Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-11-19| GIS, Imprezy

Jak świętowano GIS Day w Sosnowcu?

W tym roku GIS Day na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego obchodzono dwa dni wcześniej niż w większości miast w Polsce – 17 listopada. Program wydarzenia obejmował m.in. warsztaty, pokazy sprzętu, sesje wykładowe oraz sesję posterową.


Jak świętowano GIS Day w Sosnowcu? <br />
fot. Ryszard Chybiorz
fot. Ryszard Chybiorz
Na cieszących się dużą popularnością warsztatach uczniowie szkół średnich i studenci poznali programy do obróbki i wizualizacji danych przestrzennych (cyfrowe modele terenu), a także zasady geocachingu. Ponadto na zajęciach „Field Papers” pozyskiwali informacje przestrzenne za pomocą metody, która nie wymaga użycia systemu GPS. Dane zbierane są jedynie za pomocą kartki i ołówka, a następnie przetwarzane do postaci cyfrowej. Warsztaty przygotowali i prowadzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego GIS oraz Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.

Otwarcia obrad GIS Day dokonał prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi dr Damian Absalon. Zaproszone firmy i instytucje przedstawiły podczas 2 sesji 7 zróżnicowanych prezentacji:
• Produkty fotogrametryczne pozyskiwane przez bezzałogowy system fotolotniczy (Monika Badurska, EuroSystem);
• Redakcja kartograficzna w QGIS – nowe horyzonty (Tomasz Nycz, GIS-Support);
• Integracja danych w Otwartym Regionalnym Systemie Informacji Przestrzennych ORSIP (Piotr Wojnowski, ŚCSI);
• GIS w smartfonie (Katarzyna Abramowicz, Esri),
• Ewolucja systemów nawigacyjnych na przełomie ostatnich 20 lat (Piotr Suchorski, Here);
• Wykorzystanie technologii informatycznych w realizacji projektów skoncentrowanych wokół informacji przestrzennej (Bartłomiej Szczekutek, Intergraph);
• Analizy przyrodnicze w oparciu o Encom Discover 3D (Ewa Kietlińska, Imagis).

W przerwie obrad odbyła się ciesząca się dużym zainteresowaniem uczestników sesja posterowa studentów specjalności Geograficzne Systemy Informacyjne. Komisja konkursowa wyróżniła 4 z 14 prezentacji, a pierwsze miejsce przyznała posterowi Łukasza Flisia.

Organizatorem wydarzenia byli pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi UŚ i członkowie Studenckiego Koła Naukowego GIS działającego przy UŚ w Katowicach. Piąte spotkanie użytkowników i pasjonatów systemów informacji geograficznej promuje bilbord wykonany przez studentów, którzy okleili okna osiemnastopiętrowego budynku zwanego popularnie „żyletą” białymi kartkami. W ten sposób powstał prawdopodobnie największy napis GIS Day w Polsce (foto).

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Ryszard Chybiorz (Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama