wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-10| Geodezja, GIS, Instytucje

MAC: Geoportal 2 zgodnie z planem

Jak wynika z wyjaśnień podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Bogdana Dombrowskiego, wykonano już 88% budżetu projektu. Pozostałe wydatki dotyczą przygotowania dokumentacji projektowej, zarządzania projektem, szkoleń oraz promocji.


MAC: Geoportal 2 zgodnie z planem

Realizacja projektu „Geoportal 2” przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i nie występują zagrożenia dla terminowego zakończenia i rozliczenia tego przedsięwzięcia, które zaplanowano na koniec września tego roku – czytamy w odpowiedzi na interpelację posła Jarosława Zielińskiego (PiS).

Stan realizacji poszczególnych zadań wygląda następująco:
1) Rejestry referencyjne SGiK – zadanie wykonano w 100%, w terminie do 31 maja 2014 r., koszt 29,1 mln zł,
2) Krajowy system zarządzania BDOT (narzędzie wykorzystywane do aktualizacji i przetwarzania danych w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz w wojewódzkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej) – zadanie wykonano w 100%, zakończone w grudniu 2013 r., koszt 3,2 mln zł,
3) Krajowa Infrastruktura Informacji Przestrzennej – zadanie wykonano w 83%, termin zakończenia – 30 września br., koszt 51 mln zł, dotychczas wydano 42,2 mln zł,
4) Uruchomienie usług INSPIRE wraz z brokerem krajowym (gromadzenie, zarządzanie i publikowanie różnych zbiorów danych) – zadanie wykonano w 83%, termin zakończenia realizacji to 30 września br., koszt 24,3 mln zł, dotychczas wydano 20,2 mln zł,
5) Uruchomienie usług branżowych wraz z brokerem (w tym realizacja Uniwersalnego Modułu Mapowego) – zadanie wykonano w 76%, termin zakończenia – 30 września br., koszt – 6,3 mln zł, dotychczas wydano 4,8 mln zł.

W interpelacji poseł porusza ponadto temat projektu „Polska 3D+” o szacunkowej wartości 95 mln zł, którego realizację przewidziano w nowej perspektywie finansowej (2014-20). Jarosław Zieliński pyta MAC, czy ujętych w nim zadań (m.in. pozyskania danych 3D dla polskich miast) nie można było zrealizować w ramach „Geoportalu 2”? Przedstawiciel resortu cyfryzacji odpowiada, że nie było to możliwe, gdyż w momencie rozpoczęcia projektu „Geoportal 2” stan technologii uniemożliwiał wydajną publikację dużych zbiorów przestrzennych danych 3D przez serwisy internetowe. Ponadto nasz kraj nie dysponował dokładnymi przestrzennymi danymi 3D, których produkcja rozpoczęła się w 2011 r. w ramach projektu ISOK.

Pełna treść interpelacji

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jak już zadawać pytania to konkretne: "Pozostałe wydatki w projekcie, których łączna wartość wynosi 17 345 950,21 zł (dotychczas wydatkowano 15 759 459,35 zł), dotyczą wydatków związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej, zarządzaniem projektem, szkoleniami oraz promocją projektu..." - ciekawa kwota na wymienione rzeczy. Rozumiem również że patrząc na tabelkę i ostatnią stronę odpowiedzi geoportal zakrzywia czas, niby mamy kwiecień 2015 a tam w terminie wykonano rzeczy na sierpień 2015.
odpowiedz zgłoś
pytanie do JK A dlaczego śledczy JK nie informuje, że poseł Zieliński pytał o wszystkie projekty z 7 osi POIG w tym o wszystkie GUGiK. A dlaczego JK nazywa odpowiedź na interpelację interpelacją. Co chce śledczy JK osiągnąć przekazując wybiórcze informacje ?
odpowiedz zgłoś
. Wg wyjaśnień (pkt 3) przed Geoportalem 2 nie było usług WMS, WFS i CSW "w standardzie INSPIRE". Ciekawe czemu Geoportal 1 nie spełniał tych standardów i czemu dostosowanie wymaga tylu milionów.
 3 
odpowiedz zgłoś
wykonano już 88% budżetu projektu czyli wydano tyle pieniędzy, super... a ile % zrobiono i ile % z tego działa, bo to są dwie różne rzeczy
 1 
odpowiedz zgłoś
kolejna propaganda sukcesu Geoportal jest nieaktualny , brak podziałów z 5 lat do tyłu nie mówiąc już zmian bieżących
 5 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS