Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-06-03 | GNSS, Geodezja, Software

Dzienniki pomiarów RTK z C-Geo

Przekazywanie do ODGiK-ów dokumentacji z pomiaru wykonywanego techniką satelitarną w trybie RTK lub RTN wymaga sporządzenia dziennika pomiarowego, tak jak w przypadku obserwacji klasycznych, dlatego też firma Softline zdecydowała się dodać nowy moduł do programu C-Geo – „Dziennik pomiarów RTK/RTN”.


Ilustracja: Dzienniki pomiarów RTK z C-Geo
W oprogramowaniu wprowadzono wiele mechanizmów, które przyspieszają wprowadzenie typowych informacji opisowych dotyczących np. wykorzystanego systemu poprawek. Istotnym elementem modułu jest także możliwość wizualizacji pomiaru i analizy jego przebiegu. W tym celu każda inicjalizacja (jeśli tylko występuje taki podział w pliku danych) czy też nawiązanie do odmiennej bazy referencyjnej są przedstawiane odmiennym kolorem.

Ważnym elementem każdego pomiaru jest wykonanie kontroli. Zgodnie z rozporządzeniem o standardach wykonywania pomiarów geodezyjnych, w każdym dniu pomiaru na danym terenie powinien być zrealizowany pomiar kontrolny na punktach osnowy geodezyjnej. Dodatkowo przyjęto, iż punkty te nie mogą być oddalone o więcej niż 5 km od miejsca pomiaru. Oprogramowanie firmy Softline pozwala na oznaczanie punktów kontrolnych ręcznie lub w sposób w pełni automatyczny (analizując nazwę pikiety), wyznaczenie odchyłek (w celu sprawdzenia czy są one np. mniejsze niż 12 cm w przypadku współrzędnych sytuacyjnych) oraz wizualną kontrolę odległości.

W przypadku pomiarów elementów o utrudnionej możliwości obserwacji technikami satelitarnymi dużego znaczenia nabierają metody mimośrodowe (tzw. offsety). Po zaimportowaniu danych z plików pomiarowych użytkownik ma możliwość przeglądania wykonanych pomiarów oraz – co najważniejsze i rzadko spotykane w innych programach tego typu – dokonać modyfikacji zmierzonych wartości. Może być to szczególnie przydatne jeśli wprowadzono do kontrolera błędną wartość, ale na szkicu mamy wartość poprawną.

Moduł uwzględnia trzy rodzaje pomiarów mimośrodowych: domiary prostokątne, miary biegunowe (azymutalne) oraz wcięcia liniowe. Oprócz dokumentacji samych pomiarów mimośrodowych użytkownik dysponuje również pełną informacją na temat pomiarów punktów stanowiących bazę dla tych wyznaczeń. W przypadku pomiarów offsetowych szczegółów pierwszej grupy dokładnościowej istotna jest informacja na temat dokładności pomiaru, co może być szczególnie ważne podczas rozmowy z inspektorem w ODGiK. Bazując na dokładności pomiarów RTK/RTN oraz mimośrodowych dla każdej pikiety, wyznaczane są w sposób ścisły wszystkie składowe błędu położenia punktu.

Źródło: Softline


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Przeliczę WSZYSTKO na WSZYSTKO - od momentu, kiedy facecik na stanowisku WINGiK'A na tzw. "szkoleniu" oświadczył publicznie, że jeśli długości nawiązań przy pomiarze biegunowym przekraczają ŚWIĘTE i nienaruszalne 40 m, to najlepiej "przeliczyć" pomiar na ortogonalny!!! I jak ma teraz GEODEZJA być zawodem zaufania publicznego, skoro wierchuszka bezczelnie nawołuje do fałszowania dokumentów? Jakie "przepisy" - takie działanie! Geodezja jaką znałem UMARŁA.
  
 2 
Praktyka Bo w końcu co kogo powinno obchodzić jak ja mierzę. Ważne oby współrzędne jakie przekazuję były prawdziwe. Czy lepsze są pomiary na błędną osnowę czy RTK bez kontroli.
    1 
 3 
Farsa Praktyk2 W pełni się z Tobą zgadzam. Do tej pory, jeszcze nigdy w operacie nie przedstawiłem prawdziwej osnowy pomiarowej, którą założyłem w terenie. Zawsze projektuję ją w biurze uważając, żeby nie cięła budynków. Z moich rozmów z kolegami po fachu widzę, że tak samo jest w każdej firmie, w której znam jakiegoś pracownika. Nie wyobrażam sobie teraz robić pomiarów zgodnie z rozporządzeniem, bo nigdy bym nie zarobił na siebie.
    3 
 3 
kontrola Wszystko to ,to jest farsa. W 90% operatów przyjmowanych do zasobu pomiar jest wykonany w innym czasie i polega to na kopiuj/ wklej. Podobna sytuacja jest w niwelacji technicznej , geodeta określa rzędne przy pomocy rtk/rtn resztę wykonuje - odpowiednia apka w exelu.Po prostu dorabia ,bardzo poprawny dziennik niwelacyjny.
  
 6 
cicho sza ... jak w temacie ;)
  
 6 
kontrola punktów III klasy Ponieważ, trudno założyć aby kontrola na punktach III klasy odległych o nie więcej jak 5 km odbyła się bez ponownej inicjalizacji odbiornika, to taka kontrola jest wyłącznie kontrolą kontrolowanego punktu III klasy. Związek nowej inicjalizacji, z inicjalizacją wykonaną na obszarze odległym jest wyłącznie przypadkowy. Dziwne, że piszący rozporządzenie o tym nie wiedzieli.
  
 9 



zobacz też:

Nowość do map obiektowych od producenta C-Geo

By umożliwić geodetom edycję map obiektowych w zgodzie z nowymi przepisami, firma Softline opracowała...

GML w C-Geo zgodny z nowymi rozporządzeniami

W związku z niedawnym wejściem w życie rozporządzeń o mapie zasadniczej i PZGiK firma Softline...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
księżyce Marsa nazywają się Fobos i Deimos?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Rühle (1905-1988)

Edward  Rühle  (1905-1988)
Urodził się 2 września 1905 roku w Warszawie w rodzinie rymarza. W czasie I wojny światowej wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji (Ural). Po powrocie do kraju ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a w 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1881

1881
Warszawa zawarła kontrakt z angielskim inżynierem Williamem Lindleyem (1808-1900) na budowę systemu kanalizacji i wodociągów w stolicy. W Biurze Budowy Wodociągów i Kanalizacji utworzono Wydział Pomiarów, który do 1887 r...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama