Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-05-21| Edukacja, Imprezy

Uczelnie ramię w ramię z biznesem

Możliwości wynikające z perspektywy finansowej UE na lata 2014-20 stały się impulsem do podpisania porozumienia o współpracy między uczeniami a organizacjami przedsiębiorców geodezyjnych. Przedmiotem porozumienia jest inicjowanie, przygotowywanie i składanie projektów: naukowych, badawczych, dydaktycznych i innych w ramach współpracy sygnatariuszy porozumienia objętych pakietem krajowych i wojewódzkich programów operacyjnych.


Uczelnie ramię w ramię z biznesem

Do podpisania porozumienia doszło 15 maja 2014 r. w Dubiecku w czasie Walnego Zgromadzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej. Sygnatariuszami są na razie dwie organizacje przedsiębiorców (poza PGK także Geodezyjna Izba Gospodarcza) oraz sześć uczelni. Porozumienie ma charakter otwarty i przewiduje się włączanie do niego kolejnych podmiotów.

Sygnatariusze porozumienia będą wspólnie:
1. Inicjować, przygotowywać i składać projekty naukowe, badawcze, dydaktyczne i inne.
2. Organizować kursy, seminaria i konferencje naukowe, których przedmiot będzie związany z ich działalnością.
3. Prowadzić badania naukowe z udziałem personelu i sprzętu technicznego obu stron.
4. Dostarczać wzajemnego wsparcia w zakresie publikacji prac przygotowywanych przez pracowników sygnatariuszy w pismach naukowych i zawodowych.

Strony porozumienia zobowiązały się do zapewnienia warunków do realizacji uzgodnionych projektów badawczych i naukowo-technicznych, sprzyjania wdrożeniom, udostępniania do badań naukowych opracowań geodezyjnych i zaplecza aparaturowego, przyjęcia na staże zawodowe i specjalistyczne oraz na praktyki produkcyjne pracowników i studentów, popularyzacji wspólnych osiągnięć badawczych.

Sygnatariuszami porozumienia są:
1. Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie reprezentowany przez dziekana prof. dr. hab. inż. Stanisława Gruszczyńskiego;
2. Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej reprezentowany przez dziekan prof. dr. hab. Alinę Maciejewską;
3. Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie reprezentowany przez dziekana dr. hab. inż. Radosława Wiśniewskiego;
4. Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego reprezentowany przez dziekana prof. dr. hab. inż. Ireneusza Winnickiego;
5. Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu reprezentowany przez dziekana prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego;
6. Instytut Inżynierii Technicznej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu reprezentowany przez dyrektor dr Dorotę Dejniak;
7. Polska Geodezja Komercyjna Krajowy Związek Firm Geodezyjno-Kartograficznych reprezentowany przez prezesa Waldemara Klocka;
8. Geodezyjna Izba Gospodarcza reprezentowana przez prezesa Rafała Piętkę.

Po uroczystym podpisaniu dokumentu w kuluarach padło pytanie, czy przedstawiciele uczelni wierzą w przyszłość porozumienia o współpracy i jego pozytywny wpływ na rozwój środowiska geodezyjnego i kartograficznego w Polsce. Najpełniejszej odpowiedzi udzieliła profesor Alina Maciejewska – przewodnicząca Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych ośmiu uczelni publicznych, na których prowadzony jest kierunek studiów geodezja i kartografia. Pani profesor stwierdziła, że żadna licząca się uczelnia nie jest zainteresowana podpisywaniem dokumentów, które chwilę później są odkładane na półkę. Podkreśliła, że obecność czterech dziekanów na Walnym Zgromadzeniu Polskiej Geodezji Komercyjnej jest dowodem poważnego traktowania współpracy przez uczelnie publiczne. Taka współpraca, de facto, trwa już od wielu lat. Tyle tylko, że często odbywa się na podstawie porozumień dwustronnych, niekiedy nawet niesformalizowanych podpisami stron. Dziekani są gwarantem wprowadzenia zapisów porozumienia w życie.

Firmy geodezyjne coraz powszechniej wykorzystują najnowszy sprzęt i aparaturę pomiarowa, dysponują aktualnymi systemami informatycznymi, i, co najważniejsze, są blisko administracji samorządowej i odbiorców swoich produktów – dodała prof. Maciejewska. Uczelniom zależy na kierowaniu studentów na praktyki właśnie do takich nowoczesnych ośrodków. Wydziały geodezyjne dają swoim absolwentom podstawy teoretyczne i tylko trochę praktyki w ramach ćwiczeń terenowych. Większość wydziałów też posiada najnowszą aparaturę i sprzęt, może się pochwalić nowoczesnymi pracowniami laboratoryjnymi i komputerowymi oraz bardzo dobrą kadrą naukowo-dydaktyczną. Jednak w programach studiów brakuje godzin, a na uczelniach brakuje miejsca na solidne praktyki zawodowe. Dlatego uczelnie widzą w podpisanym porozumieniu szansę na pozyskanie z różnych programów krajowych i międzynarodowych środków wspierających rozpoczęcie rozwoju zawodowego studentów geodezji i kartografii już na etapie studiów pierwszego stopnia. Studenci mogliby być kierowani na praktyki właśnie do tych firm geodezyjnych. Jest ich w Polsce około 150. Taki proces przyspieszyłby o kilka semestrów kontakt praktyki zawodowej z teorią akademicką. Obie strony korzystałyby na tym. Studenci otrzymywaliby stypendia, a firmy nie musiałyby być sponsorami – na prowadzenie tych praktyk miałyby odpowiednie zewnętrzne środki finansowe – wyraziła nadzieję dziekan Alina Maciejewska.

Ale, jak podkreślił prof. Ireneusz Winnicki w rozmowie z prezesem OPGK Rzeszów Krzysztofem Lichończakiem (gospodarzem Walnego Zgromadzenia PGK), uczelnie traktują podpisanie porozumienia o współpracy również jako swoiste „zawieszenie broni” i koniec okresu nieufności i nieporozumień, który rozpoczął się mniej więcej 8-9 lat temu formułowaniem przez przedstawicieli przedsiębiorców zastrzeżeń do państwowego systemu kształcenia na kierunku geodezja i kartografia. Najsmutniejsza w tym procesie była rola kierownictwa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (jakby nie było administracji rządowej), które w tamtym okresie w swoich publicznych wystąpieniach nie wspierało co prawda wprost geodezji komercyjnej, ale też nie próbowało bronić uczelni państwowych. Zdaniem dziekana Winnickiego tym samym przedstawiciele GUGiK utożsamiali się z tymi zastrzeżeniami, niekiedy nawet ostrymi atakami, przedsiębiorców prywatnych.

Uczelnie mają nadzieję, że ten czas przechodzi powoli do historii. Tę przyjazną odwilż można zauważyć od co najmniej roku. Inicjatywa obecnego kierownictwa GUGiK wprowadzenia do kalendarza cyklicznych spotkań strony rządowej, administracji terenowej, geodezji komercyjnej i szkolnictwa wyższego, czyli forów na temat kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów, pomału daje pozytywne skutki. I niech życzenia owocnej współpracy przekazane przez prof. Alinę Maciejewską uczestnikom Walnego Zgromadzenia przypieczętują rozpoczęcie nowej formuły współpracy oczekiwanej przez wszystkich sygnatariuszy – podsumował dziekan Ireneusz Winnicki.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama