wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-20| Geodezja, GIS

W sprawie Modułu SDI do marszałka województwa mazowieckiego

Kilka dni po liście otwartym do ministra administracji i cyfryzacji Waldemar Izdebski, prezes firmy Geo-System, wystosował kolejne pismo w sprawie Modułu SDI. Tym razem do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.


W sprawie Modułu SDI do marszałka województwa mazowieckiego <br />
fot. Wikipedia/Aotearoa
fot. Wikipedia/Aotearoa

„W nawiązaniu do ogłoszonego przetargu (…) dotyczącego »Wdrożenia oprogramowania węzłów infrastruktury informacji przestrzennej u partnerów projektu Bazy Wiedzy« sugeruję rozważenie, czy realizacja zamówienia ma szansę przynieść pozytywne efekty, czy tylko okaże się nieuzasadnionym wydatkowaniem publicznych pieniędzy” – pisze Waldemar Izdebski.

Przypomnijmy, że już w piśmie do MAiC przedstawiono wyliczenia, z których wynika, że Moduł SDI i związane z nim działania kosztowały polskiego podatnika już ponad 11 mln złotych. Dalej czytamy, że tylko 6 z 21 deklarowanych przez GUGiK instytucji „potwierdziło używanie modułu, a w pozostałych skończyło się jedynie na podpisaniu »pustego« porozumienia. Tak więc poniesione koszty należy rozłożyć nie na 21, a na 6 instytucji, co daje kwotę 1 850.537 zł na jedno wdrożenie, a to czyni Moduł SDI nadzwyczaj kosztownym oprogramowaniem. (…) Niestety 5 instytucji nie udzieliło w terminie żadnej odpowiedzi”.

Zdaniem prezesa Geo-Systemu decyzja, aby zaoferować gminom mało sprawdzone oprogramowanie, wydaje się być bardzo ryzykowna. W województwie mazowieckim ponad 200 jednostek samorządowych (ponad 65%) posiada już wdrożone oprogramowanie, które spełnia rolę węzła IIP – czyli to, co oferuje Moduł SDI. „Tak więc podjętą próbę wdrożenia Modułu SDI można postrzegać jedynie jako walkę Urzędu Marszałkowskiego z firmą Geo-System, która tych wdrożeń posiada najwięcej” – tłumaczy Waldemar Izdebski. – „Walka jednak jest z góry przegrana, bo nasi użytkownicy są zadowoleni z oprogramowania i świadczonego serwisu, więc nie zrezygnują ze sprawdzonego oprogramowania na rzecz niepewnych rozwiązań obiecywanych, niestety już od lat, przez Urząd Marszałkowski” – dodaje. Przestrzega również, że wydanie dodatkowych środków na niepewne wdrożenie Modułu SDI może okazać błędem „ocierającym się wręcz o niegospodarność”.

Prezes Geo-Systemu liczy na to, że jego wystąpienie przyczyni się podjęcia działań, które powstrzymają proces „nieuzasadnionego wydatkowania środków publicznych dla gmin, które posiadają już niezbędne rozwiązania informatyczne”.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
I co? Panie Waldku i co Pan zwojował. Chyba Marszałek zrobił co chciał i się Pana listami nie przejmuje? Coś Pan jeszcze napisze?
odpowiedz zgłoś
bawisz mnie niezmiernie - przyjdzie GUGiK i go zje. Oby się tylko nie udławił. To akurat może być niestrawne danie.
odpowiedz zgłoś
utrata klientów Geosystem starci klientów, list zatem nie dziwi
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Granda Do cholery rzeczywiście mogliby robić tam gdzie nie ma, a nie dublować istniejące. W końcu będzie tak jak z lotniskiem pod Sopotem.
 2 
odpowiedz zgłoś
taa amerykanski a ceny w dolarach. stać nas:/
odpowiedz zgłoś
@WOW widocznie zamiast systemu GEOBIDU wolą mieć taki nowoczesny, amerykański. Już sama nazwa robi wrażenie:)
 1 
odpowiedz zgłoś
WOW na liście jest też 20 powiatów i jak się m/w orientuję to są powiaty, które mają Ewmapę - to już powiaty nie mogą zrobić w prsoty sposób technologią GEOBIDU za śmieszne pieniądze tylko musza robić wielkie przetargi?
 1 
odpowiedz zgłoś
"Coś" to nieważne, że "coś" już mają. Jest projekt, to maja mieć to "coś" drugi raz. Tym razem za unijne.
 1 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS