Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-02-10| GNSS, Teledetekcja, Edukacja

Sygnały GNSS pomogą prognozować pogodę

Na liście przedsięwzięć zarekomendowanych do dofinansowania w ramach konkursu TANGO znalazła się realizowana w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu „Komercjalizacja wyników projektu pt. Tomografia GNSS jako istotne źródło danych meteorologicznych”.


Sygnały GNSS pomogą prognozować pogodę <br />
fot. Wikipedia/Stefan Kühn
fot. Wikipedia/Stefan Kühn

Konkurs TANGO został uruchomiony z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem jest wspomaganie komercjalizacji badań naukowych, a także wspieranie współpracy świata nauki z biznesem.

Ambicją wrocławskiego projektu, realizowanego przez dr. Witolda Rohma, jest przygotowanie modelu tomograficznego troposfery opracowanego w ramach projektów NCN do wykorzystania praktycznego. Rozwiązanie ma podnieść jakość prognoz pogody poprzez wykorzystanie obserwacji GNSS w meteorologii.

Tomografia GNSS ma mieć dwie grupy zastosowań. Po pierwsze, jako bazowe obserwacje dla nienumerycznych szybkich prognoz (nowcasting). Produkty opracowań modelu tomograficznego mogą wspomagać synoptyków w określaniu potencjalnych zagrożeń atmosferycznych w szczególności związanych z silną konwekcją, takich jak: burze, nagłe powodzie oraz porywiste wiatry. Drugą grupą zastosowań będą numeryczne modele prognoz pogody. Tomografia GNSS może im bowiem zapewniać wysokiej jakości profile troposfery.

Projekt będzie realizowany przez 3 lata, z czego pierwszy rok przeznaczony będzie na fazę koncepcyjną, a rok drugi i trzeci – na fazę badawczo-rozwojową. Koszty przedsięwzięcia to 840 tys. złotych, z czego 750 tys. dołoży NCBiR.

Źródło: IGiG UPWr, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama