Pierwszy skan wykonywany jest przed zalaniem zbiornika. Następnie obejmą już tylko korony zapory. – Chcemy zeskanować zewnętrzną zabudowę i wewnętrzne sztolnie oraz dno zbiornika. Będzie to ogromne wyzwanie, gdyż obszarowo jest to jeden z największych projektów w Polsce (ponad 1000 hektarów), który będziemy skanować – informuje Aleksander Szerner, ekspert BIM w firmie Skanska. – Dzięki tym pomiarom uzyskamy szczegółowy obraz terenu i obiektu przed zalaniem (dokumentację powykonawczą stanu zerowego budowli). Po zalaniu zbiornika będzie można, skanując najbardziej krytyczne miejsca, stwierdzić, jak zapora zachowuje się pod obciążeniem wody. Do tego pilotażowego skanowania Skanska wykorzysta skaner laserowy 3D Riegl serii VZ. W ciągu najbliższych miesięcy w firmie Skanska pojawi się także mobilny samochód skanujący – dodaje Szerner.
– Prace rozpoczynamy 22 lipca. W przypadku Świnnej Poręby mamy do czynienia z bardzo dużym obszarem, dlatego niezbędne jest wykonanie i połączenie w całość kilkuset skanów, które wykonamy w przeciągu pięciu dni – zaznacza Paweł Potajałło, główny specjalista w zespole BIM Civil Skanska
Zbiornik wodny w Świnnej Porębie jest trwającą od 1986 roku inwestycją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zlokalizowany jest w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Rozciąga się od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m sześc. i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Zbiornik będzie mieć charakter wielofunkcyjny. Ma chronić przed powodzią dolinę Skawy i Wisły (m.in. Kraków), ale też jego zadaniem będzie zabezpieczać przed skutkami suszy poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Retencja wód Skawy obniży kulminacyjną falę powodziową w przekroju Krakowa do 40 cm. Pierwszy test zbiornik przeszedł podczas powodzi w 2010 roku, przyjmując ponad 60 mln m sześc. wody i zmniejszając tym samym falę powodziową na Wiśle, która przeszła przez Kraków.