Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-04-19 | Geodezja, GIS

SIP woj. świętokrzyskiego wesprze procesy zarządzania kryzysowego

Porozumienie o współpracy samorządu województwa świętokrzyskiego i wojewody w zakresie tworzenia, utrzymywania, eksploatacji i rozwijania regionalnej infrastruktury informacji przestrzennej pn. „System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego” podpisano wczoraj (18 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Umowa dotyczy wsparcia w zakresie realizacji zadań dotyczących bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i ratownictwa medycznego.


Ilustracja: SIP woj. świętokrzyskiego wesprze procesy zarządzania kryzysowego

System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego jest efektem projektu „e-świętokrzyskie – Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak przypomniał podczas spotkania Andrzej Sztokfisz, wicedyrektor Biura Społeczeństwa Informacyjnego UMWŚ, System powstał w efekcie współpracy wszystkich jednostek samorządu z terytorium województwa świętokrzyskiego, tj.: województwa, 13 powiatów i 102 gmin. System daje możliwość gromadzenia, przetwarzania, przygotowywania oraz udostępniania różnorodnych informacji, uwzględniając lokalizację przestrzenną obiektów.

Prezentowanie przez województwo świętokrzyskie bardzo dużego zasobu informacji, które cechuje spójność i jednolitość, sprawiło, że współpracą w ramach Systemu SIPWŚ zainteresowały się także instytucje, które nie brały udziału w realizacji projektu. Wykazały one chęć współdziałania przy budowie kolejnych specjalistycznych warstw tematycznych, jak również wykorzystania zgromadzonych baz danych oraz dostępnych w Systemie narzędzi.

Dzięki podpisanemu porozumieniu SIP stanie się platformą wymiany aktualnych i wiarygodnych danych pomiędzy wojewodą świętokrzyskim a jednostkami samorządu z terenu województwa. Będzie stanowił wsparcie pracy podmiotów w zakresie ochrony ludności oraz zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego.

– Do procesu budowania i unifikacji Systemu Informacji Przestrzennej dołącza dziś wojewoda świętokrzyski z podlegającymi mu instytucjami. Budowanie tego systemu ma głęboki sens, ponieważ może przełożyć się na system zarządzania kryzysowego i może pomóc jednostkom w sprawnym działaniu. System jest narzędziem stale rozwijającym się, które służy temu, byśmy mieszkali w coraz bardziej bezpiecznym regionie – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. – Dzisiejsze porozumienie pomoże w procesach decyzyjnych w zakresie zarządzania kryzysowego dzięki dostępności systemu dla wielu podmiotów – podkreślała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

System umożliwia szybki dostęp do potrzebnych danych, eliminuje zjawisko gromadzenia tych samych danych przez strony porozumienia, promując współpracę. Będzie bardzo pomocny w szczególności na etapie planowania, tworzenia i aktualizacji map zagrożeń oraz ewakuacji ludności na wypadek masowych zagrożeń. Stworzy również możliwość prezentacji, rozpowszechniania oraz udostępniania informacji o systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w zakresie rozmieszczenia na obszarze województwa świętokrzyskiego: szpitalnych oddziałów ratunkowych, lotniczego zespołu ratownictwa medycznego, zespołów ratownictwa medycznego, szpitalnych lądowisk dla śmigłowców ratunkowych oraz jednostek współpracujących z systemem: OSP, PSP ,Policji, PCK, WOPR i innych. Dzięki zawarciu porozumienia uzyskana zostanie również minimalizacja kosztów utrzymania infrastruktury z uwagi na wspólne przechowywanie i udostępnianie danych oraz zasobów informatycznych.

Źródło: UMWŚ


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Straż pożarna i Lasy Państwowe partnerami świętokrzyskiego SIP-u

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz wicemarszałek Jan...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
płk. William Lambton rozpoczął w 1800 r. wielkie pomiary trygonometryczne subkontynentu indyjskiego, które trwały pół wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1626
Albert Girard (1595-1632), francuski matematyk, publikuje traktat o trygonometrii, w którym po raz pierwszy używa skrótów "sin", "cos" i "tan". Ponadto podaje wzór na pole trójkąta sferycznego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2