|2015-06-26|
Geodezja, Prawo
Wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego
Nowelizacja Prawa budowlanego (DzU z 2015 r. poz. 443), która zacznie obowiązywać 28 czerwca, ma przede wszystkim ułatwić życie inwestorom, ale przy okazji wprowadza istotne zmiany w geodezji.
Jedną z najważniejszych zmian w ustawie jest zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę i przebudowę. Dotyczy to domów jednorodzinnych, o ile obszar ich oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Pozwolenia nie będą ponadto wymagały m.in. wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie, a także wolno stojące parterowe budynki rekreacyjne, jednak pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m kw., a także wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m kw.
W wymienionych przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy wraz z przedstawieniem m.in. projektu budowlanego. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do takiego zgłoszenia. Ustawa pozostawia jednak inwestorowi możliwość budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, jeśli uzna on, że jest to dla niego korzystniejsze. W takim przypadku, jeśli inwestor będzie jedyną stroną postępowania, roboty budowlane będzie można rozpocząć bez oczekiwania na uprawomocnienie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Dzięki temu inwestor ma zyskać co najmniej 14 dni.
Proponowane w ustawie zgłoszenie ma zastąpić nie tylko dotychczasowe pozwolenie na budowę, ale też pozwolenie na użytkowanie. Będzie to dotyczyć: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na nie więcej niż pięć stanowisk, obiektów magazynowych, budynków kolejowych, a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych. Rozwiązanie to ma skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie korzystania z tych obiektów.
Przepisy nowelizacji przewidują też, że do projektu budowlanego nie będzie już trzeba dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. W myśl nowych przepisów w przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę urzędnicy będą musieli w ciągu 14 dni od złożenia wniosku wezwać inwestora do ich uzupełnienia. Obecnie nie ma wyznaczonego takiego terminu.
Co nowelizacja oznacza dla geodezji? W dotychczasowym brzmieniu Prawo budowlane zobowiązywało inwestora do załączenia do wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego (lub zawiadomienia o zakończeniu budowy) geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. W nowym brzmieniu art. 57 obowiązek ten został poszerzony o załączenie dodatkowego dokumentu, tj. informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu bądź też odstępstwach od tego projektu. Ma go sporządzać geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia zawodowe.
Przepis ten budzi wśród geodetów różne wątpliwości. Przede wszystkim nie sprecyzowano, wg jakich kryteriów geodeta ma stwierdzić zgodność z projektem lub też ewentualne odstępstwo. Nie wiadomo także, jak „informacja o zgodności…” miałaby wyglądać – czy np. potrzebne jest podanie wartości odchyłek. O rozwianie tych wątpliwości poprosiliśmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, ale ten odesłał nas do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, na którego interpretację czekamy.
Nowelizacja wskazuje ponadto, jakie obiekty podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Oprócz tych, które wymagają pozwolenia na budowę, są to: • wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane; • wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35m kw. • sieci: elektroenergetyczne do 1 kV, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i telekomunikacyjne, • przyłącza: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne, • telekomunikacyjne linie kablowe, • kanalizacja kablowa.
Zgodnie z art. 43 ust. 1a znowelizowanego Prawa budowlanego obowiązek geodezyjnego wyznaczenia nie będzie dotyczył przyłączy, jeżeli ich połączenie z siecią znajduje się na tej samej działce co przyłącze lub na działce do niej przyległej. Pozostaje natomiast obowiązek geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej ww. przyłączy.
Prawo budowlane – tekst ujednolicony (uwzględniający ostatnią nowelizację)
Jerzy Królikowski
|