Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-04| GNSS

Orbita Galileo nr 5 już bardziej kołowa

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdza – operacja korekty orbity piątego satelity Galileo zakończyła się powodzeniem.


Orbita Galileo nr 5 już bardziej kołowa

Trwała ona 17 dni i w jej trakcie przeprowadzono 11 manewrów. Dzięki nim podniesiono pułap aparatu o około 3500 km, a kształt orbity stał się bardziej kołowy. – Manewry przebiegły bez problemów, w normie była zarówno siła, jak i kierunek ciągu satelity – mówi Daniel Navarro-Reyes, analityk misji Galileo w ESA. – Osiągnięta orbita jest dokładnie taka, jaką zakładaliśmy, co świadczy o wysokim profesjonalizmie wszystkich ekip zaangażowanych w tę operację – dodał.

Korekta orbity sprawiła, że anteny satelity mogą być już stale skierowane w kierunku Ziemi. Pozwoliło to 29 listopada włączyć nadawanie sygnałów nawigacyjnych na wszystkich trzech kanałach (E5/E6/L1). Teraz specjaliści z ESA rozpoczynają ich analizę, do czego posłuży specjalna antena satelitarna o średnicy 20 metrów położona w belgijskiej miejscowości Redu. Wstępny odbiór przeprowadzony na czterech stacjach badawczych w Europie wykazał, że jakość sygnału Galileo jest dobra i zgodna z oczekiwaniami.

Przypomnijmy, że satelity z numerami 5 i 6 wystrzelono 22 sierpnia br. Z powodu usterki technicznej w rakiecie nośnej Sojuz aparaty trafiły jednak na orbitę eliptyczną zamiast kołowej. Zamiast na pułapie 23 222 km satelity znajdują się na wysokości od 13 713 km do 25 900 km, do tego inaczej, niż planowano, nachylonej do płaszczyzny równika.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS