wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-11-19| GIS, Imprezy

Jak świętowano GIS Day w Sosnowcu?

W tym roku GIS Day na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego obchodzono dwa dni wcześniej niż w większości miast w Polsce – 17 listopada. Program wydarzenia obejmował m.in. warsztaty, pokazy sprzętu, sesje wykładowe oraz sesję posterową.


Jak świętowano GIS Day w Sosnowcu? <br />
fot. Ryszard Chybiorz
fot. Ryszard Chybiorz
Na cieszących się dużą popularnością warsztatach uczniowie szkół średnich i studenci poznali programy do obróbki i wizualizacji danych przestrzennych (cyfrowe modele terenu), a także zasady geocachingu. Ponadto na zajęciach „Field Papers” pozyskiwali informacje przestrzenne za pomocą metody, która nie wymaga użycia systemu GPS. Dane zbierane są jedynie za pomocą kartki i ołówka, a następnie przetwarzane do postaci cyfrowej. Warsztaty przygotowali i prowadzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego GIS oraz Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.

Otwarcia obrad GIS Day dokonał prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi dr Damian Absalon. Zaproszone firmy i instytucje przedstawiły podczas 2 sesji 7 zróżnicowanych prezentacji:
• Produkty fotogrametryczne pozyskiwane przez bezzałogowy system fotolotniczy (Monika Badurska, EuroSystem);
• Redakcja kartograficzna w QGIS – nowe horyzonty (Tomasz Nycz, GIS-Support);
• Integracja danych w Otwartym Regionalnym Systemie Informacji Przestrzennych ORSIP (Piotr Wojnowski, ŚCSI);
• GIS w smartfonie (Katarzyna Abramowicz, Esri),
• Ewolucja systemów nawigacyjnych na przełomie ostatnich 20 lat (Piotr Suchorski, Here);
• Wykorzystanie technologii informatycznych w realizacji projektów skoncentrowanych wokół informacji przestrzennej (Bartłomiej Szczekutek, Intergraph);
• Analizy przyrodnicze w oparciu o Encom Discover 3D (Ewa Kietlińska, Imagis).

W przerwie obrad odbyła się ciesząca się dużym zainteresowaniem uczestników sesja posterowa studentów specjalności Geograficzne Systemy Informacyjne. Komisja konkursowa wyróżniła 4 z 14 prezentacji, a pierwsze miejsce przyznała posterowi Łukasza Flisia.

Organizatorem wydarzenia byli pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi UŚ i członkowie Studenckiego Koła Naukowego GIS działającego przy UŚ w Katowicach. Piąte spotkanie użytkowników i pasjonatów systemów informacji geograficznej promuje bilbord wykonany przez studentów, którzy okleili okna osiemnastopiętrowego budynku zwanego popularnie „żyletą” białymi kartkami. W ten sposób powstał prawdopodobnie największy napis GIS Day w Polsce (foto).

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Ryszard Chybiorz (Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS