wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-01| Prawo

Nowelizacja Pgik wchodzi w życie

Dziś (1 lipca) wchodzi w życie nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego (DzU poz. 831), która zmienia przepisy dotyczące uwierzytelniania dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego pracę geodezyjną, a także odpowiedzialności zawodowej geodetów i kartografów.


Nowelizacja Pgik wchodzi w życie

Formalnie autorami nowelizacji jest grupa posłów PO działająca z inicjatywy Związku Powiatów Polskich. Ustawa wprowadza w Pgik dwie zmiany. Pierwsza usuwa rzekome wątpliwości interpretacyjne dotyczące uwierzytelniania dokumentów sporządzanych dla zamawiającego pracę geodezyjną. W intencji twórców zeszłorocznej nowelizacji Pgik (obowiązującej od 12 lipca 2014 r.) opatrzenie tych dokumentów urzędowymi klauzulami powinno być poprzedzone złożeniem wniosku o uwierzytelnienie, co wiąże się ze stosowną opłatą. Tymczasem z nieprawomocnych jeszcze wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych wynika, że opatrywanie klauzulami powinno odbywać się bezpłatnie i z urzędu. Taką interpretację przyjmuje też część powiatów. Według wyliczeń Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, jeśli takie rozumienie przepisów stałoby się obowiązujące, oznaczałoby to spadek wpływu starostw z tytułu udostępniania zasobu geodezyjnego o 40 mln zł rocznie. Dlatego poselska nowelizacja zmieniła brzmienie art. 12b ust. 5., tak aby jednoznacznie obowiązywała interpretacja twórców Pgik, a nie sądów administracyjnych.

Poza tym poselska nowelizacja łata lukę prawną w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, która powstałaby po 1 lipca br. wskutek zmian w Kodeksie postępowania karnego. Bez tej zmiany prawo geodezyjne odwoływałoby się do nieobowiązujących przepisów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Bardzo dobry pomysł z tym szkoleniem... Bo bardzo chętnie wezmę w nim udział, zwłąszcza że ma być bezpłatne. Przypuszczam, że i inni Członkowie PTG także znajdą czas i przybędą na to szkolenie. Podaj czas i miejsce. Może być też zamiast szkolenia oczywiście seminarium: bez różnicy, bo przecież wiedza się liczy... Nie widzę też problemu, jeżeli przed spotkaniem merytorycznym będzie w pierwszej kolejności zorganizowana jakaś msza... Jakkolwiek wydaje się, że dość istotnym jest jednakże temat tego szkolenia...
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
geo czy ty wogóle wiesz jakie problemy mają geodeci? o jakiej ty normalności mówisz?, o tej że poprawili prawo aby geodeci płacili za tzw uwierzytelnienie, bezczelnie kłamiąc, że przepisy były nie jasne podczas gdy żaden z 5 sądów administracyjnych nie miał wątpliwości że geodeci nie powinni płacić. A czego oczekujesz od tego szkolenia czy seminarium? wiedzy? przecież i tak w każdym Ośrodku panują inne prawa miejscowe. Czy według ciebie zwykli geodeci potrzebują jeszcze większych opłat, niezwłocznych ( 30 dniowych) wielokrotnych weryfiakcji, spełniania wszelkich zachcianek urzędników starostwa i to wszystko pod groźbą nie przyjęcia operatu do zasobu
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
nowelizacja złożmy wniosek do prezydenta o referendum w tej sprawie. PIS może to i my możemy ;)
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
prawo gik Ludziom z geoforum to zupełnie nic się nie podoba. Wszystko kontestują. Jak prawo jakoś poprawili to znowu atak, czyli wojenki ciąg dalszy. Ludzie psujecie branżę geodezyjną, zwykli geodeci tego nie potrzebują, chcą normalności. Tylko zwykli cwaniacy i lanserzy zamieciają swoje gniazdo.Trzeba się modlić o rozum, bo nic więcej nie pozostaje.Zamiast płacić Chamjowi za eksperytzę to może zrobić bezpłatnie szkolenie lub seminarium dla pracujących ciężko geodetów.
 9 
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS