Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-10| Geodezja, Edukacja

Przygotowania do III Forum nt. kształcenia

Uczestnicy wczorajszego spotkania Rady Programowej III Forum „Kształcenie i doskonalenie zawodowe geodetów i kartografów” (Politechnika Warszawska, 9 stycznia) sygnalizowali, że program kształcenia powinien zostać dostosowany do nowych potrzeb kreowanych przez zmieniające się technologie, uwarunkowania prawne czy organizacyjne. Przedstawiciele pracodawców zwracali uwagę na dramatyczną sytuację absolwentów geodezji i kartografii – wysoki poziom bezrobocia.


Przygotowania do III Forum nt. kształcenia

Pracodawcy przekonywali reprezentantów uczelni, że ci powinni jak najszybciej uzyskać informacje, czy firmy będą w stanie zrealizować u siebie praktyki zawodowe. Prezes OPEGIEKA Elbląg Florian Romanowski zwrócił też uwagę, że firmy oczekują od uczelni pokazania, co do tej pory udało się na nich wypracować, co nadaje się do wykorzystania w praktyce, co można by skomercjalizować. Utyskiwał z kolei na brak liderów w naszej branży. Prezes Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek podkreślał, że firmy są zainteresowane wdrażaniem nowych technologii, ale bez wsparcia uczelni tego nie zrobią.

Przy tej okazji dotknięto też kwestii pozyskiwania środków unijnych na projekty w ramach perspektywy finansowej 2014-20, której hasłem przewodnim jest, że środki na uczelnie będą trafiały przez firmy. Dziekan Radosław Wiśniewski (UWM) zaproponował zorganizowanie niezależnego od Forum spotkania przedstawicieli uczelni i pracodawców dotyczącego możliwości wykorzystania tych środków.

– Trudno mówić o współpracy, jeśli się nie zna reguł. Trzeba znaleźć formułę porozumienia i współpracy – zachęcał do podjęcia działań w tej sprawie GGK. Ustalono wstępnie, że spotkanie takie miałoby formę seminarium informacyjno-szkoleniowego. Powołano też zespół organizacyjny w składzie: dr hab. Radosław Wiśniewski, Waldemar Klocek (PGK), Rafał Piętka (GIG) i Florian Romanowski (OPEGIEKA Elbląg). Wstępnie zaplanowano, że powinno się ono odbyć jeszcze w tym kwartale br. (to ostatni moment na takie działania z uwagi na terminy składania wniosków).

Wracając do III Forum „Kształcenie i doskonalenie zawodowe geodetów i kartografów”, to jego termin wyznaczono na 23-24 października br. Radę Programową, która obradowała wczoraj pod przewodnictwem prof. Aliny Maciejewskiej w prawie pełnym składzie, tworzą przede wszystkim: główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski oraz przedstawiciele Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych powstałego na bazie porozumienia o współpracy ośmiu uczelni publicznych posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie geodezja i kartografia (porozumienie pn. „Geodezja i kartografia w Polsce – nauka i kształcenie” podpisano 8 lipca 2013 r. w Warszawie):
prof. Stanisław Gruszczyński (WGGiIŚ AGH w Krakowie)
dr hab. Jerzy Hajduk (WN AM w Szczecinie)
prof. Bernard Kontny (WIKŚiG UP we Wrocławiu)
prof. Alina Maciejewska (WGiK PW)
dr hab. Artur Makar (WNiUO AMW w Gdyni)
prof. Krzysztof Ostrowski (WIŚiG UR w Krakowie)
prof. Ireneusz Winnicki (WILiG WAT w Warszawie)
dr hab. Radosław Wiśniewski (WGiGP UWM w Olsztynie)

Do członkostwa w Radzie zaproszono również:
prof. Jerzego Gaździckiego (przewodniczącego RIIP)
prof. Bogdana Neya (przewodniczącego PRGiK)
prof. Stefana Przewłockiego (WSGK w Kutnie)
prof. Karola Nogę (WSIE w Rzeszowie)
dr hab. Joannę Bac-Bronowicz (przewodniczącą SKP)
dr hab. Marka Baranowskiego (dyrektora IGiK)
Stanisława Cegielskiego (przewodniczącego SGP)
Waldemara Klocka (prezesa PGK)
Rafała Piętkę (prezesa GIG)
Floriana Romanowskiego (prezesa OPEGIEKA Elbląg)
Franciszka Grybosia (prezesa MGGP z Tarnowa)

Wczoraj powołano też Komitet Organizacyjny Forum z dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. Aliną Maciejewską jako przewodniczącą i przedstawicielką głównego organizatora oraz dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej prof. Ireneuszem Winnickim jako wiceprzewodniczącym.

Podczas wstępnej dyskusji nad programem Forum zwracano m.in. uwagę na kwestie formalne, np. potrzebę rozszerzenia kręgu patronów czy zasygnalizowania w komunikacie informacyjnym celu i spodziewanych rezultatów. Wynikiem Forum – jak to określił prof. Jerzy Gaździcki – powinny być rekomendacje dotyczące reformy kształcenia w zakresie geodezji i kartografii.
Uczestniczący w spotkaniu główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, który został zaproszony do objęcia Forum patronatem, zadeklarował ponowne ogłoszenie na przełomie stycznia i lutego br. przetargu na sporządzenie analizy na temat „Stanu i potrzeb kształcenia w geodezji i kartografii w powiązaniu z innymi dyscyplinami zajmującymi się informacją geoprzestrzenną w Polsce do roku 2020” (przypomnijmy, że w analogicznym postępowaniu ogłoszonym we wrześniu 2013 r. nie złożono żadnej oferty). Wyraził też nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć i podczas III Forum będzie możliwe przedstawienie wstępnych prac powstałych w ramach tego opracowania.

Przy tej okazji padło też pytanie o udostępnienie wniosków z poprzedniego forum (wówczas zabrakło czasu na ich ostateczne sformułowanie, przedyskutowanie i przyjęcie). Dr Ewa Wysocka z GUGiK obiecała, że w najbliższym czasie zostaną one rozesłane do wszystkich uczestników forum z prośbą o uwagi.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS