wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-11-19| GIS, Imprezy

Jak świętowano GIS Day w Sosnowcu?

W tym roku GIS Day na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego obchodzono dwa dni wcześniej niż w większości miast w Polsce – 17 listopada. Program wydarzenia obejmował m.in. warsztaty, pokazy sprzętu, sesje wykładowe oraz sesję posterową.


Jak świętowano GIS Day w Sosnowcu? <br />
fot. Ryszard Chybiorz
fot. Ryszard Chybiorz
Na cieszących się dużą popularnością warsztatach uczniowie szkół średnich i studenci poznali programy do obróbki i wizualizacji danych przestrzennych (cyfrowe modele terenu), a także zasady geocachingu. Ponadto na zajęciach „Field Papers” pozyskiwali informacje przestrzenne za pomocą metody, która nie wymaga użycia systemu GPS. Dane zbierane są jedynie za pomocą kartki i ołówka, a następnie przetwarzane do postaci cyfrowej. Warsztaty przygotowali i prowadzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego GIS oraz Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.

Otwarcia obrad GIS Day dokonał prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi dr Damian Absalon. Zaproszone firmy i instytucje przedstawiły podczas 2 sesji 7 zróżnicowanych prezentacji:
• Produkty fotogrametryczne pozyskiwane przez bezzałogowy system fotolotniczy (Monika Badurska, EuroSystem);
• Redakcja kartograficzna w QGIS – nowe horyzonty (Tomasz Nycz, GIS-Support);
• Integracja danych w Otwartym Regionalnym Systemie Informacji Przestrzennych ORSIP (Piotr Wojnowski, ŚCSI);
• GIS w smartfonie (Katarzyna Abramowicz, Esri),
• Ewolucja systemów nawigacyjnych na przełomie ostatnich 20 lat (Piotr Suchorski, Here);
• Wykorzystanie technologii informatycznych w realizacji projektów skoncentrowanych wokół informacji przestrzennej (Bartłomiej Szczekutek, Intergraph);
• Analizy przyrodnicze w oparciu o Encom Discover 3D (Ewa Kietlińska, Imagis).

W przerwie obrad odbyła się ciesząca się dużym zainteresowaniem uczestników sesja posterowa studentów specjalności Geograficzne Systemy Informacyjne. Komisja konkursowa wyróżniła 4 z 14 prezentacji, a pierwsze miejsce przyznała posterowi Łukasza Flisia.

Organizatorem wydarzenia byli pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi UŚ i członkowie Studenckiego Koła Naukowego GIS działającego przy UŚ w Katowicach. Piąte spotkanie użytkowników i pasjonatów systemów informacji geograficznej promuje bilbord wykonany przez studentów, którzy okleili okna osiemnastopiętrowego budynku zwanego popularnie „żyletą” białymi kartkami. W ten sposób powstał prawdopodobnie największy napis GIS Day w Polsce (foto).

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Ryszard Chybiorz (Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt