Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-13| Geodezja, Teledetekcja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Miłujmy się dla lepszego katastru

O problemach i wyzwaniach związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków z punktu widzenia wykonawców i starostw dyskutowano podczas drugiego dnia sympozjum „Krakowskie spotkania z INSPIRE” (12 maja).


Miłujmy się dla lepszego katastru

Choć relacje miedzy urzędnikami a przedsiębiorcami geodezyjnymi są napięte, dyskusja przebiegła w spokojnej atmosferze. Nie zabrakło jednak wzajemnych pretensji. Kamyczek do ogródka wykonawców wrzucił geodeta powiatu nakielskiego Jarosław Kaszewski. Jak żartobliwie stwierdził, startując w zamówieniach na modernizację EGiB, wielu geodetów cierpi na „zespół niewydolności geodezyjnej i etycznej po słabo wygranym przetargu”. Miał tu na myśli przede wszystkim składanie bardzo tanich ofert, przy wartości których osiągniecie zysku oraz zakładanej jakości danych ewidencyjnych jest po prostu niemożliwie. W przypadku projektu dla woj. kujawsko-pomorskiego, w którym uczestniczył powiat nakielski, ów zespół niewydolności pozwolił „zaoszczędzić” zamawiającemu 5 mln zł. Są to pieniądze, które przeszły geodetom koło nosa tylko w jednym województwie.

Problemy z punktu widzenia wykonawców najpełniej naświetliła natomiast Ludmiła Pietrzak. Nierealne terminy realizacji zamówień, niedoszacowanie zakresu prac (choćby liczby budynków do pomiaru), mnogość oprogramowania użytkowanego w powiatach, traktowanie gwarancji i rękojmi na zasadzie podawania uwag obywateli dalej – bez ich analizy, niewypłacanie zaliczek, no i wreszcie rozbieżne interpretacje prawa – wyliczała jednym tchem prezes firmy InterTIM z Suwałk. Odniosła się jednocześnie do zarzutów geodety powiatu nakielskiego, podkreślając, że w obecnej rzeczywistości rynkowej właściciel większej firmy geodezyjnej bywa niekiedy zmuszony do dyktowania niskich cen, by móc utrzymać załogę czy spłacić kredyt.

Neutralny punkt widzenia starała się zaprezentować Monika Sadzińska z warszawskiej firmy ABM, która ma na koncie liczne zamówienia na kontrolę działań modernizacyjnych. Podkreślała, że przy modernizacji EGiB na linii wykonawca – zamawiający zawsze pojawia się wiele wątpliwości i potencjalnych zarzewi konfliktu. Bez wzajemnego szacunku i partnerskiego współdziałania nie ma szans na skuteczne zrealizowanie projektu – mówiła górnolotnie.

Oprócz problemów z modernizacją EGiB dyskutowano również o najlepszych sposobach na wypełnianie tego obowiązku. Sporo miejsca poświęcono zaletom stosowania technologii fotogrametrycznych. Chwalono także przydatność lokalnych systemów informacji przestrzennej czy internetowej obsługi prac geodezyjnych. Nieocenioną pomocą w modernizacji jest jednak wciąż… obywatel. Wprawdzie wyłożenia operatów cieszą się niewielkim zainteresowaniem, to jednak – w ocenie części prelegentów – wyraźnie zmienia się to na lepsze. Sporo pomaga w tym współpraca z wójtem, sołtysem, a nawet miejscowym proboszczem.

W podsumowaniu konferencji główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski zapewnił, że w projektach realizowanych w nowej perspektywie finansowej postara się uwzględnić przedstawione w Krakowie uwagi, np. w kwestii terminów modernizacji EGiB, i zaapelował o to samo do starostów. Z drugiej strony podkreślił, że pole manewru bywa tu ograniczone np. wymogami realizacji unijnych projektów. Zapowiedział jednocześnie, że na bazie doświadczeń z projektu „ZSIN faza I”, w drugiej jego części o wiele szerzej mają być wykorzystywane technologie fotogrametryczne. Na zlecenie GUGiK powstają już nawet wytyczne techniczne w tym zakresie. Nawiązując natomiast do wystąpień wykonawców i geodetów powiatowych, zaapelował do obu stron o wzajemne poszanowanie, które powinno przejawiać się w równomiernym podziale ryzyka przy realizacji projektów katastralnych.

Więcej o XI „Spotkaniach z INSPIRE” w czerwcowym GEODECIE

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS