wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-29| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Software

O skanowaniu, satelitach, GIS-ie i kartografii w "Geoinformatica Polonica"

Jakie korzyści dają sygnały GLONASS? Czy naziemne skanery laserowe nadają się do pomiaru wysokich obiektów? Czy dostępne pakiety GIS sprawdzą się w tworzeniu systemu informacji o budynkach? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego „Geoinformatica Polonica” (1/2015).


O skanowaniu, satelitach, GIS-ie i kartografii w "Geoinformatica Polonica"

Rafał Gawałkiewicz z AGH przedstawia wyniki skanowania 120-metrowego żelbetowego komina przemysłowego Cementowni „Ożarów” przy wykorzystaniu tachimetru skanującego VX Spatial Station firmy Trimble jako przykład alternatywy dla metod dotychczas stosowanych (wcięć, bezpośredniego rzutowania, dwusiecznych kierunków stycznych czy biegunową z opcją pomiaru bezzwierciadlanego). Zaletą skanowania – podkreśla autor – jest uzyskiwanie chmury punktów, która poza informacjami o przebiegu osi komina, dostarcza także szczegółowych informacji o rzeczywistym kształcie i deformacji płaszcza trzonu budowli.

Reprezentujący tę samą uczelnię Kamil Maciuk bada z kolei wpływ dołączenia sygnałów GLONASS na dokładność wyznaczenia pozycji, szczególnie na terenach o dużych przysłonięciach horyzontu. Przeprowadzone przez niego analizy wykazały, że zintegrowane pomiary satelitarne GPS + GLONASS dają możliwość uzyskania rozwiązań lepszej jakości w stosunku do pomiarów z wykorzystaniem sygnałów pojedynczego systemu nawigacji satelitarnej (GPS).

Bartosz Mitka i Magda Pluta z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawili możliwość wykorzystania pakietów GIS w tworzeniu systemów informacji o budynkach. Na przykładzie budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pokazali możliwości wykorzystania i integracji danych przestrzennych pochodzących z PZGiK oraz inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej z danymi branżowymi. Ich artykuł prezentuje analizę możliwości wykorzystania tak budowanego systemu i jego funkcjonalności dla użytkownika końcowego.

Anna Kochanek z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu bada natomiast możliwość algorytmizacji weryfikacji dokumentacji projektowej pod kątem jej zgodności z normami, aktami prawnymi i przepisami prawa miejscowego. Anna Barańska z AGH prezentuje z kolei dwuetapowy algorytm modelowania zjawisk losowych oparty na wielowymiarowym modelowaniu funkcyjnym. Jako przykład wykorzystuje modelowanie rynku nieruchomości na potrzeby szacowania wartości nieruchomości oraz estymację parametrów modelu przemieszczeń pionowych fundamentów.

Poza tym w „GP” przeczytamy o: przydatności zobrazowań satelitarnych w badaniach zasobów dziedzictwa kulturowego, wskaźnikach oceniających stopień suszy, kartograficznych i geodezyjnych aspektach Kopca Krakusa oraz szkieletyzacji obiektów powierzchniowych stosowanych w kartografii.

Artykuły można bezpłatnie pobrać ze strony czasopisma

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS