Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-10-08 | Geodezja, GIS, Edukacja, Ludzie, Imprezy

10 lat gospodarki przestrzennej na PW

W Małej Auli Politechniki Warszawskiej ruszyła dziś (8 października) konferencja naukowa pod hasłem „Gospodarka przestrzenna w naukach technicznych”.


Ilustracja: 10 lat gospodarki przestrzennej na PW

Jednym z celów spotkania jest podsumowanie 10-letniego okresu studiów na kierunku nauczania gospodarka przestrzenna prowadzonym na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jak z zadowoleniem stwierdził rektor tej uczelni prof. Jan Szmidt, otwarcie zarówno tego kierunku dekadę temu, jak i kierunku geoinformatyka w bieżącym roku akademickim dowodzi, że w środowisku geodezyjnym nie brak pomysłów na rozwój. Na konferencji obecny był także prorektor ds. studiów prof. Krzysztof Lewenstein.

Kulisy powstania kierunku GP przedstawiła dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska. Przypomniała, że kształcenie w tym zakresie stało się popularne na krajowych uczelniach wyższych w latach 90. ubiegłego wieku. Na pomysł, aby do grona szkół zajmujących się tą dziedziną dołączyła Politechnika Warszawska, wpadł prof. Stanisław Białousz, który następnie przekazał realizację tej inicjatywy prof. Maciejewskiej. Wśród innych zasłużonych dla powstania kierunku prof. Alina Maciejewska wymieniła m.in. prof. Jana Macieja Chmielewskiego z Wydziału Architektury PW, prof. Bogdana Neya, a także ówczesnego dziekana WGiK prof. Witolda Pruszyńskiego oraz rektora PW Włodzimierza Kurnika. Zauważyła ponadto, że 10-lecie uruchomienia kierunku GP wpisuje się w tym roku akademickim w jeszcze dwie okrągłe rocznice – stulecie odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej oraz 95-lecie Wydziału Geodezji i Kartografii.

W wystąpieniu okolicznościowym główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski pogratulował podjęcia decyzji o zorganizowaniu kierunku GP, podkreślając, że przyczyniła się ona do zacieśnienia relacji między geodetami a planistami i urbanistami. Z kolei przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney zauważył, że kształcenie na wydziale geodezyjnym specjalistów z zakresu gospodarki przestrzennej może być dobrym sposobem na zmniejszenie bezrobocia wśród geodetów.

Przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju prof. Tadeusz Markowski zwrócił uwagę na interdyscyplinarność kierunku gospodarka przestrzenna na PW, co dobrze wpisuje się w coraz bardziej popularne w kraju tzw. planowanie zintegrowane. W jego ocenie pracy dla wszechstronnie wykształconych specjalistów z zakresu planowania przestrzennego nie powinno więc zabraknąć. Nowych obowiązków z pewnością dostarczy im procedowana właśnie w Sejmie ustawa o rewitalizacji, której założenia przedstawił dyrektor Departamentu Polityki Przestrzennej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Rajmund Ryś. Podkreślił on, że przepisy tego aktu zapewnią skuteczne narzędzia do rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich dr hab. Piotr Lorens zachęcał z kolei studentów i absolwentów GP do ścisłej współpracy z tą organizacją, podkreślając, że może im to pomóc w odnalezieniu swojej ścieżki zawodowej. Z kolei naczelnik Wydziału Informacji Geoprzestrzennej GUS Agnieszka Nowakowska namawiała do korzystania ze zmodernizowanego Portalu Geostatystycznego stanowiącego źródło cennych danych na potrzeby planowania przestrzennego. Przypomniała, że ostatnio uruchomiono mobilną wersję tego serwisu, a wersję desktopową wzbogacono o nowe narzędzia do analiz przestrzennych.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć studentów jubileuszowego kierunku. Jak przekonywali członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, ich działalność daleko wykracza poza udział w wykładach czy ćwiczeniach i obejmuje choćby uczestnictwo w konferencjach naukowych, realizację grantów rektorskich (mają ich na koncie już 8), a także organizowanie warsztatów urbanistycznych czy nawet gier miejskich.

Reprezentujący absolwentów Daniel Piotrowski – a tych na dwóch specjalnościach (urbanistyka w planowaniu przestrzennym oraz środowiskowe uwarunkowania gospodarowania przestrzenią) przez 10 lat wykształcono już ponad 400 – wyliczał długą listę specjalności, w których znajdują zatrudnienie studenci tego kierunku. Urbanistyka, gospodarka nieruchomościami, ochrona środowiska, administracja publiczna – to tylko wybrane z nich. Daniel Piotrowski z dumą zauważył, że absolwenci gospodarki przestrzennej na PW są autorami różnych koncepcji urbanistycznych, które zdążyły się już doczekać realizacji.

W programie dwudniowego wydarzenia przewidziano 3 sesje: • cele kształcenia i rozwoju kadr, • urbanistyka w gospodarowaniu przestrzenią, • nauki ekonomiczne, przyrodnicze, rolnicze i społeczne w kształceniu na kierunku gospodarka przestrzenna (dwie części). Łącznie zaplanowano blisko 30 referatów.

Organizatorem spotkania jest Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku z udziałem Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej. Sponsorem konferencji jest firma Ricoh.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Alina Maciejewska. Żelazna dama

Cykl „Poczet Profesorów Politechniki Warszawskiej” w październikowym wydaniu GEODETY zamyka wywiad z...

Młodzi planują Wilanów

Efekty realizacji projektu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie liceum zrobili znakomite projekty i dzięki...

Z pokolenia na pokolenie

Po wakacyjnej przerwie kontynuujemy „Poczet profesorów”, czyli cykl rozmów z okazji zbliżających się rocznic...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1919-37 pracami scaleniowymi objęto łącznie 768,7 tys. gospodarstw rolnych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Irmina Laudyn (1929-2022)

Irmina Laudyn (1929-2022)
W roku 1952 uzyskała na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej stopień inżyniera, w roku 1954 – stopień magistra inżyniera, a w roku 1965 doktora nauk technicznych. Pracowała w Zakładzie Geodezyjnych Pomiarów Szczegółowych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1562
Mapa Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego wykonana przez Stanisława Porębskiego - pierwsza polska mapa szczegółowa (skala ok. 1:250 000).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama