Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-02-18 | Kataster

Z życia regionów: jak ZSIN namieszał w EGiB

O zaskakujących skutkach modernizacji EGiB przeprowadzonej w ramach projektu ZSIN faza I pisze w krótkiej notce portal TVP3 Wrocław.


Ilustracja: Z życia regionów: jak ZSIN namieszał w EGiB

O rezultatach tych prac dziennikarze rozmawiali z właścicielami gruntów w powiecie strzelińskim (woj. dolnośląskie). Dla części z nich pola nieoczekiwanie się skurczyły, a innym rozciągnęły. Jednemu rolnikowi powierzchnia gruntu zmniejszyła się o kilkanaście arów, co przelicza on na przynajmniej 10 tys. zł straty. Innemu gospodarstwo skurczyło się o pół hektara, do tego przesunięto jego granice.

Rolników zastanawiają nie tylko same zmiany w ewidencji, ale także fakt, że nie poprzedziła ich wizyta geodety w terenie. Zaskoczenia wynikami prac nie kryją również władze powiatu.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do Gderacza - źle mnie zrozumiałeś: Napisałem, że identyfikacja punktu jest w terenie jednoznaczna (można nawet powiedzieć bez błędu - punkt, to punkt. Tu i teraz i na wieki wieków...). A BPP dotyczy pomiaru (względem osnowy oczywiście). Chodziło mi o to, jaką ścieżką myślową szedł ten, który wprowadził do Rozporządzenia ws. EGiB zapis par.37. Przecież po takiej metodzie ustalenia granic dochodzi do sytuacji, w której granica "buja się" o min. 0.3m w jedną i drugą stronę. Żaden właściciel nie zgodzi się na wyznaczenie granic na podstawie takich "pomiarów". Żaden! Zatem po co takie "pomiary". Ludzie się tylko wk..wią i geodeta będzie znowu największą szmatą, która "zabrała" im działkę... Nie GGK, nie starostwa, a ten, który przyjdzie z pomiarem po takiej modernizacji fotogrametrycznej... Przecież takimi metodami zakładano EGiB w latach 1950-1975. Dlaczego jakiś "mądry" cofnął nas o min.50 lat? Że szybciej? Pośpiech jest wskazany wiadomo kiedy... Ponawiam prośbę: wyjaśni ktoś tę metodę z par.37?
  
 2 
... Taka ciekawostka... W nowo zmodernizowanej ewidencji oznaczono granicę jako sporną. Robiąc podział dociekam, co to za spór, bo granice na gruncie są wyraźne. Okazuje się, że ten spór to nie spór między właścicielami, tylko spór jednego z właścicieli nieruchomości, bo drugi się nie stawił, z " panienką przy komputerze", która identyfikowała punkty graniczne na podstawie danych ewidencyjnych z geoportalu naniesionych na tło ortofotomapy. Te " panienki", chyba były naprawdębyły przekonane, że dane ewidencyjne( niespełniające żadnych standardów) to element ortofotomapy...Ręce opadają nie tylko geodetom, ale pracownikom starostwa też...
  
 2 
BPP - błąd położenia punktu względem osnowy. Nie zgadzam się ness, że na ten błąd położenia, nie ma wpływu błąd identyfikacji punktu. Większość atrybutów ZRD ( piszę na podstawie świeżutkiej modernizacji na południu Polski) to 9, przy zupełnym braku jakichkolwiek szkiców. Praktycznie przeniesiono do zmodernizowanej ewidencji na tzw " żywca" dane z geoportalu, bez ładu i składu, w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości, a BPP wpisali jako 2, czyli praktycznie takie, jak obecnie, określane na podstawie pomiarów bezpośrednich. Przecież dawne BPP 1 to obecnie BPP 2, czego nikt nikt nie raczył nawet zauważyć. A jak wyglądała identyfikacja punktów granicznych niby na ortofotomapie, to szkoda nawet pisać, bo to jeden wielki przekręt i niekompetencja...
  
 3 
BPP Czy dobrze zrozumiałem? BPP=1 ? Na orto o pikselu 10cm, czy nawet 5cm? Czy BPP nie odnosi się do błędu POMIARU położenia punktu? Bo chyba nie do błędu identyfikacji w terenie? W terenie identyfikujemy jednoznacznie punkt, a dopiero później mierzymy... Nie kumam logiki par.37 z Rozporządzenia, wiec dlatego pytam. Może ktoś, kto robił lub kontrolował, albo wprowadził do zapisów rozporządzenia taki paragraf będzie mógł mi i wszystkim zainteresowanym wyjaśnić precyzyjnie i prosto ideę tych czynności. Generalnie nawet geodeci powiatowi i wielu, mnóstwo geodetów wykonawców nic nie wie na ten temat. Moim zdaniem, nie spodziewają się, że ktoś mógł wpaść na taki pomysł. I że go można realizować w praktyce. I tu pada pytanie: Jak?
  
 3 
asterixie, bredzisz waść... o jakim wyznaczaniu z orto gaworzysz? Czy nie odróżniasz ustalania od wyznaczania? BPP 1? Koń by się uśmiał...
  
 1 
ustalenia orto Wszystkie granice dla których nie było dobrych materiałów były wyznaczane z orto, dodatkowo miary ze szkiców. Oczywiście, że ustalenia były też na orto. Jeżeli właściciele mieli wielkie wątpliwości, to dopiero geodeci wychodzili w teren. A BPP takich punktów to 1...
    1 
 2 
do tych, co robili ZSIN faza 1 - Interesuje mnie praktyczne zastosowanie par.37 Rozporządzenia, czyli pomiar fotogrametryczny poprzedzony ustaleniem granic. Rozumiem, że ustalenie w ZSIN przebiegało również "na zdjęciu/orto". Jaki te punkty mają BPP? Jak w takim razie później wychodzą wynoszone punkty graniczne? Wyobrażam sobie to jakoś na powierzchni typu "lotnisko", czyli wykoszonej łące, albo placu - bez żadnych przeszkód utrudniających identyfikację punktu granicznego, choćby wysoka trawa, nie mówiąc o cieniach koron drzew, czy płoty, zabudowania. Ale nawet na skoszonej łące na orto o pikselu 10cm możemy trafić w jeden lub drugi piksel, czyli już max 20cm. Tradycyjnie na gruncie właściciel jednoznacznie wskazuje palcem/palikiem punkt i to jest mierzone i "po wieki wieków". A co jest wart punkt z ustalenia fotogrametrycznego? Proszę praktyków o wyjaśnienia. Pomoże to wszystkim zrozumieć ideę tego par. 37...
  
Może należało Może przed ZSIN-em należało przeprowadzić kampanię informacyjną wśród osób spoza branży geodezyjnej informującą w jakim trybie, w jaki sposób itd. będzie realizowana modernizacja ewidencji w ramach ZSIN? Największy ból w geodezji jest taki, że rozpoczyna się wiele projektów często bardzo dużych, potem okazuje się, że terminy nierealne, koszty źle oszacowane a prawo zmienia się w trakcie ich realizacji. Brakuje wykorzystania w projektach praktycznej wiedzy wykonawców geodezyjnych za to jest nadmiar teoretyzowania a projekt staje się czysto informatycznym.
  
 1 
zmiana powirzchni Chyba wszyscy geodeci wiedzą ,że bardzo duża część powierzchni działek była liczona metodami nieanalitycznymi .Teraz po połączeniu wszystkich obrębów do wspólnej bazy , np. powiatowej , okazuje się ,że mają one inną powierzchnie niż sumaryczna z lat zakładania ewidencji . Pomimo rejestru granic większość powiatów nie ma ustalonych ścisłych przebiegów pomiędzy nimi .Orto daje przynajmniej ogólny obraz . Geodeci robiący podziały wiedzą ,że granice się nie zmieniają a powierzchnie często . Podczas jednej z modernizacji jednemu rolnikowi ubyło 1,5 ha a drugiemu przybyło bo geodeta w latach 60-tych łamaną linię drogę , biegnącej pomiędzy tymi działkami , "lustrzanie" zamienił a wyszło to na foto . Stałość powierzchni to coś oczywistego dla ludzi spoza branży .Myślę ,że na tej naiwności właścicieli niejeden adwokat zarobi niezła kasę .
  
 4 
Bez wyjścia w terem chcemy zrobić modernizację? Ciekawe spostrzeżenie -orto. jest najlepsze, nikt nie zabrudzi się, bez kłótni z chłopem, nikt nie zmarźnie - można stosować taką wyliczankę bez końca. Najważniejsza sprawa wykrana robota za śmieszne pieniądze- nie szanujemy własnego zawodu. "Za małe pieniądze -to psy jedzą mięso". Co kogo obchodzi czyje i pochodzenie pieniędzy za ziemię, grunt? Geodeta powinien być bezinteresowny w tej kwestii a skopić się na swoim wykonaniu, dokładności i wszelkiej staranności. Liczyć pieniądze nie chłopa, dewelopera czy innego właściciela, wykonawcy tyko jak liczyć PIENIĄDZE to swoje iza SWOJĄ WIEDZĘ I SWOJĄ PRACE. Lekarze mają swoją przysięgę, jest rownież PRZYSIĘGA GEODETY -niekoniecznie przysięgać ale warto z nią się ZAPOZNAĆ i do niej się stosować.
  
. No cóż problemów które były ZSIN jak widać nie rozwiązał a przysporzył wielu nowych za grube miliony. Gdyby jednak zdecydowano się na zrobienie modernizacji klasycznie to pewnie nie zarobiła by tych milionów pewna firma z południa. Ba cała grupa.
  
 5 
do NN "obliczenie geometrii poligonów" a to ciekawa konstrukcja ?!
  
kilkanaście arów A może wcześniej miał kilkanaście arów za dużo ... i komu teraz te 10 tys. zapłaci ? Grunt nie jest z gumy, to ta sama ziemia tylko pomiar dokładniejszy niż lata temu. Kto granice ma ustalone i pomierzone (leży to w interesie właściciela!) taki problem go nie dotyka.
    1 
 3 
CD... pytanie co to jest tzw. stan faktyczny. Może nie ma czegoś takiego...
  
@Geodeta no niestety nie mam okazji bywać i mierzyć w terenie :( Miałam na myśli jakim jest prawo do gruntu - czyli pole pana Tomasza. Tego nie da się wnieść z ortofotomapy. Jeśli ktoś twierdzi że jest inaczej to jest w błędzie.... no chyba że granicami działek są te niebieskie kreski na ortofotomapie ;-) (sorry za żarcik). Moim zdaniem nie ma co rozmawiać o dokładności odwzorowania w bazie danych z ortofotomapy, gdy zjawisko to nie występuje na ortofotomapie. To trochę jakbyśmy rozmawiali o precyzji wprowadzania temperatury powietrza z orto. Tego po prostu nie da się zrobić i żadne przepisy tego nie zmienią.
    1 
 1 
Powierzchnie Nikt nie wspomniał w jaki sposób i z jaką dokładnością zostały obliczone powierzchnie które były w ewidencji przed modernizacją. Pewnie były super dokładne i wiadomo że skoro kupiłem i w akcie notarialnym mam 0,50 ha i taj jest w ewidencji. To geodeta ma zrobić wszystko żeby dalej tak było.
    2 
 5 
Bałagan Pracuję w jednym z nadleśnictw, w zeszłym roku mieliśmy modernizację na dość dużej ilości działek i wydaje mi się, że same zmiany powierzchni wynikające z obliczenia geometrii poligonów to mały problem (choć na ok 80 ha przybyło nam ponad 1 ha). Najciekawsze były zmiany użytków np. las zamienił się w rolę pomimo tego, że w ewidencji był Ls a na ortofotomapie wyraźnie było widać drzewa.
  
 1 
Delmo Skoro nie można mierzyć na orto i pewnie też pomiar stereo na zdjęciach o pikselu 7 cm tez jest kontrowersyjny to jak Ty mierzysz granice na między w przypadku gdy dotychczasową ewidencja jest w opłakanym stanie i nijak pasuje do stanu faktycznego? Bierzesz jej środek osi na oko, jeden brzeg, drugi? Przy dzisiejszym poziomie technicznym nie dokładność danego pomiaru jest problemem a właściwą identyfikacja punktu pomiarowego. Uwierz, ze metoda foto i karto mają swoje kontrolę w terenie. Zawsze od takiej metody można się odwołać i wykonany będzie pomiar klasyczna metoda pomiaru terenowego. Sądzę, że w przypadku pokrzywdzonego pana wynik może być podobny do ogłoszonego w tv
    2 
 4 
W 3 komentarzu jest info o granicach nieruchomosci. My też nie jesteśmy precyzyjni a wątek zaczyna dryfować w kierunku Jamajki :)
    2 
 3 
7325 z kontekstu nie wynika że chodzi o naliczanie opłat. Chodzi o pole pana Tomasza Osowskiego się zmniejszyło. Czyli ewidentne jest mowa o własności a nie o rodzaj uprawy. Oczywiście po mediach nie można spodziewać się specjalnej precyzji....
  
 2 
do Delma Naliczenie jest na podstawie faktycznie zajętej przez uprawę powierzchni, a nie powierzchni ewidencyjnej. A to że te powierzchnie nijak mają się do siebie to inna rzecz.
    4 
 1 
Mam nadzieję że pomiar ten dotyczy tylko tych granic, do których nie ma żadnych szkiców|
  
 2 
Specyfik na percepcję Jeśli ktoś widzi granicę działki na ortofotomapie, to bardzo proszę o kontakt do dilera. Na ortofotomapie nie ma granic działek! Co najwyżej mogą być miedze, które mają się kompletnie nijak do prawnego zasięgu własności. Przy tak postawionym zagadnieniu nie wystarczy pixel 1 mm!
    5 
 15 
ZSIN foto To już inna kwestia. Zdecydowanie nie powinno być dopuszczona ortofotomapa z takim wynikowym pixelem. Moim zdaniem tylko i wyłącznie pomiar stereo 3D ze zdjęć z max.7 cm pixelem. Ale GUGiK pomimo wszystko dopuszcza. Jakości z tego nie będzie.
    1 
 3 
ZSIN Pytania powinny być kierowane do GGK i GUGiK czy proponując zmiany w prawie dopuszczające do ustalenia granic nieruchomości pomiary kartometryczne na ortofoto o rozdzielczości 10 cm dobrze rozeznał skutki takich regulacji. Proszę spróbować wykonać takie pomiary na terenach zainwestowanych.Trzeba też odróżnić błędy wykonawców, błędnie stanowione prawo i jego fatalne skutki od tego, że w wielu wypadkach do czasu każdej modernizacji ewidencji ujawnione w niej powierzchnie mogły być błędne.
    1 
 5 
Nie było Nie było gdyż, Rozporządzeniem EGiB dopuszczalne jest wykorzystywanie metod fotogrametrycznych w ramach ustalenia granic.
    1 
 9 
liczą się granice czy powierzchnia? Ciekaw jestem czy Ci którzy tak protestują pofatygowali się na wyłożenie projektu operatu z modernizacji. A fakt podawania samej różnicy powierzchni (kilkanaście arów) bez podania całej powierzchni nieruchomości, co do której różnica ta się odnosi to szukanie taniej sensacji. Ale swoją drogą coś tu jest nie tak skoro geodety w terenie widać nie było.
    3 
 9 



zobacz też:

Sprint po lepsze dane

Geodezję wkrótce zaleją setki milionów złotych z drugiego rozdania unijnych funduszy. Jest szansa, że poprawi to stan...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
podymne, czyli podatek zależny od liczby dymów (kominów), rodzaju budynku i miejscowości, wprowadzono w 1629 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maria Dobrzycka
Dr hab. Maria Dobrzycka była emerytowaną profesor Instytutu Geodezji i Kartografii, wieloletnią kierowniczką Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego IGiK, a następnie Zakładu Astronomii Geodezyjnej i Geodezji Satelitarnej w IGiK. Była osobą bez...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1630

1630
Kapitan Wilhelm le Vasseur de Beuplan (1600-73), inżynier wojskowy i kartograf, zostaje przyjęty na służbę do króla Zygmunta III Wazy. Beauplan kierował pracami pomiarowymi na Ukrainie, Podolu i Wołyniu; ich wynikiem była wydana w 1662 r...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama