|2013-04-02|
Geodezja, Firma, Software
C-Geo w zgodzie z rozporządzeniem ws. mapy zasadniczej i GESUT
Firma Softline Plus w najnowszej aktualizacji oprogramowania pomiarowego C-Geo (z 29 marca) wprowadziła kilka istotnych zmian przede wszystkim związanych z wymogami rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 12 lutego 2013 r. w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci zbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.
Choć wiele zapisów w tym akcie prawnym budzi różnego rodzaju zastrzeżenia i wątpliwości, to firma przyjęła zasadę maksymalnej zgodności z rozporządzeniem, jednocześnie starając się opracować najwygodniejsze dla użytkownika programu narzędzia.
Użytkownicy C-Geo po pobraniu najnowszej aktualizacji uzyskają możliwości: • Zakładania nowych projektów i map, wybierając jako obowiązujący zestaw kodów – Mapę zasadniczą. • Wprowadzania, importu, eksportu punktów w całkowicie na nowo zaprojektowanej tabeli współrzędnych, przypisywania im kodów kartograficznych zgodnie z wykazem znaków kartograficznych, a przy okazji korzystania z wielu zaawansowanych możliwości tabeli (filtrowanie, grupowanie, blokowanie rekordów, itd.). • Korzystania z dodatkowego, wewnętrznego atrybutu dla obiektu kartograficznego - kodu cyfrowego wprowadzonego w celu ułatwienia kodowania obiektów w terenie podczas pomiaru, a także podczas pracy w biurze. Dzięki temu rozwiązaniu wprowadzony np. podczas rejestracji pomiaru GNSS kod cyfrowy 202, zostanie po imporcie pliku tekstowego do C-GEO odczytany jako kod EGBP04_02 – punkt graniczny stabilizowany trwale. W przypadku obiektów, które występowały także w poprzednim opracowaniu, a więc w instrukcji technicznej K-1 (edycja 1998), ich kody cyfrowe zostały przypisane odpowiadającym im obiektom z rozporządzenia. Ułatwi to dodatkowo pracę geodetom przyzwyczajonym do kodowania cyfrowego ze „starą” tabelą kodów. • Tworzenia mapy numerycznej przy wykorzystaniu dedykowanej funkcji – Edytor mapy obiektowej. Narzędzie to ułatwia wybór i rysowanie obiektów mapy zasadniczej i GESUT, gdyż w zależności od wybranego obiektu, udostępniane są odpowiednie narzędzia do rysowania, np. jeśli obiekt ma geometrię – powierzchnia, dostępna jest funkcja rysowania obiektu powierzchniowego. Odnalezienie obiektu do narysowania jest ułatwione poprzez pole edycyjne, w które można wpisać dowolny ciąg znaków, np. „tramwaj” – skutkuje to wywołaniem obiektu – KTTR03-Tor tramwajowy, ponieważ jest to obiekt liniowy, program jest gotowy do rysowania obiektu liniowego odpowiednim typem linii, użytkownik musi tylko połączyć kolejne punkty obiektu. Powstałe obiekty są dla wygody użytkownika umieszczone na warstwach pogrupowanych w foldery (np. foldery BDOT500 Budowle i urządzenia, BDOT500 Komunikacja i transport, GESUT).
Ponadto aplikacja została wzbogacona o wbudowany katalog znaków kartograficznych dla baz danych EGiB, PRPOG, BDSOG, PRG, BDOT500, GESUT, który zawiera kody zgodne z rozporządzeniem, nazwę obiektu, informację o bazie danych z którego jest pozyskany, przedstawienie graficzne.
Firma deklaruje, że w kolejnej, kwietniowej aktualizacji uwzględni udostępnienie możliwości wprowadzania atrybutów do obiektów.
Źródło: Softline Plus
|