wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-03| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

O monitoringu INSPIRE i samorządach na Radzie IIP

Zagadnienia związane z corocznym monitorowaniem INSPIRE oraz stanowisko Konwentu Marszałków RP w sprawie Infrastruktury Informacji Przestrzennej były głównym tematem XVII posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, które odbyło się 24 czerwca w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


O monitoringu INSPIRE i samorządach na Radzie IIP

Wyniki i postępy prac w ramach corocznego monitoringu wdrażania infrastruktury informacji przestrzennej przedstawiła Ewa Surma z Biura Współpracy Zagranicznej GUGiK. Monitoring jest zobowiązaniem bazującym na analizach ilościowych wykazu zbiorów i usług danych przestrzennych. Proces ten oparty jest na 8 ogólnych i 25 szczegółowych wskaźnikach w zakresie komponentów technicznych INSPIRE: metadane, interoperacyjność zbiorów i usług oraz usługi danych przestrzennych.

W roku 2014 nastąpiła zdecydowana poprawa wskaźników dotyczących istnienia i zgodności metadanych, które osiągnęły blisko stuprocentowy poziom. Bardzo dobry wynik osiągnął również wskaźnik dotyczący dostępności metadanych w ramach usługi wyszukiwania (98,8%). Intensyfikacji działań wymaga zwiększenie dostępności zbiorów danych przestrzennych w ramach usługi przeglądania i wyszukiwania – tutaj wskaźnik nie przekracza 30%. Natomiast osiągnięciem wartym podkreślenia jest wykazanie w monitoringu za 2014 r., zgodności ze specyfikacją zbiorów z Aneksu III INSPIRE (o rok wcześniej, niż przewiduje mapa drogowej INSPIRE Komisji Europejskiej).

Podczas prezentacji przedstawione zostały również nowe narzędzia zarówno do przeglądania tegorocznych wyników monitorowania w formacie XML (dostępne tu) oraz narzędzie Europejskiej Agencji Środowiska umożliwiające wizualizację raportowanych wskaźników przez wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz kraje EFTA (dostępne tu).

W trakcie drugiej części posiedzenia Krzysztof Mączewski – przewodniczący Zespołu Porozumiewawczego Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej, przedstawił propozycję stanowiska wypracowanego przez Zespół oraz zaaprobowanego przez Konwent Marszałków Województw RP. Stanowisko zakłada między innymi potrzebę umocowania prawnego regionalnej infrastruktury informacji przestrzennej jako jednego z zadań na poziomie samorządu województwa oraz zwiększenie aktywności organów wiodących w zakresie organizacji i koordynacji działań związanych z tworzeniem i utrzymywaniem IIP celem poszerzenia zbiorów i usług danych przestrzennych na poziomie regionalnym i lokalnym.

Jak podkreślał przewodniczący Rady prof. Jerzy Gaździcki stanowisko bardzo dobrze oddaje potrzeby i ambicje samorządów terytorialnych. W nowej perspektywie finansowej samorządy dysponują dużymi środkami, które będą mogły być w dużej mierze spożytkowane na systemy informacji przestrzennej. W trakcie dyskusji dotyczącej tego zagadnienia zwrócono uwagę na potrzebę zapewnienia ładu informacyjnego w zbiorach danych na każdym szczeblu regionalnym oraz uporządkowania adresów i standardów dotyczących geokodowania.

W trakcie obrad Rady przyjęto uchwałę o zmianie standardu treści programu budowy, utrzymania i użytkowania infrastruktury informacji przestrzennej.Wszystkie prezentacje przedstawione podczas posiedzenia są dostępne na stronie RIIP.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tak samo geodezja w ogóle - proponuję zlikwidować całą geodezję niech zostanie budownictwem. Oprócz uczelni oczywiście. Geodeci którzy przejdą do branży budowlanej będą mieli średnią budowlaną, a więc o kilka tysięcy złotych więcej w portfelu. Dobry program wyobrczy?
 2 
odpowiedz zgłoś
Mój wniosek Geodezja na samorządowym poziomie wojewódzkim jest szkodliwa wobec państwa i obywateli i PiS po wyborach powinien ją natychmiast zlikwidować! Nie znam żadnych pozytywnych działań tych jednostek, a do negatywnych należą: niekompetencja, niegospodarność, biurokracja, zawłaszczanie zadań, a przez to złe projekty, tzw. geoportale wojewódzkie, które są bardzo drogie, a w rezczywistości są jedynie retransmisją usług sieciowych z geoportalu krajowego. Dodatkowo na te geoportale "pies z kulawą nogą" nie zagląda.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
otwieram lodówkę a tam Pan Mączewski:) Rozumiem jego intencje, ale się z nimi nie zgadzam. Potrzeba funkcjonowania geoportali na poziomie wojewódzkim jest tak pilna, że trzeba produkował ołówki i spoty telewizyjne, aby uzyskać minimalną ilość wejść założoną we wskaźnikach. Ale każdy musi mieć swoje, GUS również. A wszystko za nasze pieniążki. Czy nie wystarczy geoportal krajowy?
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS