Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-01-05 | Geodezja, Prawo, Instytucje

Co zmienić w rozporządzeniu o GESUT?

Niewypełnienie delegacji ustawowej, brak niektórych kategorii obiektów w bazie, nieuwzględnienie skutków finansowych obowiązywania nowych przepisów – to wybrane uwagi zgłoszone do projektu rozporządzenia ws. powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT.


Ilustracja: Co zmienić w rozporządzeniu o GESUT?

Podobnie jak w przypadku projektu rozporządzenia ws. mapy zasadniczej i BDOT500, spora część propozycji dotyczy specyfikacji poszczególnych obiektów, które mają być przechowywane w bazach (w tym przypadku powiatowej GESUT i K-GESUT). Na przykład Stowarzyszenie Geodetów Polskich sugeruje, by zamiast szafki kablowej oraz szafki sterowniczej lub oświetleniowej wprowadzić tylko jeden obiekt szafka („na etapie pomiaru powykonawczego wykonawca nie jest w stanie określić typu szafki” – wyjaśnia SGP). Organizacja sugeruje ponadto uwzględnić przebieg przewodów pod wodą, bo i takie przypadki zdarzają się w kraju. Powiat myślenicki pyta z kolei, jak w tej bazie traktować coraz powszechniejsze pompy ciepła. Starostwo w Piasecznie sugeruje natomiast, by do GESUT dodać aż 37 kategorii obiektów. „Baza GESUT powinna odzwierciedlać wszystkie elementy składowe (przewody i urządzenia) poszczególnych sieci uzbrojenia technicznego” – czytamy w uzasadnieniu.

Znacznie poważniejsze zastrzeżenie do rozporządzenia ma powiat chrzanowski. Starostwo ma pretensję, że w ocenie skutków regulacji założono, że wejście w życie tego aktu nie spowoduje skutków finansowych dla samorządów. Tymczasem – w ocenie powiatu chrzanowskiego – te skutki będą, i to bolesne. Nowych danych nie da się bowiem pozyskać – jak zakładają to autorzy rozporządzenia – z istniejących już rejestrów PZGiK. „Ilość danych koniecznych do utworzenia powiatowej bazy danych GESUT jest bardzo liczna, należy się zastanowić, czy wszystkie są potrzebne i czy nasz kraj stać na prowadzenie tak rozbudowanego rejestru” – głośno myśli Starostwo.

SGP sugeruje, by rozporządzenie uzupełnić o przepisy regulujące szczegółowy tryb postępowania przy zakładaniu GESUT. Na to samo zwraca uwagę wielkopolski WINGiK. W ocenie Lidii Danielskiej brak tych zapisów sprawia, że rozporządzenie tylko częściowo wypełnia delegację ustawową zawartą w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. WINGiK sugeruje ponadto zastąpienie słowa niezwłocznie (określającego czas załatwienia konkretnej sprawy przez urząd) dokładnym terminem. „Jest to określenie nadużywane w przepisach i sprawia niepotrzebne problemy, czego doświadczamy często w naszej działalności” – pisze Lidia Danielska.

Naczelnik Wydziału Geodezyjno-Kartograficznego w Bielsku-Białej Ewa Sikora zwraca natomiast uwagę, że w akcie tym nie zdefiniowano pojęcia „jakość zbiorów danych”. Ponadto brakuje tu doprecyzowania, w jaki sposób system teleinformatyczny miałby zapewnić kontrolę jakości.

Z kolei w ocenie Starostwa w Piasecznie treść załącznika nr 3 jest zbyt ogólna jak na „standardy techniczne tworzenia i aktualizacji powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT”. Brakuje tu np. szczegółowego opisu obiektów oraz ich geometrii i atrybutów, a także dokładnych zasad redakcji, opisów kolorów czy wykazów i skorowidzów obiektów.

Przypomnijmy, że projekt rozporządzenia ws. GESUT przeszedł już przez konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe, a także uzyskał akceptację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak wynika z planu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (wersja z 17 grudnia 2014 r.) prace nad tym aktem powinny się zakończyć jeszcze w tym miesiącu.

Zestawienie uwag do projektu rozporządzenia

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

gesut u gestorów Dokładnie tak jak Obserwator napisał powinno być. A w powiatach przede wszystkim Kataster. GESUT w powiatach to nieporozumienie i marnotrawstwo środków publicznych. Do tego brak wyciągnięcia wniosków z lat ubiegłych, przypominam,że GESUT miał już być w 2007 roku i go nie ma (może pojedyncze jednostki) bo zwyczajnie nie stać powiatów na to przy takim modelu finansowania służby geodezyjnej. Nie dlatego żeby Starostom nie chciało się tworzyć GESUT-u. Podobnie jak z mapą numeryczną, której w wersji analogowej przecież nie ma już w powiatach ;)
  
 3 
Pytam przy okazji, co ze zmianą rozporządzenia ws. EGiB, w celu dostosowania go do znowelizowanej ustawy? Starostowie i niektóre WINGiK- i się całkiem pogubiły i nie potrafią sobie poradzić, nie wiedzą co jest zgodne w tym rozporządzeniu z ustawą, a co nie...Nadal prowadzą np. postępowania wyjaśniające na podstawie par.47 ust.3 rozporządzenia...a to trwa i trwa ...bez końca
  
 1 
GESUT GESUT ze swojego założenia z mocy prawa powinien być prowadzony przez gestorów sieci i w zakresie uzgodnionym udostepniany na serwerach powiatowych (ODGiK). Tylko to gwarantuje jego aktualność i rzeczywiste odzwierciedlenia stany faktycznego. Każde inne rozwiązanie to nieporozumienia i strata pieniędzy.
  
 6 



zobacz też:

Samorządowcy o mapie zasadniczej i GESUT

Na wczorajszym posiedzeniu Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała projekty...

13 pytań o K-GESUT

Prezes warszawskiej firmy Geo-System wystosował do głównego geodety kraju zapytanie ws. krajowej bazy danych geodezyjnej ewidencji...

Rozporządzenie o GESUT do konsultacji

Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. powiatowej bazy...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan frankoński miał 45 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1230
Jan z Holywood, Jan z Sacrobosco (ok. 1195-1256), pisze dzieło z zakresu arytmetyki i astronomii (Traktat o sferze). Postuluje przeprowadzenie reformy kalendarza wykazując, że kalendarz juliański zawiera błąd, odpowiadający 10 dniom.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2