|2016-04-07|
Geodezja, Edukacja
Autorzy najlepszych prac dyplomowych nagrodzeni
Wczoraj (Warszawa, 6 kwietnia) odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom ostatniej edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i inżynierskie obronione na kierunku geodezja i kartografia.
Piotr Spadarzewski, laureat I miejsca w kategorii ?prace magisterskie?
|
|
|
|
|
|
Do konkursu zgłoszono 56 prac magisterskich i 14 inżynierskich (w zmaganiach mogły brać udział prace obronione w roku akademickim 2013/14 i 2014/15). W skład komisji oceniającej – której przewodniczył dr hab. Janusz Walo z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – weszło 24 przedstawicieli uczelni wyższych, przedsiębiorstw geodezyjnych i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Proces weryfikacji prac składał się z dwóch etapów. W pierwszym 9 zespołów recenzenckich wyłoniło 18 najlepszych prac magisterskich i 4 inżynierskie. Każda z nich następnie – w drugim etapie – była oceniana przez aż 7 recenzentów. Najwięcej prac, które przeszły do drugiego etapu, zostało napisanych przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – 9. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Politechnika Warszawska – 6 prac; Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – 3 oraz po jednej: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie.
Podczas wczorajszej uroczystości laureaci konkursu nie tylko odebrali nagrody z rąk głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego i prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisława Cegielskiego, ale również mieli okazję zaprezentować swoje prace. – Będziemy mieć z was duży pożytek – podsumował wystąpienia nagrodzonych prezes SGP.
Od lewej: Wojciech Piotrowski i Tomasz Piegat (laureaci I miejsca w kategorii „prace inżynierskie”), główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski i prezes SGP Stanisław Cegielski
NAGRODZONE PRACE Kategoria: prace magisterskie I miejsce – Piotr Spadarzewski „Analiza porównawcza funkcjonałów modeli geopotencjału wyznaczanych satelitarnie”; Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Katedra Geodezji i Astronomii Geodezyjnej; opiekun: dr Tomasz Olszak. II miejsce – Adam Potocki „Projekt systemu geoinformacyjnego dla pszczelarzy z wykorzystaniem metodologii MDA”; Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji; Instytut Geodezji, Zakład Teledetekcji i Fotogrametrii; opiekun: dr hab. Elżbieta Bielecka. III miejsce – Aleksandra Knapik „Optymalizacja nadzorowanej klasyfikacji obrazów teledetekcyjnych z wykorzystaniem układów GPU i przetwarzania równoległego”; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Instytut Geodezji i Geoinformatyki; opiekun: dr Przemysław Tymków. Wyróżnienia: 1. Kinga Wojtkowska „Wykorzystanie szumu cętkowego do klasyfikacji pokrycia terenu na podstawie obrazów radarowych”; Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i SIP; opiekun: dr hab. Przemysław Kupidura; 2. Dominik Piętka „Implementacja europejskiego modelu quasi-geoidy grawimetrycznej EGG2008 na obszarze Polski”; Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Katedra Geodezji i Astronomii Geodezyjnej; opiekun: dr Tomasz Olszak. Kategoria: prace inżynierskie I miejsce – Tomasz Piegat, Wojciech Piotrowski „Wykonanie trójwymiarowego modelu budynku na poziomie LoD3 z wykorzystaniem integracji wybranych technik fotogrametrycznych”; Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii, Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i SIP; opiekun: dr hab. Zdzisław Kurczyński. II miejsce – Aleksandra Gontarska, Łukasz Czerwonka „Określenie objętości wybranego zwałowiska materiałów sypkich”; Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Instytut Inżynierii Technicznej; opiekun: prof. Józef Czaja. III miejsce – Kamil Kaczorowski „Budowa kolimatora do wyznaczania niestałości osi celowej lunet geodezyjnych”; Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Katedra Geomatyki; opiekun: dr Tadeusz Szczutko. Wyróżnienie: 1. Piotr Michoń „Stworzenie aplikacji do obliczeń geodezyjnych na urządzenia z systemem Android”; Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie, Wydział Przedsiębiorczości; opiekun: dr Jacek Derwisz.
Głównym celem konkursu było wyróżnienie najlepszych prac dyplomowych wykonywanych w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych na kierunku geodezja i kartografia, charakteryzujących się najwyższym poziomem naukowym, potencjałem praktycznym oraz oryginalnością rozwiązania. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Patronat medialny nad konkursem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Więcej zdjęć w galerii
Damian Czekaj
|