Podczas seminarium prezes firmy Geo-System Waldemar Izdebski omówił podstawowe założenia i elementy konstrukcyjne systemu e-Gmina, którego jednym z elementów jest program iMPA służący do prowadzenia numeracji adresowej. Następnie przedstawił stan prawny i przepływ informacji związany z prowadzoną przez gminy ewidencją miejscowości ulic i adresów. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się część prelekcji poświęcona funkcjonowaniu aplikacji iMPA z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.
Aktualny stan komunikacji gmin z Urzędem Statystycznym w zakresie przesyłania informacji o adresach przybliżyła Katarzyna Kostrzak z US w Bydgoszczy. Przedstawicielka urzędu podkreślała, że komunikacja elektroniczna już dziś wydajnie usprawnia ten proces zarówno z punktu widzenia Urzędu Statystycznego jak i JST.
Dyrektor Agnieszka Gładysz z Urzędu Komunikacji Elektronicznej omówiła natomiast zadania UKE oraz przedstawiła zagadnienia, w których UKE wykorzystuje dane z numeracji adresowej. Wskazała także na pilną potrzebę funkcjonowania baz adresowych we wszystkich gminach, zwłaszcza mając na względzie szeroką akcję tworzenia i modernizacji telekomunikacyjnych sieci szerokopasmowych z wykorzystaniem funduszy unijnych.
Przemysław Turos, przedstawiciel firmy Geosystems Polska, producenta nawigacji samochodowej Automapa, wskazał na przykładzie danych z kilku gmin wykorzystujących system iMPA, że punkty adresowe prowadzone przez gminy są ważnym elementem we współczesnych metodach lokalizacji i pozwalają, zwłaszcza na terenach wiejskich, wydatnie usprawnić dojazd do poszukiwanych adresów.
Możliwości wykorzystania systemu RoadMan do prowadzenia ewidencji dróg i obiektów mostowych przedstawił Łukasz Żabicki z firmy Lehmann+Partner Polska. Bardzo istotnym aspektem funkcjonowania tej technologii jest współpraca z systemem e-Gmina, co pozwala na integrację i bezpośrednią prezentację danych ewidencji dróg w portalu mapowym gminy.
Witold Kuźnicki z firmy MGGP Aero przybliżył korzyści płynące z wykorzystania wysokorozdzielczych ortofotomap oraz sposoby ich pozyskania.

Zbigniew Malinowski, dyrektor handlowy firmy Geo-System, omówił konieczność informatyzacji danych związanych z zagospodarowaniem przestrzennym nie tylko ze względu na nowe regulacje prawne w tym zakresie, ale przede wszystkim z punktu widzenia korzyści wynikających z automatyzacji pracy jednostki samorządowej. Na przykładzie miasta Pruszków, które od wielu lat posiada zinforamatyzowane plany miejscowe w technologii firmy Geo-System, pokazane zostały funkcje realizacji wypisu i wyrysu z planu, a także obsługi rejestrów wydanych decyzji o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego.