Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-11-12| GNSS

Rusza korekta orbit Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła operację korekty orbity piątego satelity Galileo. Od jej powodzenia zależy teraz przydatność tego aparatu do wyznaczania pozycji.


Rusza korekta orbit Galileo

Przypomnijmy, że satelity z numerami 5 i 6 wystrzelono 22 sierpnia br. Z powodu usterki technicznej w rakiecie nośnej Sojuz aparaty trafiły jednak na orbitę eliptyczną zamiast kołowej. Zamiast na pułapie 23 222 km satelity znajdują się na wysokości od 13 713 km do 25 900 km, do tego inaczej, niż planowano, nachylonej do płaszczyzny równika.

Jak wyjaśnia ESA, szczególnie kłopotliwy jest najniższy punkt orbity, czyli perygeum. W tym miejscu bezużyteczne stają się bowiem sensory odpowiedzialne za orientowanie satelity w kierunku Ziemi. Dlatego głównym celem operacji będzie podniesienie perygeum. Agencja nie pozostawia jednak złudzeń. Satelita ma za mało paliwa, by osiągnąć prawidłową orbitę. Zamiast tego za cel postawiono sobie podniesienie minimalnego pułapu o 4 tys. km, co jednocześnie sprawi, że orbita będzie miała bardziej kołowy kształt.

ESA liczy, że 15 manewrów zaplanowanych na najbliższe dwa tygodnie pozwoli lepiej zsynchronizować aparat z resztą konstelacji Galileo – będzie to istotne z punktu widzenia segmentu kontrolnego. Dla użytkowników poprawiona orbita oznacza natomiast lepszą widoczność satelity, mniejsze różnice w mocy sygnału oraz zredukowany efekt Dopplera. Manewry pozwolą ponadto omijać radiacyjne pasy van Allena, co z kolei wydłuży czas pracy aparatu.

Jeśli operacja się powiedzie, ESA będzie mogła formalnie rozpocząć testy urządzenia, a operację korekty orbity przejdzie szósty satelita.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama