego jeszcze nie ma ;)
    4 
 1 
tak szczere gratulacje dla Bentleya :):)
    4 
 10 
GUGIK, w temacie fotogrametrii zaczyna zostawać w tyle za MGGP. Przynajmniej mają od kogo się uczyć ;)
    5 
 9 
Przypuszczam, że skoro pracowali nad tym już jakiś czas, to mają zrobione testy dla całych miast. Publikują tylko fragmenty z wiadomych względów. Duże brawa za podjęte działania. Aplikacja ładuje się nawet szybko, modele robią większe wrażenie niż same zdjęcia ukośne. Szczere gratulacje dla pomysłodawców.
    3 
 7 
Modele 3D Google ostatnio dopracował modele 3D. Płynność działania też jest wysoka. Prawda jest taka, że dla Kowalskiego jest to tylko fajny bajer, który szybko się nudzi. Co innego użytkownik komercyjny, który wie jak wykorzystać technologię 3D. Ciekawe jak z wydajnością tego rozwiązania dla całego miasta, a nie tylko fragmentu.
  
 2 
no ładnie mając zdjecia ukośne to żaden wynalazek, wystarczy wrzucic do programiku automatycznie robiącego modele 3D, także żadna filozofia.
    10 
 3 
No ładnie BEZKONKURENCYJNI!
    5 
 6 



zobacz też:

Narzędzia dla biegłych sądowych

W czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA Bogdan Grzechnik proponuje projekt standardów technicznych dla biegłych...

Klątwa czerwonej pieczątki

Naiwni ci, którzy myśleli, że stanowisko Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w sprawie uwierzytelniania będzie zgodnie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
loksodroma to krzywa, która przecina wszystkie południki pod takim samym kątem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Cesar Francoise Cassini de Thury (1714-1784)
Francuski astronom, geodeta i kartograf, syn Jacques'a. Urodził się 17 czerwca 1714 roku w Thury. W latach 1733-34 uczestniczył w pomiarach długości stopnia (Saint Malo-Strasbourg) prowadzonych przez jego ojca. W 1735 roku został członkiem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1870
Amerykański chemik, John Wesley (1837-1920), wraz ze swym bratem Isaiahem opatentował celuloid.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2