Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-11| GIS, Mapy, Teledetekcja

O generalizacji i teledetekcji w "Geoinformatica Polonica"

W najnowszym numerze czasopisma „Geoinformatica Polonica” (13/2014), wydawanego przez Polską Akademię Umiejętności, przeczytamy m.in. o generalizacji miejscowości na mapach i teledetekcji w rolnictwie.


O generalizacji i teledetekcji w "Geoinformatica Polonica"
Przedmiotem artykułu dr Izabeli Karszni z Uniwersytetu Warszawskiego jest kontekstowy dobór parametrów selekcji miejscowości dla opracowań w skalach przeglądowych. Jest to zagadnienie ważne, gdyż do tej pory nie ustalono i nie zweryfikowano formalnych kryteriów takiej selekcji. Poruszany problem ma także duże znaczenie praktyczne ze względu na rozwój infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce, w szczególności pod względem opracowania procedur generalizacji Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych. Autorka przedstawia koncepcję regionalnego zróżnicowania parametrów selekcji miejscowości w ramach poszczególnych powiatów na dwóch obszarach badawczych: w województwie dolnośląskim i łódzkim.

Prof. Konrad Eckes z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podjął próbę ustalenia, czy ilość informacji, jaka jest konieczna do zapisu jakiegoś jednostkowego wycinka przestrzeni geograficznej, odwzorowanej na mapie wielkoskalowej, może określić stan uporządkowania tej przestrzeni. W artykułe przeczytamy, czy autorowi udało się sformułować wskaźnik, który mógłby pełnić rolę obiektywnej oceny takiego uporządkowania.

Jeden z kolejnych tekstów dotyczy zastosowania teledetekcji w rolnictwie. Autor – dr hab. Jan Piekarczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – zauważa, że przy wzrastającej intensywności roślinnej produkcji rolniczej zwiększa się konieczność pozyskiwania informacji o warunkach środowiskowych, w jakich ta produkcja się odbywa. Metody teledetekcyjne – w tym m.in. obrazy satelitarne, zdjęcia lotnicze i naziemne pomiary spektralne – mogą znacznie ułatwić kontrolę m.in. rozwoju roślin uprawnych.

Ponadto w „Geoinformatica Polonica” przeczytamy m.in. o: systemie krótkoterminowej prognozy hydrologicznej, ocenie wpływu danych przestrzennych na wyniki modelowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu czy wykorzystanie funkcji sklejanych do opisu kształtu powierzchni budowli powłokowych.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS