Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-03-17 | Geodezja, Instytucje, Kataster

Jak idzie wdrażanie ZSIN w powiatach?

Rozporządzenie ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach nakłada na starostwa obowiązek zasilania centralnego repozytorium ZSIN kopiami danych z ewidencji gruntów i budynków. Ile powiatów wywiązało się już z tego obowiązku?


Ilustracja: Jak idzie wdrażanie ZSIN w powiatach?

Okazją do przyjrzenia się temu zagadnieniu jest data 9 marca br. Zgodnie z rozporządzeniem ws. ZSIN to właśnie do tego dnia należało „utworzyć dla poszczególnych powiatów inicjalną bazę danych zawartych w centralnym repozytorium, przeprowadzić testy jej aktualizacji oraz dokonać niezbędnych zmian w oprogramowaniu ZSIN lub systemie teleinformatycznym stosowanym do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków”.

Jak informuje GUGiK, do 9 marca centralne repozytorium zostało zasilone danymi jedynie z wybranych obszarów z powiatów jaworskiego oraz olsztyńskiego. Ponadto w przypadku wszystkich 58 powiatów objętych projektem „ZSIN faza I” przetestowano zasilenia inicjalne i różnicowe. Do testów tych wybrano oprogramowanie wykorzystywane przez większość starostów. Na ich podstawie wprowadzono zmiany zarówno w oprogramowaniu ZSIN, jak też w systemach teleinformatycznych wykorzystywanych przez powiaty do prowadzenia EGiB.

Skąd tak kiepskie wyniki? W ocenie GUGiK powodem jest konieczność dostosowania przez starostów swoich rejestrów ewidencyjnych do najnowszych przepisów, a te weszły w życie dopiero 11 stycznia br. Chodzi tu o nowelizację rozporządzenia ws. EGiB z 6 listopada 2015 r. Urząd przypomina, że akt ten powstał na bazie doświadczeń z zakończonego w grudniu 2015 r. projektu ZSIN faza I. Uwzględnienie wniosków z tego przedsięwzięcia (w tym wyeliminowanie nieprawidłowości w specyfikacji modelu pojęciowego oraz w schemacie aplikacyjnym GML dla EGiB) było zaś niezbędne, by usunąć trudności w realizacji zadań wskazanych w rozporządzeniu ws. ZSIN.

W najbliższym czasie zasilanie ZSIN powiatowymi danymi ma jednak przyspieszyć. – Wprowadzone ostatnio zmiany prawne przyczynią się do sprawniejszego i bardziej efektywnego procesu konwersji zbiorów danych, co będzie miało przełożenie na wykonanie praz związanych z zasileniem przez powiaty centralnego repozytorium. Zasilenie repozytorium z 58 powiatów wspieranych przez GUGiK w ramach projektu ZSIN faza I zostało zaplanowane na pierwsze półrocze tego roku – zapewnia rzecznik prasowy Urzędu Jakub Giza. Dodaje, że GUGiK będzie wspierać starostów w wypełnianiu obowiązków określonych w rozporządzeniu ws. ZSIN także w ramach wartego 153 mln zł projektu ZSIN faza II. Jego realizacja formalnie rozpoczęła się w listopadzie 2015 r.

– Główny geodeta kraju we współpracy z podmiotami określonymi w rozporządzeniu ws. ZSIN kontynuuje działania mające na celu wdrożenie i rozbudowę funkcjonalności zaimplementowanych w ZSIN, w tym centralnego repozytorium, które de facto zostało już udostępnione powiatom w celu dokonania przez nich zasilenia inicjalnego kopią bazy danych EGiB, a następnie bieżącej aktualizacji za pomocą plików różnicowych zawierających każdą zmianę wprowadzaną do bazy danych EGiB – wyjaśnia Jakub Giza. – Organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków otrzymały możliwość zarejestrowania się jako użytkownicy ZSIN poprzez nadanie uprawnień i certyfikatów. Równolegle w celu przygotowania się do zasilenia udostępniono ośrodkom aplikację do walidacji plików GML i XML, by dokonać sprawdzenia poprawności syntaktycznej i semantycznej plików w formatach GML pod kątem ich zgodności ze zmienionymi schematami aplikacyjnymi – dodaje rzecznik GUGiK.

Dodajmy, że zgodnie z rozporządzeniem ws. ZSIN wdrożenie pełnej funkcjonalności tego systemu powinno nastąpić do 9 września br.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

emeryturki nie którzy to aż piszczą żeby iść na emeryturki , szczególnie naczelniki "super kasa ,co więcej trzeba !" w oświadczeniach zero na koncie a później wille wyrastają !
  
 1 
zapomniałeś że jeszcze medale przedtem dostaną. Za zasługi dla geodezji. Złote. I dopiero wtedy pójdą.
  
 1 
nic profesor dżi, Kazimierz, Wit i spółka z mazowieckim po prostu pójdą na emeryturę, i przy piwku będą się z nas śmiali
  
 1 
Dzisiaj będąc w moim ośrodku dokumentacji geod. kart. zadałem pytanie ja idzie wdrażanie ZSIN w naszym powiecie. Nikt począwszy do kierownika ośrodka skończywszy na głównym informatyku ośrodka nie wiedział co to jest ZSIN - pierwszy raz w życiu słyszeli taki skrót. A to do 9 września ma nastąpić wdrożenie pełnej funkcjonalności. Panie Bujakowski mierz Pan siły na zamiary. My geodeci z pańskich projektów nie mamy żadnych korzyści wprost przeciwnie, korzystają informatycy, przejedzą pieniądze z unii i Norwegii, a co będzie jak się pieniądze skończą?.
  
 1 
Tak naprawdę PODGiK nie chcą być uszczęśliwione na siłę. Chcemy pracować w spokoju (czytaj nic nie robić i nie mieć problemów). Po co nam modernizacje i schamaty. A GML to kosmos !!!
    1 
 4 
Przypomnijcie proszę, jle to już kosztowało?
  
 3 
powiatowy racja! głównego geodetę kraju już mamy, głównym kierownikiem ośrodka mianuje Witolda, a wiceprezesem zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej Jacka, on jest dobry z projektów.
    2 
 2 
Dostosowanie Biedne Starostwa musza dostosowac swoje bazy. Jakby nie siedzialy tam Panie Jadzie, ktore maja gdzies nowe przepisy to bu nie bylo takich bzdur w bazach. Najpierw Gugik to powinien sprawdzic jak funkcjonuja Podgiki jak prowadza bazy, to jest jakas masakra. Jakby wszystko bylo prowadzone zgodnie z wczrsniejszymi przepisami to problem by zalatwiny byl w wiekszosci przez tworcow oprogramowania. Powinno sie skontrolowac Podgiki, pracowni y za nasze pieniadze wysylani sa na szkolenia ale dalej maja wszystko gdzies. Pani Jadzia Krysia i Marysia dalej wprowadzaja operaty na K1 bo nie dotarlo do nich gdzie jest Bdot500 i gesut. Niewazne ze pol roku temu zrobiono konwersje calego powiatu, maja to gdzies. I tak bedzie w kolko jedno i to samo.
    4 
 4 
ZSIN Proponuję częstsze zmiany w przepisach, a my będziemy co chwila dostosowywać bazy do nowych wymogów. Zresztą są to zadania rządowe, więc finansowanie powinno być centralne, a nie ze środków samorządu lub zmienić strukturę administracji geodezyjnej, co powinno w jakimś stopniu poprawić sytuację w geodezji.
  
 4 
ciekawe bo to określa rozporządzenie gdzie minister wskazał GGK jako upoważnionego do przeprowadzenia procesu uzgodnień i procedowania a opeikunem merytorycznym według OSM jest Pan Radzio. Czyli z jednej strony ktoś zmienia a z drugiej robi i jeszcze zmiany wykorzystuje jako argument że sięnie udało. Majstersztyk.
  
 1 
sam gugik pisze, że wynny sejm RP W ocenie GUGiK powodem jest konieczność dostosowania przez starostów swoich rejestrów ewidencyjnych do najnowszych przepisów
  
Czyli efektywność wykonania zasilenia to 3.45% z pilotażowych lokalizacji. A nie wyszło ponieważ.......
  
 1 



zobacz też:

Kolejne protesty i opóźnienia w przetargu na usługi doradcze dla dużych projektów GUGiK

W przetargu GUGiK na usługi doradczo-konsultingowe...

Z życia regionów: jak ZSIN namieszał w EGiB

O zaskakujących skutkach modernizacji EGiB przeprowadzonej w ramach projektu ZSIN faza I pisze w...

Debatowali o przetargach na ZSIN, GESUT i BDOT500

W ostatni piątek (22 stycznia) w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odbył się dialog...

Sprint po lepsze dane

Geodezję wkrótce zaleją setki milionów złotych z drugiego rozdania unijnych funduszy. Jest szansa, że poprawi to stan...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wenus nazywana jest też Gwiazdą Poranną?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1828
Niemiecki fizyk Paul Erman (1764-1851) mierzy natężenie pola magnetycznego Ziemi. Pomiary były podstawą dla gaussowskiej teorii pól magnetycznych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama