Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-09| GNSS, Firma, Instytucje

Lepsze korekty z pieniędzy ESA

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o podpisaniu umów na dofinansowanie przez ESA 13 krajowych projektów na rozwijanie technologii kosmicznych. Geodetów może zainteresować przedsięwzięcie o nazwie HORION.


Lepsze korekty z pieniędzy ESA

Liderem projektu HORION (Higher ORder IONospheric modelling campaigns for precise GNSS applications) jest firma Leica Geosystems Sp. z o.o., a partnerami – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (zespół IGG GNSS & Meteo WG), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Zespół Zaawansowanych Metod Precyzyjnego Pozycjonowania) oraz Politechnika w Barcelonie (zespół IonSAT).

Projekt HORION dotyczy badań nad eliminacją opóźnienia jonosferycznego wyższych rzędów w precyzyjnym opracowaniu obserwacji GNSS. Jak wyjaśnia Marcin Puciłowski, prezes Leica Geosystems Sp. z o.o., powszechnie stosowana kombinacja liniowa iono-free eliminuje tylko tzw. wyrazy pierwszego rzędu opóźnienia jonosferycznego, które wywołane są zmianą prędkości sygnałów GNSS w jonosferze. Sygnały te zmieniają jednak nie tylko prędkość, ale również kierunek propagacji w ziemskim polu magnetycznym, przez co ich droga staje się dłuższa. Ponadto, zakrzywiona droga sygnału przechodzi przez inną część jonosfery, niż teoretyczna droga prostoliniowa łącząca satelitę i odbiornik. Efekty te nazywamy właśnie wyrazami wyższych rzędów opóźnienia jonosferycznego. Mają one wpływ na precyzyjne opracowanie obserwacji GNSS, w szczególności w technice PPP (Precise Point Positioning), w badaniach geodynamicznych czy też w modelowaniu troposfery. W rozpoczętym projekcie zostaną zaproponowane i przetestowane metody eliminacji tych błędów.

Rezultaty badań znajdą zastosowanie w sieci Leica SmartNet, np. w precyzyjnym pozycjonowaniu (RTK, PPP) i modelowaniu troposfery. Dla polskich użytkowników zostanie uruchomiony serwis on-line pozwalający na automatyczną korekcję plików RINEX. W planach jest także prototyp tego typu serwisu o zasięgu globalnym.

Realizacja projektu HORION ma potrwać 2 lata.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS