wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-06| GIS, Firma

GeoInvent składa wniosek o upadłość

Notowana na NewConnect warszawska spółka GeoInvent złożyła do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości obejmująca likwidację majątku.


GeoInvent składa wniosek o upadłość

Początki GeoInventu sięgają 2001 r., gdy Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych powołało spółkę córkę PPWK Inwestycje Sp. z o.o., w krótkim czasie przemianowaną na PPWK GeoInvent Sp. z o.o. Miała ona zająć się wprowadzaniem technologii fotogrametrycznych do produkcji map, w tym stworzyć od podstaw i rozwijać mobilny system kartowania pozwalający na szybkie zbieranie danych geograficznych wzdłuż szlaków drogowych i umożliwiący szybką aktualizację baz danych geograficznych.

W ciągu następnych dwóch lat spółka PPWK GeoInvent realizowała nakreślony przez władze PPWK S.A. program. Powstał wydział fotogrametrii i teledetekcji, zakupiono dwusilnikowy samolot Cessna 402B przystosowany do wykonywania zdjęć lotniczych, a także lotniczą kamerę fotogrametryczną LMK 2000 marki Zeiss. Chociaż głównym celem PPWK GeoInvent był dalszy rozwój technologii mobilnego kartowania oraz zbieranie danych na potrzeby wewnętrzne PPWK SA, spółka zaczęła również realizować projekty na zlecenia zewnętrznych klientów, takich jak Główny Urząd Geodezji i Kartografii czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W roku 2005 spółką GeoInvent zainteresowała się firma Tele Atlas N.V. – korporacja o globalnym zasięgu działająca w obszarze budowy baz danych dla systemów nawigacji samochodowej. Po blisko rocznych negocjacjach PPWK SA sprzedała GeoInvent Tele Atlasowi, który przemianował ją na Tele Atlas Polska Sp. z o.o.

Od momentu powstania spółka Tele Atlas Polska zajmowała się głównie projektami wykonywanymi na potrzeby wewnętrzne Tele Atlasu. Wyjątkiem był Dział Teledetekcji i Projektów Specjalnych (TiPS), który kontynuował działalność w zakresie fotogrametrii i teledetekcji rozpoczętą jeszcze w PPWK S.A., wykonując projekty zarówno na zamówienia Tele Atlasu, jak i klientów zewnętrznych. Działalność ta wymagała jednak zainwestowania poważnych środków w nowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie, na co Tele Atlas się nie zdecydował. To spowodowało, że grupa osób zatrudnionych w dziale TiPS odeszła z Tele Atlasu za porozumieniem stron, z postanowieniem kontynuowania działalności w innej firmie.

W 2007 r. zespół ten związał się ze spółką Gispro ze Szczecina, w wyniku czego powstał jej warszawski oddział. Jednak wskutek wyłaniających się coraz większych różnic zdań co do sposobu działania przedsiębiorstwa i jego strategii z końcem kwietnia 2008 roku zespół opuścił i tę spółkę.

Jej członkowie zespołu zdecydowali się wówczas na założenie własnej firmy i tak w maju 2008 roku została zarejestrowana GeoInvent Sp. z o.o.. W okresie od maja do lipca 2008 r. powstał jej biznesplan pn. „Integracja Technologii Pozyskiwania i Analizy Danych w Systemach Informacji Przestrzennej”. By umożliwić jego realizację, podpisano umowę partnerską z firmami DFP Doradztwo Finansowe S.A oraz Esri Polska. W listopadzie 2008 roku zarejestrowano spółkę GeoInvent SA, a w sierpniu 2010 roku zadebiutowała ona na zorganizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie rynku NewConnect.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Niestety patrząc na wyniki kolejnej spółki branżowej na NewConnect (Eurosystem) może to być nie ostatnia upadłość.
odpowiedz zgłoś
newconnect nie jest łaskawy dla firm gisowych. Albo może raczej takie firmy tam poszły;)
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS