Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-05-10| Teledetekcja, Edukacja

Skany kontra zdjęcia

Dynamiczny rozwój technik pomiarowych sprawił, że wskazanie jedynej słusznej metody opracowania trójwymiarowego modelu obiektu nie jest możliwe. Model taki możemy zbudować różnymi sposobami, akceptując zalety i wady danego rozwiązania. O opracowaniu modelu 3D na poziomie LoD 3 z wykorzystaniem wybranych technik fotogrametrycznych w majowym wydaniu GEODETY piszą Tomasz Piegat i Wojciech Piotrowski w artykule, który powstał na podstawie ich pracy inżynierskiej (pod kierunkiem dr. hab. Zdzisława Kurczyńskiego) wyróżnionej I miejscem w tegorocznym konkursie na najlepsze prace inżynierskie.


Skany kontra zdjęcia <br />
Widok od strony południowo-wschodniej modelu z teksturami nałożonymi w programie Agisoft PhotoScan
Widok od strony południowo-wschodniej modelu z teksturami nałożonymi w programie Agisoft PhotoScan
Celem naszej pracy – piszą autorzy artykułu – było stworzenie oraz porównanie dwóch modeli 3D budynku na poziomie szczegółowości LoD 3 wraz z oceną dokładności ich wykonania. Pierwszy (wykonany przez Tomasza) został opracowany na podstawie danych ze skaningu laserowego, a drugi (wykonany przez Wojciecha) – na podstawie zdjęć cyfrowych. Model LoD 3 – zgodnie ze specyfikacją Open Geospatial Consortium – odwzorowuje kształt dachu z elementami charakterystycznymi oraz szczegóły elewacji, a jego dokładność sytuacyjna i wysokościowa to 0,5 m. Może być również wzbogacony fotorealistycznymi teksturami.

Do opracowania wybraliśmy historyczny Gmach Mechaniki PW. Jest to jeden z najmniejszych budynków Politechniki Warszawskiej, ale zawierający dużo skomplikowanych zdobień na elewacji, co czyni go ciekawym obiektem do odwzorowania.

Na początku pracy dysponowaliśmy jedynie chmurą punktów z lotniczego skaningu laserowego (ALS) pozyskaną w ramach projektu „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” (standard II, co najmniej 12 punktów na m2) oraz chmurą wygenerowaną w programie INPHO na podstawie zdjęć lotniczych (również wykonanych w ramach ISOK) o pikselu terenowym równym 0,1 m. Zawierały one fragment kampusu PW z interesującym nas budynkiem. Dane te były jednak niewystarczające do opracowania modelu LoD 3. Pozostałą „naziemną” część danych musieliśmy pozyskać samodzielnie.

Na budynku rozmieściliśmy osnowę fotogrametryczną (tarcze wydrukowane na kartkach formatu A4), a wokół niego założyliśmy osnowę pomiarową (składającą się z czterech punktów, których współrzędne wyznaczyliśmy metodą RTK), aby osadzić modele w układzie państwowym 1992. Tarczki w nawiązaniu do punktów osnowy pomierzyliśmy tachimetrem Leica TCR 803. Następnie (już osobno) wykonaliśmy:
• Tomasz: 14 skanów o gęstości 10 000 pkt/m2 (skaner Z+F Imager 5006h);
• Wojciech: serię zdjęć o bazie około 2 m, z pokryciem na poziomie 70% (aparat cyfrowy Canon EOS 350D).
Dzięki temu, że Gmach Mechaniki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wyższego budynku (Gmachu Inżynierii Środowiska) możliwe było wykonanie z niego zdjęć południowo-zachodniej części dachu obiektu...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W majowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Pora na drona? Czy w geodezji zakup bezzałogowca to inwestycja, która ma szansę się zwrócić?
• Drony aktualizują PZGiK
• Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat – podróż sentymentalna, ale też narzędzie dla starostów
• Odyseja 2025, czyli program realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-25
• Biegli sądowi a rzeczywisttość. O obsłudze geodezyjnej sądów cywilnych pisze Bogdan Grzechnik
• Podwójna rola starosty – sędzia Magdalena Durzyńska omawia uchwałę siedmiu sędziów NSA
• Coaching indywidualny i zespołowy – formy wspierania rozwoju zawodowego, część 3

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

odp. skan-foto Panie Łukaszu, fotogrametria jeszcze długo będzie dużo dokładniejsza niż skaning laserowy jeśli chodzi o dokładność. Skaning przeważa jeśli chodzi o szybkość pozyskiwania danych. Ja też jestem ciekaw wyników, ale przy analizie wyników proszę wziąć pod uwagę, że Panowie autorzy do porównania użyli profesjonalny skaner laserowy i starą amatorską lustrzankę cyfrową z matrycą 8Mpix. Żeby porównanie metod rzeczywiście miało sens należało by wykorzystać średnioformatowy aparat z matrycą około 60Mpix i dedykowanym obiektywem z niską dystorsją. Wtedy można rzetelnie porównywać technologie. Przy takim doborze sprzętu pytanie powinno brzmieć: "Czy amatorską lustrzanką da się wykonać opracowanie porównywalne ze skaningiem laserowym". Ciekaw jestem wniosków przedstawionych w artykule.
  
 2 
jaki afisz? Nie rozumiem pytania. Co moja wypowiedź ma wspólnego z "pchaniem się na afisz"? @Łukasz chyba niesłusznie nie doceniasz zdjęć.
  
skan - foto No jestem ciekaw porównania ;-) choć przyznam, że nie wierzę aby technika foto mogła dorównać skaningowi. Przynajmniej nie na poziomie dokładności ... nie mówiąc już co by się stało jak model miałby obejmować wnętrza, co szczerze mówiąc wtedy dopiero zaczyna mieć sens i szersze zastosowanie ;-) Choć przyznam ambitna praca i życzę autorom sukcesu w życiu zawodowym ;-)
  
 2 
30 plus plus od kiedy tak SGP i gugiku dbają o afisz?
  
 1 
uczciwość dziennikarska zaleca, żeby nawet jak się jakieś instytucji czy organizacji nie wspiera lub nie lubi, aby poinformować czytelników, iż ten konkurs organizuje SGP, a patronatem objął Główny Geodeta Kraju.
    1 
 1 



zobacz też:

|2016-04-07| Autorzy najlepszych prac dyplomowych nagrodzeni

Wczoraj (Warszawa, 6 kwietnia) odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom ostatniej edycji ...

|2015-06-03| Poznaliśmy najlepsze prace dyplomowe z kartografii i geoinformacji

Praca o tym, jak partycypacyjny GIS może pomóc w projektowaniu i rewitalizacji ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-19 | ON-LINE | Wycena nieruchomości niezurbanizowanych: rolnych, leśnych i wodnych - teoria i praktyka
Seminarium naukowe poświęcone jest omówieniu kluczowych zagadnień związanych z gospodarką i wyceną ...
więcej
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan był pierwotnie obszarem ziemi, jaki zapewniłby utrzymanie chłopskiej rodzinie, zajmującej się jego uprawą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Javad Ashjaee (1949-2020)

Javad Ashjaee (1949-2020)
Założyciel amerykańskiej firmy Javad GNSS, a także autor wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie nawigacji satelitarnej. Urodził się w 1949 roku w Iranie. W 1972 roku wyjechał studiować do USA, gdzie zdobył tytuł doktora, po czym wrócił nauczać do ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1528

1528
Francuz Jan Fernel (1497-1558) pomierzył przy pomocy koła mierniczego długość stopnia południka pomiędzy Paryżem a Amiens.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama