wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-03| Geodezja, GIS, Prawo, Software

Nowość do map obiektowych od producenta C-Geo

By umożliwić geodetom edycję map obiektowych w zgodzie z nowymi przepisami, firma Softline opracowała nową aplikację C-GML.


Nowość do map obiektowych od producenta C-Geo

Od grudnia 2013 roku obowiązuje przepis dotyczący opracowania i przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych w postaci plików GML lub innym formacie uzgodnionym między wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK (par. 71 ustęp 2. punkt 6 rozporządzenia w sprawie standardów…). Przekazywane w ten sposób muszą być obiekty różnych baz danych, np.: obiektów topograficznych (BDOT500), geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu (GESUT), ewidencji gruntów i budynków (EGiB) czy szczegółowej osnowy geodezyjnej (BDSOG).

Flagowa aplikacja firmy Softline, C-Geo, już od 2012 r. wspiera format GML, a od zeszłego roku jest ona zgodna z rozporządzeniem ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej. C-Geo jest aplikacją o dużych możliwościach, co w niektórych przypadkach może utrudniać w sumie dość prosty proces tworzenia mapy obiektowej – zaznacza Softline. Dlatego firma zdecydowała się udostępnić geodetom C-GML – proste i tanie narzędzie do tworzenia obiektów ze współrzędnych bazujące na platformie graficznej i bazodanowej C-Geo.

Dane do opracowania mapy obiektowej nadal można przygotowywać, korzystając z dowolnego oprogramowania, niekoniecznie C-Geo, np. stosując programy typu CAD, GIS czy inne aplikacje geodezyjne. Ostatecznie, mając obliczone współrzędne lub mapę wektorową czy rastrową, można je zaimportować do C-GML w formatach DXF, DWG, DGN, SHP, EWMAPA, TNG/GIV, TXT itp. Następnie w C-GML w prosty sposób utworzy się z takich danych obiekty BDOT500 czy GESUT. Oprócz tego program umożliwia import plików GML z danymi z ośrodków dokumentacji geodezyjnej.

Istotną funkcją aplikacji jest możliwość walidacji (kontroli) importowanych plików GML w celu sprawdzenia ich zgodności ze schematami z rozporządzeń. Kontrola poprawności dotyczy także obiektów tworzonych przez geodetę, tak by miał pewność, że jego opracowanie jest pozbawione formalnych błędów i będzie przyjęte w PODGiK. W wyniku walidacji powstaje raport, widoczna jest lista błędnych obiektów, a także wizualizacja na mapie, co ułatwia lokalizację i wprowadzenie odpowiednich poprawek.

Inne funkcje C-GML to: klient WMS/WFS, transformacje międzyukładowe map, praca na różnych układach państwowych i lokalnych, wyświetlanie podkładu rastrowego (GeoTIFF), pomiary i obliczenia na mapie, operacje na obiektach (przycinanie, bufory, łączenie, zapytania SQL, podział na zadaną powierzchnię), możliwość umieszczania obiektów graficznych czy współpraca z Google Maps. Aplikacja ma także zintegrowaną z mapą tabelę współrzędnych punktów z rozbudowaną funkcjonalnością, co ułatwia import/eksport i kodowanie punktów oraz inne operacje na nich.

Cena licencji C-GML to 500 zł netto.

Źródło: Softline


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS