Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software, Imprezy

Inżynierowie czekają na BIM

Sądząc po wypełnionej po brzegi sali na wczorajszej (17 czerwca) konferencji „BIM dla infrastruktury”, branża projektowo-budowlana wiąże z modelowaniem informacji o budynkach spore nadzieje. Na BIM z zainteresowaniem spoglądają również geodeci.


Inżynierowie czekają na BIM <br />
fot. Autodesk
fot. Autodesk

Zorganizowana przez Autodesk konferencja przebiegała w słodko-gorzkiej atmosferze. Z jednej strony optymizmem napawały prezentacje projektów infrastrukturalnych zrealizowanych z wykorzystaniem BIM-u, np. budowy Rail Baltica na Litwie czy w Estonii. Potwierdzają one to, co można znaleźć w licznych raportach dotyczących tego rozwiązania – pozwala ono projektować, budować i eksploatować inwestycję taniej i sprawniej, a korzyści z tego czerpie nie tylko inwestor (którym z reguły jest państwo), ale także projektanci oraz wykonawcy prac budowlanych.

Z drugiej strony optymizm ulatywał, gdy przyglądano się wykorzystaniu BIM-u w Polsce. Jak mówił Krzysztof Jamrozik z firmy projektowej Ekkom, u nas wciąż króluje tzw. BIM poziomu zerowego, czyli papierowe dokumenty, czasem PDF-y, do rzadkości należy zaś wymiana danych w plikach np. DWG. Są już jednak pierwsze jaskółki zwiastujące wiosnę. Niektórzy wykonawcy inwestycji z własnej inicjatywy stawiają na BIM, pojawiają się także przetargi, gdzie wykorzystanie tego typu rozwiązań jest dodatkowo punktowane.

Uczestnicy seminarium byli zgodni – aby BIM stał się w Polsce powszechny, pierwszy krok musi zrobić państwo, które stworzy odpowiednie standardy wymiany danych projektowych i będzie zachęcać do ich stosowania lub też po prostu to wymusi. Tak dzieje się już w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie od nowego roku wykorzystanie BIM-u poziomu drugiego przy realizacji publicznych inwestycji będzie obowiązkowe.

O tym, że wdrażanie BIM-u nie omija branży geodezyjnej, przekonywał Adam Grewenda z firmy Architube. W jego ocenie technologią, która idealnie wpisuje się w potrzeby modelowania informacji o budynkach, jest bez wątpienia skanowanie laserowe. Możliwości zastosowania LiDAR-u w BIM-ie jest mnóstwo: dostawa surowych chmur punktów, analiza kolizji, badanie pionowości słupów energetycznych, opracowanie modeli 3D – wyliczał przykładowe realizacje swojej firmy Adam Grewenda. Dodał również, że przydatnym uzupełnieniem skaningu są georadary, które pozwalają precyzyjnie lokalizować podziemną infrastrukturę, bardzo ważny element wielu opracowań dla BIM.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS