wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-08| Geodezja, GIS, Edukacja, Ludzie, Imprezy

10 lat gospodarki przestrzennej na PW

W Małej Auli Politechniki Warszawskiej ruszyła dziś (8 października) konferencja naukowa pod hasłem „Gospodarka przestrzenna w naukach technicznych”.


10 lat gospodarki przestrzennej na PW

Jednym z celów spotkania jest podsumowanie 10-letniego okresu studiów na kierunku nauczania gospodarka przestrzenna prowadzonym na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jak z zadowoleniem stwierdził rektor tej uczelni prof. Jan Szmidt, otwarcie zarówno tego kierunku dekadę temu, jak i kierunku geoinformatyka w bieżącym roku akademickim dowodzi, że w środowisku geodezyjnym nie brak pomysłów na rozwój. Na konferencji obecny był także prorektor ds. studiów prof. Krzysztof Lewenstein.

Kulisy powstania kierunku GP przedstawiła dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska. Przypomniała, że kształcenie w tym zakresie stało się popularne na krajowych uczelniach wyższych w latach 90. ubiegłego wieku. Na pomysł, aby do grona szkół zajmujących się tą dziedziną dołączyła Politechnika Warszawska, wpadł prof. Stanisław Białousz, który następnie przekazał realizację tej inicjatywy prof. Maciejewskiej. Wśród innych zasłużonych dla powstania kierunku prof. Alina Maciejewska wymieniła m.in. prof. Jana Macieja Chmielewskiego z Wydziału Architektury PW, prof. Bogdana Neya, a także ówczesnego dziekana WGiK prof. Witolda Pruszyńskiego oraz rektora PW Włodzimierza Kurnika. Zauważyła ponadto, że 10-lecie uruchomienia kierunku GP wpisuje się w tym roku akademickim w jeszcze dwie okrągłe rocznice – stulecie odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej oraz 95-lecie Wydziału Geodezji i Kartografii.

W wystąpieniu okolicznościowym główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski pogratulował podjęcia decyzji o zorganizowaniu kierunku GP, podkreślając, że przyczyniła się ona do zacieśnienia relacji między geodetami a planistami i urbanistami. Z kolei przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney zauważył, że kształcenie na wydziale geodezyjnym specjalistów z zakresu gospodarki przestrzennej może być dobrym sposobem na zmniejszenie bezrobocia wśród geodetów.

Przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju prof. Tadeusz Markowski zwrócił uwagę na interdyscyplinarność kierunku gospodarka przestrzenna na PW, co dobrze wpisuje się w coraz bardziej popularne w kraju tzw. planowanie zintegrowane. W jego ocenie pracy dla wszechstronnie wykształconych specjalistów z zakresu planowania przestrzennego nie powinno więc zabraknąć. Nowych obowiązków z pewnością dostarczy im procedowana właśnie w Sejmie ustawa o rewitalizacji, której założenia przedstawił dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Rajmund Ryś. Podkreślił on, że przepisy tego aktu zapewnią skuteczne narzędzia do rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich dr hab. Piotr Lorens zachęcał z kolei studentów i absolwentów GP do ścisłej współpracy z tą organizacją, podkreślając, że może im to pomóc w odnalezieniu swojej ścieżki zawodowej. Z kolei naczelnik Wydziału Informacji Geoprzestrzennej GUS Agnieszka Nowakowska namawiała do korzystania ze zmodernizowanego Portalu Geostatystycznego stanowiącego źródło cennych danych na potrzeby planowania przestrzennego. Przypomniała, że ostatnio uruchomiono mobilną wersję tego serwisu, a wersję desktopową wzbogacono o nowe narzędzia do analiz przestrzennych.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć studentów jubileuszowego kierunku. Jak przekonywali członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, ich działalność daleko wykracza poza udział w wykładach czy ćwiczeniach i obejmuje choćby uczestnictwo w konferencjach naukowych, realizację grantów rektorskich (mają ich na koncie już 8), a także organizowanie warsztatów urbanistycznych czy nawet gier miejskich.

Reprezentujący absolwentów Daniel Piotrowski – a tych na dwóch specjalnościach (urbanistyka w planowaniu przestrzennym oraz środowiskowe uwarunkowania gospodarowania przestrzenią) przez 10 lat wykształcono już ponad 400 – wyliczał długą listę specjalności, w których znajdują zatrudnienie studenci tego kierunku. Urbanistyka, gospodarka nieruchomościami, ochrona środowiska, administracja publiczna – to tylko wybrane z nich. Daniel Piotrowski z dumą zauważył, że absolwenci gospodarki przestrzennej na PW są autorami różnych koncepcji urbanistycznych, które zdążyły się już doczekać realizacji.

W programie dwudniowego wydarzenia przewidziano 3 sesje: • cele kształcenia i rozwoju kadr, • urbanistyka w gospodarowaniu przestrzenią, • nauki ekonomiczne, przyrodnicze, rolnicze i społeczne w kształceniu na kierunku gospodarka przestrzenna (dwie części). Łącznie zaplanowano blisko 30 referatów.

Organizatorem spotkania jest Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku z udziałem Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej. Sponsorem konferencji jest firma Ricoh.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS