|2016-04-05|
GIS, Mapy, Instytucje
Straż pożarna i Lasy Państwowe partnerami świętokrzyskiego SIP-u
Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz wicemarszałek Jan Maćkowiak podpisali wczoraj (4 kwietnia) z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu porozumienie o współpracy w zakresie tworzenia, utrzymywania, eksploatacji i rozwijania Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego.
Umowa sprawi, że system informacji przestrzennej stanie się platformą wymiany aktualnych i wiarygodnych danych pomiędzy PSP, LP i jednostkami samorządu z terenu województwa, zwłaszcza w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz informacji na temat lasów. Przyczyni się to do efektywniejszego wykorzystania danych podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na obszarach leśnych.
– Bardzo się cieszę, że możemy podpisać dziś to porozumienie. Łączy nas jeden cel: dobro województwa świętokrzyskiego. Chcemy pokazać, jak działać, aby lepiej dbać o bezpieczeństwo naszego regionu – mówił komendant wojewódzki PSP w Kielcach Adam Czajka.
Straż pożarna dzięki dostępowi do systemu uzyska cyfrowe mapy rozmieszczenia hydrantów, punktów czerpania wody, dróg w lasach czy dostęp do bazy punktów adresowych prowadzonych przez gminy, dzięki czemu szybsza i bardziej efektywna będzie praca dyżurnych operacyjnych. Jednocześnie PSP umieści w systemie dane jednostek PSP i OSP oraz punktów wodowania łodzi, planuje również opracować aplikację mobilną dla mieszkańców.
– To porozumienie poprawi naszą współpracę z samorządami, połączymy nowe technologie z różnych podmiotów w jedną, wspólną bazę. Chcemy wykorzystać to narzędzie w kilku obszarach, a cały system ma pomóc nam w szybszym dotarciu do pożaru i ugaszenia go w zarodku. Chcemy też pomóc w udostępnieniu walorów turystycznych i edukacyjnych lasów województwa świętokrzyskiego – podkreślał z kolei dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak.
Instytucja ta udostępni w ramach partnerstwa m.in. podziały nadleśnictw, opis drzewostanu, infrastruktury turystycznej i drogowej znajdujących się na jej obszarze. Dzięki dostępowi do systemu będzie również mogła lepiej planować czynności gospodarcze, skuteczniej przeciwdziałać szkodnictwu leśnemu, prowadzić lepszą ochronę przeciwpożarową i łatwiej udostępniać lasy oraz regulować ruch turystyczny.
SIPWŚ (sip.e-swietokrzyskie.pl) powstał w ramach projektu „e-świętokrzyskie Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Został on zbudowany na bazie współpracy wszystkich jednostek samorządu terytorialnego regionu: województwa, 13 powiatów i 102 gmin. Umożliwia on użytkownikom zbieranie, przetwarzanie, przygotowywanie oraz udostępnianie różnorodnych informacji z uwzględnieniem lokalizacji przestrzennej obiektów.
Źródło: UMWŚ
|