Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-03-06 | GIS, Mapy, Instytucje, Imprezy

O harmonizacji danych planistycznych dla INSPIRE

Podczas spotkania zorganizowanego 26 lutego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przedstawiono wyniki projektu pilotażowego oraz płynące z niego wnioski w zakresie harmonizacji zbiorów danych przestrzennych w temacie „zagospodarowanie przestrzenne”.


Ilustracja: O harmonizacji danych planistycznych dla INSPIRE

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin biorących udział w projekcie, geodeta województwa mazowieckiego, a także reprezentanci Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wykonawcy projektu — Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

W ramach prezentacji przedstawiony został praktyczny wymiar harmonizacji zbiorów danych przestrzennych oraz jego wyniki. Ponadto omówiono produkty projektu, tj. rejestr miejscowych planów, utworzony dla jednej z gmin biorących udział w projekcie oraz serwis internetowy prezentujący zharmonizowane zbiory danych przestrzennych.

Podczas dyskusji podsumowującej projekt zwrócono uwagę na wyzwania stojące przed jednostkami samorządu terytorialnego oraz dotychczasowe i planowane działania ministra infrastruktury i rozwoju, umożliwiające wdrożenia zasad INSPIRE do systemu planowania przestrzennego.

Z uwagi na nieliczne dobre praktyki na poziomie europejskim w zakresie stosowania narzędzi do prezentacji zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych za pośrednictwem usługi sieciowej z dużym zainteresowaniem przyjęto tematykę dotyczącą możliwości publikacji zbiorów danych przestrzennych w ramach infrastruktury informacji przestrzennej z zastosowaniem komponentów GUGiK. W dyskusji aktywnie brali udział przedstawiciele gmin, szczególnie w zakresie możliwości pozyskania Modułu SDI oraz udostępnienia za jego pośrednictwem zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych.

Na spotkaniu przedstawiono ponadto najbliższe plany Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w zakresie infrastruktury informacji przestrzennej:
1) stworzenie branżowego profilu metadanych zbiorów oraz odpowiadających im usług danych przestrzennych w temacie „zagospodarowanie przestrzenne”,
2) opracowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020,
• publikacji zawierających przykłady „dobrych praktyk” dotyczących wykorzystania TIK w zakresie geoinformacji, monitoringu infrastruktury informacji przestrzennej i udostępniania danych z tematu „zagospodarowanie przestrzenne”,
• programu szkolenia systemowego ukierunkowanego na podnoszenie kompetencji i wiedzy odnośnie budowy infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego (do realizacji w ramach Szkoleń w latach 2016-17),
3) prace legislacyjne w zakresie pełnej implementacji zasad INSPIRE do systemu planowania przestrzennego.

Wnioski z projektu oraz dyskusji prowadzonych podczas spotkania podsumowującego projekt posłużą do określenia kolejnych działań Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczących procesu harmonizacji.

Prezentacje ze spotkania

Źródło: MIiR, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

to prawda To prawda planowanie jest daleko za geodezją jesli chodzi o standaryzacje, o cyfryzacje i to wynik ciężkiej wspolnej pracy i determinacji środowiska. Niestety dzisiaj zwycieżają populistyczne hasla o nieszczęściu, potrzebie wewnętrznej wojny. Ci ktorzy głoszą te hasła tego nie dostrzegają a czesto wrecz uważają ze to zmarnowany czas chociaz zdarza sie ze robia na tym biznes i mogą robić biznes rowniez na wsparciu planowania przestrzennego. Obrzydliwe zachowania, obrzydliwe metody.
  
Planowanie jest daleko daleko za geodezją Nadal obowiązuje plan na papierze, a nie zapis cyfrowy (baza danych). Szczytowym osiągnięciem (dziadostwem) jest nakaz wykorzystywania do rysunku planu normy PN-B-01027 Rysunek budowlany. Oznaczenia graficzne stosowane w projektach zagospodarowania działki lub terenu. To nadaje się tylko do piórka redis itp.Plany są nadal malowane w programach typu Corel lub niekiedy jeszcze ręcznie. Urbaniści są jeszcze głęboko w XIX w. z przepisami.
  
józiu, no przecież napisali: "Wnioski z projektu oraz dyskusji prowadzonych podczas spotkania podsumowującego projekt posłużą do określenia kolejnych działań Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczących procesu harmonizacji". Nie wszystko jasne? Ministerstwo sobie znowu coś pookreśla, UNEP GRID zrobi kolejny projekt. Chyba nie jest źle?
  
harmonizacja Czy ktoś z forumowiczów mógłby krótko wyjaśnić (albo podać źródło wiedzy) na czym polega "harmonizacja zbiorów danych przestrzennych wtemacie ?zagospodarowanie przestrzenne?? Co z czym ma być harmonizowane? Pytam poważnie, bo nie mogę znaleźć wyjaśnienia tego zagadnienia w literaturze. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
  
jak zwykle spotkanie, na którym byli tylko "zainteresowani", natomiast w ramach dobrych praktyk nie zaproszono już wiodących (przynajmniej kilka) firm informatyzujących plany miejscowe. Ważne, że można reanimować model danych utworzony w ramach e-mazowieckiego. Tu nigdy nie będzie lepiej, dopóki towarzysze trzymają smycz.
  
 1 



zobacz też:

O informacji przestrzennej w województwach

Członkowie Zespołu Porozumiewawczego Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej przy Konwencie...

Rada IIP rozważa nowelizację ustawy o IIP

O tegorocznych osiągnięciach oraz planach na przyszły rok i następne lata dyskutowała wczoraj (4 grudnia)...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
za pierwszego zdobywcę bieguna północnego uznaje się Roberta Pearyego, choć późniejsze badania wykazały, że pomylił się w obliczeniach i ekspedycja dotarła do punktu oddalonego od bieguna o kilka lub kilkadziesiąt kilometrów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)

Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)
Urodził się 8 marca 1923 r. w Pstroszycach w powiecie miechowskim. W 1936 r. rozpoczął naukę w liceum im. T. Kościuszki w Miechowie. W 1943 r. ukończył dwuletnią Państwową Szkołę Górniczo-Hutniczo-Mierniczą na Krzemionkach, uzyskując tytuł technika...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok.1422-1428
Prosdocimo de Beldomandis (ok. 1370-1428), włoski matematyk i muzyk, pisze traktat o miernictwie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2