|2014-12-09|
GNSS, Firma, Instytucje
Lepsze korekty z pieniędzy ESA
W zeszłym tygodniu informowaliśmy o podpisaniu umów na dofinansowanie przez ESA 13 krajowych projektów na rozwijanie technologii kosmicznych. Geodetów może zainteresować przedsięwzięcie o nazwie HORION.
Liderem projektu HORION (Higher ORder IONospheric modelling campaigns for precise GNSS applications) jest firma Leica Geosystems Sp. z o.o., a partnerami – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (zespół IGG GNSS & Meteo WG), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Zespół Zaawansowanych Metod Precyzyjnego Pozycjonowania) oraz Politechnika w Barcelonie (zespół IonSAT).
Projekt HORION dotyczy badań nad eliminacją opóźnienia jonosferycznego wyższych rzędów w precyzyjnym opracowaniu obserwacji GNSS. Jak wyjaśnia Marcin Puciłowski, prezes Leica Geosystems Sp. z o.o., powszechnie stosowana kombinacja liniowa iono-free eliminuje tylko tzw. wyrazy pierwszego rzędu opóźnienia jonosferycznego, które wywołane są zmianą prędkości sygnałów GNSS w jonosferze. Sygnały te zmieniają jednak nie tylko prędkość, ale również kierunek propagacji w ziemskim polu magnetycznym, przez co ich droga staje się dłuższa. Ponadto, zakrzywiona droga sygnału przechodzi przez inną część jonosfery, niż teoretyczna droga prostoliniowa łącząca satelitę i odbiornik. Efekty te nazywamy właśnie wyrazami wyższych rzędów opóźnienia jonosferycznego. Mają one wpływ na precyzyjne opracowanie obserwacji GNSS, w szczególności w technice PPP (Precise Point Positioning), w badaniach geodynamicznych czy też w modelowaniu troposfery. W rozpoczętym projekcie zostaną zaproponowane i przetestowane metody eliminacji tych błędów.
Rezultaty badań znajdą zastosowanie w sieci Leica SmartNet, np. w precyzyjnym pozycjonowaniu (RTK, PPP) i modelowaniu troposfery. Dla polskich użytkowników zostanie uruchomiony serwis on-line pozwalający na automatyczną korekcję plików RINEX. W planach jest także prototyp tego typu serwisu o zasięgu globalnym.
Realizacja projektu HORION ma potrwać 2 lata.
JK
|