Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-03-23| GIS, Instytucje

IAF dołączyła do inicjatywy UNESCO


Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (International Astronautical Federation - IAF) dołączyła do Otwartej Inicjatywy (Open Initiative) wykorzystującej dane satelitarne do ochrony terenów zagrożonych. Jest to wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej i UNESCO.

Inicjatywa została podjęta w 2001 roku, a obejmuje monitorowanie satelitarne obiektów znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badania takie mają ostrzegać o sytuacjach, które mogą zagrażać tym obiektom (np. o powodziach, zmianach klimatu). Umowa między IAF a UNESCO została podpisana ostatnio w Paryżu. Nazwa inicjatywy ma pokazywać, że jej pomysłodawcom zależy na tym, aby dołączały się do niej kolejne agencje i państwa. Obecnie w jej ramach współpracują m.in. Argentyna, Brazylia, Kanada, Indie, Turcja, Stany Zjednoczone, a także Polska.
Jednym z pilotażowych programów zrealizowanych w ramach tej inicjatywy był projekt BEGo (Build Environment for Gorilla). Dzięki zdjęciom satelitarnym wykonano mapy parków narodowych zamieszkanych przez goryle górskie w Ugandzie, Rwandzie i Demokratycznej Republice Konga. Umożliwiło to m.in. stwierdzenie, gdzie zwierzęta żyją, jak zmienia się ten teren, a także tak zaplanować turystykę w tym regionie, aby nie szkodziła przyrodzie.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS