Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-17| Geodezja, Instytucje, Kataster

Jak idzie wdrażanie ZSIN w powiatach?

Rozporządzenie ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach nakłada na starostwa obowiązek zasilania centralnego repozytorium ZSIN kopiami danych z ewidencji gruntów i budynków. Ile powiatów wywiązało się już z tego obowiązku?


Jak idzie wdrażanie ZSIN w powiatach?

Okazją do przyjrzenia się temu zagadnieniu jest data 9 marca br. Zgodnie z rozporządzeniem ws. ZSIN to właśnie do tego dnia należało „utworzyć dla poszczególnych powiatów inicjalną bazę danych zawartych w centralnym repozytorium, przeprowadzić testy jej aktualizacji oraz dokonać niezbędnych zmian w oprogramowaniu ZSIN lub systemie teleinformatycznym stosowanym do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków”.

Jak informuje GUGiK, do 9 marca centralne repozytorium zostało zasilone danymi jedynie z wybranych obszarów z powiatów jaworskiego oraz olsztyńskiego. Ponadto w przypadku wszystkich 58 powiatów objętych projektem „ZSIN faza I” przetestowano zasilenia inicjalne i różnicowe. Do testów tych wybrano oprogramowanie wykorzystywane przez większość starostów. Na ich podstawie wprowadzono zmiany zarówno w oprogramowaniu ZSIN, jak też w systemach teleinformatycznych wykorzystywanych przez powiaty do prowadzenia EGiB.

Skąd tak kiepskie wyniki? W ocenie GUGiK powodem jest konieczność dostosowania przez starostów swoich rejestrów ewidencyjnych do najnowszych przepisów, a te weszły w życie dopiero 11 stycznia br. Chodzi tu o nowelizację rozporządzenia ws. EGiB z 6 listopada 2015 r. Urząd przypomina, że akt ten powstał na bazie doświadczeń z zakończonego w grudniu 2015 r. projektu ZSIN faza I. Uwzględnienie wniosków z tego przedsięwzięcia (w tym wyeliminowanie nieprawidłowości w specyfikacji modelu pojęciowego oraz w schemacie aplikacyjnym GML dla EGiB) było zaś niezbędne, by usunąć trudności w realizacji zadań wskazanych w rozporządzeniu ws. ZSIN.

W najbliższym czasie zasilanie ZSIN powiatowymi danymi ma jednak przyspieszyć. – Wprowadzone ostatnio zmiany prawne przyczynią się do sprawniejszego i bardziej efektywnego procesu konwersji zbiorów danych, co będzie miało przełożenie na wykonanie praz związanych z zasileniem przez powiaty centralnego repozytorium. Zasilenie repozytorium z 58 powiatów wspieranych przez GUGiK w ramach projektu ZSIN faza I zostało zaplanowane na pierwsze półrocze tego roku – zapewnia rzecznik prasowy Urzędu Jakub Giza. Dodaje, że GUGiK będzie wspierać starostów w wypełnianiu obowiązków określonych w rozporządzeniu ws. ZSIN także w ramach wartego 153 mln zł projektu ZSIN faza II. Jego realizacja formalnie rozpoczęła się w listopadzie 2015 r.

– Główny geodeta kraju we współpracy z podmiotami określonymi w rozporządzeniu ws. ZSIN kontynuuje działania mające na celu wdrożenie i rozbudowę funkcjonalności zaimplementowanych w ZSIN, w tym centralnego repozytorium, które de facto zostało już udostępnione powiatom w celu dokonania przez nich zasilenia inicjalnego kopią bazy danych EGiB, a następnie bieżącej aktualizacji za pomocą plików różnicowych zawierających każdą zmianę wprowadzaną do bazy danych EGiB – wyjaśnia Jakub Giza. – Organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków otrzymały możliwość zarejestrowania się jako użytkownicy ZSIN poprzez nadanie uprawnień i certyfikatów. Równolegle w celu przygotowania się do zasilenia udostępniono ośrodkom aplikację do walidacji plików GML i XML, by dokonać sprawdzenia poprawności syntaktycznej i semantycznej plików w formatach GML pod kątem ich zgodności ze zmienionymi schematami aplikacyjnymi – dodaje rzecznik GUGiK.

Dodajmy, że zgodnie z rozporządzeniem ws. ZSIN wdrożenie pełnej funkcjonalności tego systemu powinno nastąpić do 9 września br.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS