Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-01-29| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Software

O skanowaniu, satelitach, GIS-ie i kartografii w "Geoinformatica Polonica"

Jakie korzyści dają sygnały GLONASS? Czy naziemne skanery laserowe nadają się do pomiaru wysokich obiektów? Czy dostępne pakiety GIS sprawdzą się w tworzeniu systemu informacji o budynkach? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego „Geoinformatica Polonica” (1/2015).


O skanowaniu, satelitach, GIS-ie i kartografii w "Geoinformatica Polonica"

Rafał Gawałkiewicz z AGH przedstawia wyniki skanowania 120-metrowego żelbetowego komina przemysłowego Cementowni „Ożarów” przy wykorzystaniu tachimetru skanującego VX Spatial Station firmy Trimble jako przykład alternatywy dla metod dotychczas stosowanych (wcięć, bezpośredniego rzutowania, dwusiecznych kierunków stycznych czy biegunową z opcją pomiaru bezzwierciadlanego). Zaletą skanowania – podkreśla autor – jest uzyskiwanie chmury punktów, która poza informacjami o przebiegu osi komina, dostarcza także szczegółowych informacji o rzeczywistym kształcie i deformacji płaszcza trzonu budowli.

Reprezentujący tę samą uczelnię Kamil Maciuk bada z kolei wpływ dołączenia sygnałów GLONASS na dokładność wyznaczenia pozycji, szczególnie na terenach o dużych przysłonięciach horyzontu. Przeprowadzone przez niego analizy wykazały, że zintegrowane pomiary satelitarne GPS + GLONASS dają możliwość uzyskania rozwiązań lepszej jakości w stosunku do pomiarów z wykorzystaniem sygnałów pojedynczego systemu nawigacji satelitarnej (GPS).

Bartosz Mitka i Magda Pluta z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawili możliwość wykorzystania pakietów GIS w tworzeniu systemów informacji o budynkach. Na przykładzie budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pokazali możliwości wykorzystania i integracji danych przestrzennych pochodzących z PZGiK oraz inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej z danymi branżowymi. Ich artykuł prezentuje analizę możliwości wykorzystania tak budowanego systemu i jego funkcjonalności dla użytkownika końcowego.

Anna Kochanek z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu bada natomiast możliwość algorytmizacji weryfikacji dokumentacji projektowej pod kątem jej zgodności z normami, aktami prawnymi i przepisami prawa miejscowego. Anna Barańska z AGH prezentuje z kolei dwuetapowy algorytm modelowania zjawisk losowych oparty na wielowymiarowym modelowaniu funkcyjnym. Jako przykład wykorzystuje modelowanie rynku nieruchomości na potrzeby szacowania wartości nieruchomości oraz estymację parametrów modelu przemieszczeń pionowych fundamentów.

Poza tym w „GP” przeczytamy o: przydatności zobrazowań satelitarnych w badaniach zasobów dziedzictwa kulturowego, wskaźnikach oceniających stopień suszy, kartograficznych i geodezyjnych aspektach Kopca Krakusa oraz szkieletyzacji obiektów powierzchniowych stosowanych w kartografii.

Artykuły można bezpłatnie pobrać ze strony czasopisma

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2016-01-05| Ile punktów za artykuł?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało zaktualizowaną listę czasopism punktowanych.

|2015-02-11| O generalizacji i teledetekcji w "Geoinformatica Polonica"

W najnowszym numerze czasopisma „Geoinformatica Polonica” (13/2014), wydawanego ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
ponad 95% atmosfery Marsa stanowi dwutlenek węgla?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Redliński (1940-2024)

Edward Redliński (1940-2024)
Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 r. we Frampolu koło Białegostoku. W 1963 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Większość życia poświęcił jednak literaturze. Był ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1996
Na rynku pojawił się pierwszy komercyjny odbiornik dwusystemowy, obsługujący sygnały z satelitów GPS i GLONASS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama