|2015-06-18|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Software, Imprezy
Inżynierowie czekają na BIM
Sądząc po wypełnionej po brzegi sali na wczorajszej (17 czerwca) konferencji „BIM dla infrastruktury”, branża projektowo-budowlana wiąże z modelowaniem informacji o budynkach spore nadzieje. Na BIM z zainteresowaniem spoglądają również geodeci.
fot. Autodesk
|
|
|
|
|
|
Zorganizowana przez Autodesk konferencja przebiegała w słodko-gorzkiej atmosferze. Z jednej strony optymizmem napawały prezentacje projektów infrastrukturalnych zrealizowanych z wykorzystaniem BIM-u, np. budowy Rail Baltica na Litwie czy w Estonii. Potwierdzają one to, co można znaleźć w licznych raportach dotyczących tego rozwiązania – pozwala ono projektować, budować i eksploatować inwestycję taniej i sprawniej, a korzyści z tego czerpie nie tylko inwestor (którym z reguły jest państwo), ale także projektanci oraz wykonawcy prac budowlanych.
Z drugiej strony optymizm ulatywał, gdy przyglądano się wykorzystaniu BIM-u w Polsce. Jak mówił Krzysztof Jamrozik z firmy projektowej Ekkom, u nas wciąż króluje tzw. BIM poziomu zerowego, czyli papierowe dokumenty, czasem PDF-y, do rzadkości należy zaś wymiana danych w plikach np. DWG. Są już jednak pierwsze jaskółki zwiastujące wiosnę. Niektórzy wykonawcy inwestycji z własnej inicjatywy stawiają na BIM, pojawiają się także przetargi, gdzie wykorzystanie tego typu rozwiązań jest dodatkowo punktowane.
Uczestnicy seminarium byli zgodni – aby BIM stał się w Polsce powszechny, pierwszy krok musi zrobić państwo, które stworzy odpowiednie standardy wymiany danych projektowych i będzie zachęcać do ich stosowania lub też po prostu to wymusi. Tak dzieje się już w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie od nowego roku wykorzystanie BIM-u poziomu drugiego przy realizacji publicznych inwestycji będzie obowiązkowe.
O tym, że wdrażanie BIM-u nie omija branży geodezyjnej, przekonywał Adam Grewenda z firmy Architube. W jego ocenie technologią, która idealnie wpisuje się w potrzeby modelowania informacji o budynkach, jest bez wątpienia skanowanie laserowe. Możliwości zastosowania LiDAR-u w BIM-ie jest mnóstwo: dostawa surowych chmur punktów, analiza kolizji, badanie pionowości słupów energetycznych, opracowanie modeli 3D – wyliczał przykładowe realizacje swojej firmy Adam Grewenda. Dodał również, że przydatnym uzupełnieniem skaningu są georadary, które pozwalają precyzyjnie lokalizować podziemną infrastrukturę, bardzo ważny element wielu opracowań dla BIM.
Jerzy Królikowski
|