Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-09-30 | GIS, Mapy, Firma

Sieć Tauronu na jednej mapie

Tauron Dystrybucja eksploatuje sieć energetyczną o długości 260 tys. km, 56 tys. transformatorów i około 57 tys. stacji elektroenergetycznych. W systemie ZMS każde urządzenie energetyczne ma swój elektroniczny paszport, czyli dokument z pełną historią danych technicznych i formalno-prawnych. Paszporty to elementy ewidencyjne elementów sieci, które określają ich położenie geograficzne, podstawowe parametry techniczne oraz relacje między nimi.


Ilustracja: Sieć Tauronu na jednej mapie

Firma Tauron Dystrybucja zakończyła pierwszy etap wdrażania nowoczesnego systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym (ZMS). Jak chwali się, oznacza to koniec epoki papierowej w zakresie inwentaryzacji i informacji o majątku spółki.

– Cyfryzacja dokumentacji umożliwia nam stworzenie mapy wszystkich urządzeń Tauron Dystrybucja. Stały monitoring całej sieci, bieżąca aktualizacja danych czy możliwość szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi budowa Systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym – mówi Marek Kleszczewski, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Po wprowadzeniu pełnej wersji systemu będzie obowiązywać jedna, kompletna i ustandaryzowana baza danych wszystkich urządzeń, stacji i linii elektroenergetycznych. Paszportyzacja sieci jest też niezbędnym elementem budowania inteligentnych sieci (smart grid). Nowy system przyniesie też ogromny postęp w planowaniu, raportowaniu i prowadzeniu prac na sieciach elektroenergetycznych. System ZMS pozwala również na bieżące porównywanie i analizę danych, co ułatwia nadzór nad procesami biznesowymi przy utrzymaniu majątku sieciowego.

– Korzyści odczują również klienci spółki. Nowy system zrewolucjonizuje na przykład przeprowadzanie analiz i symulacji stanów sieci przy budowie nowych przyłączy, co skróci czas przyłączania klientów. Jest także pomocny przy planowaniu i realizacji eksploatacji, remontów i modernizacji sieci elektroenergetycznej – przekonuje Mirosław Janik, dyrektor projektu ZMS w Tauron Dystrybucja. Na podstawie danych pozyskanych z systemu można również szybko uzyskać informacje o stanie technicznym urządzeń i historii ich pracy, a także kompleksowych kosztach eksploatacji.

System ZMS to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające rezygnację z dokumentacji w wersji papierowej. Co więcej – zeskanowane, zinwentaryzowane i opatrzone paszportami dokumenty stają się dostępne zdalnie dla projektantów, wykonawców zadań inwestycyjnych i zarządzających pracą sieci.

Źródło: Tauron Dystrybucja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do optymisty Moją intencją nie było sianie wrednej krytyki. Chciałem się tylko podzielić swoim spostrzeżeniem po obejrzeniu zdjęcia oraz moim zdziwieniem i rozbawieniem po rozpoznaniu popularnej przeglądarki do zdjęć :-) Zabrakło mi w artykule informacji technicznych o systemie, na jakim sofcie jest oparty, stąd moje zainteresowanie tym, co widać na zdjęciu :-) Jak się głębiej nad tym zastanowić, to coś tu nie pasuje... Tauron wydaje kupę kasy na system, w którym obsługa dokumentacji w tym zdjęć i skanów powinna być "w pakiecie", tymczasem operator korzysta z IrfanView. Jak wiadomo, IrfanView jest bezpłatny z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Tauron chyba ma wykupioną licencję?
  
 3 
a mi się wydaje że System, Operator to ważne rzeczy. Ale żeby je pisać z dużej litery co podkreśla ich ważność to już przesada. Promowana przez Marketingowców. Widoczna zresztą też w innych przypadkach w tym służby GK.
  
 1 
Do XML Wydaje się że to nie zdjęcie Systemu, co bystrym oczkiem zauważyłeś, tylko proces weryfikacji aktualnej dokumentacji majątku sieciowego: zdjęcie słupa i skan dokumentacji - na podstawie tych danych tworzone są dane w wersji nadającej się do zasilenia Systemu. Może trochę walczmy z tą naszą wredną polską tendencją do krytyki, tym bardziej gdy siejesz tym na forum? Więcej optymizmu kolego!
    1 
 2 
Wniosek do Tauronu Uprzejmie proszę o udzielenie bardziej szczegółowych informacji na temat systemu oraz koloru oczu blondynki/blondyna ;-)
  
 2 
na 90% blondynka ma niebieskie. Tak to statystyka. Sprawdza się na dużej ilości danych. :):)
  
 1 
do GML skąd wiesz, że to nie jest blondyn? XML bystrzacha!
  
 1 
XML, a jaki kolor oczu ma blondynka?
  
 1 
Ciekawy system :-) Na lewym wyświetlaczu widać IrfanView z zeskanowaną mapką, na prawym fotkę słupa. Ciekawe ile ten system kosztował :-)
    2 
 5 
Nie chcę być złośliwy, ale to jest dowód na tezę, że GESUT nie jest potrzebny nikomu poza państwu do posiadania nieaktualnej bazy i pobierania za nieaktualne informacje opłaty. Wszystkie sieci uzbrojenia podziemnego są czyjąś własnością. Niema państwowej sieci. Państwo jedna rości sobie prawa do dysponowania informacją o prywatnych sieciach i handlu tą informacją, pozyskaną za darmo. Wdrożenie takiego systemu w nowoczesnym przedsiębiorstwie zarządzającym sieciami jest absolutnie niezbędne. Właściciel sieci musi dostrzec wymierne korzyści. To się musi opłacać. Państwu nie musi się to opłacać, bo dostaje za darmo, nie musi zawierać informacji takiej jaka potrzebuje właściciel, bo gdyby GESUT, ją zawierał, to żaden właściciel nie wydawałby pieniędzy na budową drugiej takiej samej bazy danych.
  
 3 
NIS A tak z ciekawości, Kto wdrożył Wam tak kompletny system, w szczególności w zakresie sieci NN?
    1 
 1 
wreszcie! czekałem 9 miesięcy na przyłącze! skandal. czy w związku z usprawnieniami można spodziewać się niższej ceny za kWh i przesyłowo/licznikowe? taaa...
  
 3 



zobacz też:

Paszportyzacja bielskiej sieci w technologii SunVizion

Urząd Miejski w Bielsku-Białej zakończył wdrożenie bazującego na silniku Esri systemu...

PSG: Wdrożenie GIS tańsze o 5 mln

Poznański odział Polskiej Spółki Gazownictwa (wcześniej Wielkopolska Spółka Gazownictwa) opublikwał właśnie...

GIS pomoże zarządzać dolnośląskimi światłowodami

Firma Suntech SA podpisała z konsorcjum firm Egis Poland i Infostrategia umowę na dostarczenie...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
doba na Marsie trwa prawie tyle ile na Ziemi ? 24 godz. 39,5 min.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bernard Wapowski (ok. 1450 lub 1470-1535)
Królewski historiograf, duchowny, a jednocześnie najwybitniejszy polski kartograf XVI wieku i autor pierwszych wydanych w Polsce map; zwany ojcem polskiej kartografii. Wywodził się z rodziny magnackiej herbu Nieczuja. Po ukończeniu nauki w Przemyślu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1572
Rafael Bombelli (1526-72), włoski matematyk, wydaje trzy pierwsze księgi dzieła pt. "Algebra", w którym podaje zasady działań (dodawania, odejmowania i mnożenia) na liczbach złożonych oraz zasadę mnożenia liczb o przeciwnych znakach.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2