wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-09| GIS

HydroProg z dofinansowaniem

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu TANGO, organizowanego wspólnie przez NCN oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wśród projektów, które otrzymają dotację znalazł się m.in. system wczesnego ostrzegania o wybranych zagrożeniach hydrologicznych opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.


HydroProg z dofinansowaniem
Projekt „Wprowadzenie na rynek nowego systemu HydroProg służącego do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych” zdobył 3. miejsce oraz 18,5 pkt. (wraz z czterema innymi jednostkami). Wartość dofinansowania to 1 227 750 zł. Kierownikiem projektu jest dr hab. Tomasz Niedzielski z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr.

Zespół badawczy zaprojektował i zbudował nowatorski system wczesnego ostrzegania o wybranych zagrożeniach hydrologicznych, takich jak wezbrania i powodzie. Sukces prototypu systemu daje nadzieje na jego wprowadzenie na rynek, co będzie możliwe dzięki uzyskanemu finansowaniu.

System działa w czasie rzeczywistym i bazuje na prognozach z zewnętrznych modeli hydrologicznych, a jego najważniejszym elementem jest generator hydrologicznych prognoz kombinowanych oparty na tzw. „multimodelingu”. System nosi oficjalną nazwę HydroProg, a jego innowacyjna wersja, która będzie przygotowywana w ramach projektu w programie Tango gwarantująca gotowość do wdrożeń w różnych zlewniach rzecznych, określana jest akronimem HydroProg+.

System HydroProg został eksperymentalnie wdrożony dla zlewni górnej Nysy Kłodzkiej na posterunkach Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej powiatu kłodzkiego, co było możliwe dzięki porozumieniu między Uniwersytetem Wrocławskim a Starostwem Powiatowym w Kłodzku. Eksperymentalne prognozy, pochodzące z modeli dopasowywanych w czasie rzeczywistym co 15 minut, można obserwować w serwisie mapowym.

Badania prowadzone są od grudnia 2011 roku w ramach projektu badawczego „System wspierający porównywanie prognoz hydrologicznych”. HydroProg powstał od podstaw w kierowanym przez Tomasza Niedzielskiego Zakładzie Geoinformatyki i Kartografii i obecnie służy jako unikatowy warsztat do prowadzenia badań podstawowych z zakresu hydrologii.

System ma duży potencjał aplikacyjny. Może być wdrożony dla różnych obszarów, w których funkcjonują naziemne sieci obserwacji hydrometeorologicznych, wspierając osłonę przeciwpowodziową. Należy podkreślić pełną automatyzację wszystkich zadań wykonywanych przez system HydroProg, która dotyczy zarówno przetwarzania i przygotowania danych, jak i modelowania oraz ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych wraz z prezentacją w serwisie mapowym. Nowe rozwiązanie HydroProg+ będzie skalowalną i przenośną platformą ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, gotową do wdrożeń w różnych obszarach i w oparciu o różne sieci obserwacji hydrometeorologicznych.

Konkurs TANGO powstał z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, organizowany jest przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ma ułatwić jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzenie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienie współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W pierwszej edycji konkursu dofinansowanie, w sumie prawie 40 mln zł, otrzyma 48 spośród 210 zgłoszonych jednostek.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS