Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-09| GIS

HydroProg z dofinansowaniem

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu TANGO, organizowanego wspólnie przez NCN oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wśród projektów, które otrzymają dotację znalazł się m.in. system wczesnego ostrzegania o wybranych zagrożeniach hydrologicznych opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.


HydroProg z dofinansowaniem
Projekt „Wprowadzenie na rynek nowego systemu HydroProg służącego do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych” zdobył 3. miejsce oraz 18,5 pkt. (wraz z czterema innymi jednostkami). Wartość dofinansowania to 1 227 750 zł. Kierownikiem projektu jest dr hab. Tomasz Niedzielski z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr.

Zespół badawczy zaprojektował i zbudował nowatorski system wczesnego ostrzegania o wybranych zagrożeniach hydrologicznych, takich jak wezbrania i powodzie. Sukces prototypu systemu daje nadzieje na jego wprowadzenie na rynek, co będzie możliwe dzięki uzyskanemu finansowaniu.

System działa w czasie rzeczywistym i bazuje na prognozach z zewnętrznych modeli hydrologicznych, a jego najważniejszym elementem jest generator hydrologicznych prognoz kombinowanych oparty na tzw. „multimodelingu”. System nosi oficjalną nazwę HydroProg, a jego innowacyjna wersja, która będzie przygotowywana w ramach projektu w programie Tango gwarantująca gotowość do wdrożeń w różnych zlewniach rzecznych, określana jest akronimem HydroProg+.

System HydroProg został eksperymentalnie wdrożony dla zlewni górnej Nysy Kłodzkiej na posterunkach Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej powiatu kłodzkiego, co było możliwe dzięki porozumieniu między Uniwersytetem Wrocławskim a Starostwem Powiatowym w Kłodzku. Eksperymentalne prognozy, pochodzące z modeli dopasowywanych w czasie rzeczywistym co 15 minut, można obserwować w serwisie mapowym.

Badania prowadzone są od grudnia 2011 roku w ramach projektu badawczego „System wspierający porównywanie prognoz hydrologicznych”. HydroProg powstał od podstaw w kierowanym przez Tomasza Niedzielskiego Zakładzie Geoinformatyki i Kartografii i obecnie służy jako unikatowy warsztat do prowadzenia badań podstawowych z zakresu hydrologii.

System ma duży potencjał aplikacyjny. Może być wdrożony dla różnych obszarów, w których funkcjonują naziemne sieci obserwacji hydrometeorologicznych, wspierając osłonę przeciwpowodziową. Należy podkreślić pełną automatyzację wszystkich zadań wykonywanych przez system HydroProg, która dotyczy zarówno przetwarzania i przygotowania danych, jak i modelowania oraz ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych wraz z prezentacją w serwisie mapowym. Nowe rozwiązanie HydroProg+ będzie skalowalną i przenośną platformą ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, gotową do wdrożeń w różnych obszarach i w oparciu o różne sieci obserwacji hydrometeorologicznych.

Konkurs TANGO powstał z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, organizowany jest przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ma ułatwić jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzenie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienie współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W pierwszej edycji konkursu dofinansowanie, w sumie prawie 40 mln zł, otrzyma 48 spośród 210 zgłoszonych jednostek.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS