wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-19| Geodezja, GIS, Prawo, Software

Już 300 tys. prac geodezyjnych w ePODGiK

Wczoraj (18 listopada) została przekroczona liczba 300 tys. prac geodezyjnych zgłoszonych z wykorzystaniem technologii iGeoMap/ePODGiK firmy Geo-System z Warszawy.


Już 300 tys. prac geodezyjnych w ePODGiK <br />
Liczba prac zgłoszonych w ePODGiK w 2014 r.
Liczba prac zgłoszonych w ePODGiK w 2014 r.

W kontekście nowych regulacji prawnych ważnym wyznacznikiem funkcjonowania technologii jest fakt, że od 12 lipca zostało zgłoszonych i automatycznie przetworzonych niemal 18 tys. prac geodezyjnych. Statystycznie średnia opłata za pracę wynosi 35,57 zł, ale mediana jest już na poziomie równo 30,00 zł. Wynika to m.in. z faktu, że dla prawie 79% prac opłata wynosi równo 30,00 zł. Kolejne 17% prac to opłata do 60,00 zł, następnie do 100,00 zł to 2,4% prac i powyżej 100,00 zł to już tylko 1,9% prac.

Analizując dane z czterech miesięcy funkcjonowania zmienionego prawa, po 12 lipca bardzo wyraźnie widać spadek liczby zgłaszanych internetowo prac geodezyjnych, co zaprezentowano na wykresie poniżej – do lipca widoczny jest wzrost zgłaszanych prac względem poprzedniego roku, natomiast od sierpnia widać spadek. Zaobserwowana tendencja wskazuje, że do końca roku powinien zostać uzyskany poziom prac z zeszłego roku.

System ePODGiK powstał 7 lat temu jako dopełnienie technologii iGeoMap realizującej publikację danych PODGIK. Obecnie usprawnia obecnie pracę 16 ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Umożliwia wykonawcom geodezyjnym zgłoszenie pracy geodezyjnej przez internet, a jednocześnie do tak zarejestrowanych prac automatyczne generuje materiały niezbędne do jej realizacji, które geodeci otrzymują już po kilku lub kilkunastu minutach od zgłoszenia i opłacenia pracy. Funkcjonalność dostępna jest 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

W ePODGiK zarejestrowanych są 1792 firmy geodezyjne i 1964 geodetów uprawnionych. Najaktywniejsza firma zgłosiła z wykorzystaniem tego systemu ponad 9,4 tys. prac, drugie miejsce to prawie 6,4 tys. prac, natomiast trzecie to ponad 5,2 tys. prac.

Firma Geo-System z satysfakcją podkreśla, że technologię iGeoMap/ePODGiK wykorzystują ośrodki, które zajęły trzy pierwsze miejsca w plebiscycie GEODETY na najlepszy PODGiK.

Według szacunków od początku funkcjonowania tej technologii wykorzystanie systemu w 16 powiatach przyniosło łącznie oszczędności na poziomie kilku milionów złotych.

Źródło: Geo-System


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wykresy Wykres przedstawia ilość prac zgłaszanych internetowo! A więc nie można wnioskować o ogólnej ilości zgłaszanych prac. Reakcja "polipcowa" jest całkowicie zrozumiała - po pierwsze nie wszystkie PODGiKi były przygotowane na pobieranie opłat poprzez internet, a zatem nie mogły stosować rozwiązania. Po drugie, nie wszyscy geodeci byli przygotowani - np. konta w innym banku, niż operator płatności. Ale jak widać z listopada (jeszcze jak rozumiem częściowego) sytuacja powoli wraca do normy. Myślę, że "wylizanie ran" potrwa jeszcze kilka (małe kilka) miesięcy i wszystko pod tym akurat względem wróci mniej więcej do stanu "przedlipcowego".
odpowiedz zgłoś
wykres nieczytelny wykres słupkowy jest nieczytelny, ale po doczytaniu widać, że prace spadły. Marna to prognoza na przyszłość
odpowiedz zgłoś
do geodety Proszę przeczytać jeszcze raz bo jakiś wypaczony obraz sytuacji się pojawił. Z informacji wynika, że liczba prac się zmniejszyła!
odpowiedz zgłoś
A jednak Proszę jakkego kopa do przodu dały nowe przepisy. To jednak ustawa dobra bo taki wzrost.
odpowiedz zgłoś
Dlaczego przy tego typu statystyka nie uwzględniacie opłat za uwzględnienie. Minimalna cena przy jednym uwierzytelnieniu to 80 zł
odpowiedz zgłoś
a w moim ODGKu od 12 lipca nadal nie są przyjmowane zgłoszenia za pomocą usług o których mowa... ech ta cyfryzacja ... dobrze, że pozwalają dalej bazgrać po 30letnich foliach.
odpowiedz zgłoś
Gratuluje systemu 3 x super (przemyślany, wygodny, niezawodny).
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS