Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-03-03| GIS, Mapy, Firma, Software

WIGeoGIS o pożytkach z geomarketingu

Gdzie ulokować placówkę, aby trafić w grupę docelową? Na jakim obszarze sprzedaż będzie najefektywniejsza? Gdzie mieszkają klienci? Jak zaplanować rozmieszczenie nośników reklamowych? Odpowiedzi na te i inne pytania pomagają znaleźć rozwiązania z zakresu geomarketingu, które z powodzeniem wdraża obecna m.in. na polskim rynku firma WIGeoGIS.


WIGeoGIS o pożytkach z geomarketingu

Geomarketing jest połączeniem geografii i marketingu. Wykorzystuje on systemy informacji geograficznej (GIS), służący do gromadzenia i wizualizacji danych geograficznych na mapie oraz łączenia ich z danymi geomarketingowymi o rynku i danymi wewnętrznymi firm. Oprogramowanie GIS dzięki analizom przestrzennym, wspomaga decyzje podejmowane przez firmy.

Gdzie znajdują się moi istniejący i potencjalni klienci?
To podstawowe pytanie zadawane przez kadrę zarządzającą. Jednym z zadań geomarketingu jest analiza grupy docelowej na mapie, co pozwala zlokalizować konsumentów i firmy, do których dane przedsiębiorstwo kieruje swoje produkty i usługi. Następuje wyszukiwanie oraz klasyfikacja cech grupy docelowej, a następnie ich wizualizacja na mapie. Dzięki takiej analizie można zobaczyć, na jakim obszarze licznie reprezentowana jest interesująca nas grupa konsumentów i firm. Narzędzia do prowadzenia analiz przestrzennych wykorzystuje wiele firm, m.in. niemiecka sieć drogeryjna DM-Drogerie Markt. – W Niemczech widzimy potencjał dla około 2 tys. sklepów DM-Drogerie Markt – mówi Markus Trojansky, dyrektor odpowiedzialny za ekspansję sieci. – Aby móc optymalnie wykorzystać wszystkie możliwości DM, od ponad dziesięciu lat korzystamy z systemów informacji geograficznej. Wymagania DM wciąż rosną, co spowodowało, że pierwszy wykorzystywany przez nas na przestrzeni kilku lat system GIS został zastąpiony przez geograficzne narzędzie analityczne firmy WIGeoGIS – dodaje.

Jak działa konkurencja i w jaki sposób zoptymalizować sprzedaż?
Dogłębna analiza rynku wykorzystująca technologię GIS idealnie sprawdza się w monitorowaniu konkurencji i badaniu penetracji rynku. Na podstawie danych firmy oraz zewnętrznych danych geograficznych możliwe jest uzyskanie informacji o rynku, na którym funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Dzięki analizie firma zasięgnie informacji o sieci dystrybucji konkurencji oraz o ich relacji w stosunku do własnej sieci. Ponadto takie badanie pozwala ocenić potencjał klientów na konkurencyjnym obszarze, a co za tym idzie – spojrzeć na własne działania sprzedażowe, ich skuteczność oraz możliwości rozwoju.

Jak efektywnie zaplanować kampanię reklamową?
Na to pytanie również można znaleźć odpowiedź, korzystając z rozwiązań geomarketingowych. Technologie GIS świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku prowadzenia dystrybucji materiałów reklamowych na własną rękę, jak również w firmach specjalizujących się w usługach związanych z kolportażem i marketingiem bezpośrednim. Wspierają je w kompleksowym planowaniu kampanii, m.in. podczas organizacji kampanii reklamowej pod kątem konkretnie określonych grup docelowych, podczas dystrybucji przesyłek bezadresowych, np. ulotek lub próbek towarów czy podczas rozplanowania umieszczenia lokalnych nośników reklamowych. Rozwiązania geomarketingowe umożliwiają optymalizację obszarów dystrybucji i kampanii, a także automatyczne dostosowanie nakładów do liczebności grupy docelowej, co pozwala zminimalizować koszty i dotrzeć z przekazem do konkretnej grupy. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać potencjał klientów, identyfikując obszary nieobjęte działalnością firmy oraz kierując kampanię tam, gdzie stosunek grupy docelowej do całkowitej liczby mieszkańców jest wysoki. Korzystając z pomocy firmy WIGeoGIS, rozwiązania geomarketingowe stosuje węgierskie przedsiębiorstwo FeibraKft, jeden z liderów rynku dystrybucji materiałów reklamowych w Europie Wschodniej. – W zeszłym roku wdrożyliśmy system informacji geograficznej, co pokazało, że zależy nam na najwyższej jakości naszych usług. Oferujemy jedyne na rynku węgierskim profesjonalne plany dystrybucji bezadresowej i usługi geomarketingowe, które przynoszą korzyści naszym klientom. Dzięki wsparciu ze strony firmy WIGeoGIS udało się nam szybko osiągnąć ten standard, a dziś pracujemy nad dalszym rozwojem naszej oferty– powiedział Martin Brandstätter, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w firmie FeibraKft.

Źródło: WIGeoGIS


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama