|2014-01-17|
Geodezja, Firma, Edukacja
Jak pozyskać środki dla uczelni i biznesu?
Zgodnie z postanowieniami spotkania programowego (9 stycznia) dotyczącego organizacji III Forum nt. „Kształcenie i doskonalenie zawodowe geodetów i kartografów”, 15 stycznia odbyło się kolejne spotkanie, które miało na celu wypracowanie formuły porozumienia i współpracy w kwestii pozyskiwania środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej 2014-20.
Dyskusja dotyczyła pakietu krajowych programów operacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem programu „Inteligentny rozwój”. Poruszono też problemy do rozważenia i ustosunkowania się przez MIiR. Organizacje geodezyjne reprezentowali prezesi: Geodezyjnej Izby Gospodarczej – Rafał Piętka i Polskiej Geodezji Komercyjnej – Waldemar Klocek. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski, dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie dr hab. Radosław Wiśniewski, prezes OPEGIEKA Elbląg Florian Romanowski oraz przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Ustalono termin następnego spotkania na 20 marca br. w sali kinowej przy ul. Wspólnej 2/4 o godz. 11.00. Mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni, zarówno członkowie organizacji, jak też osoby niezrzeszone. Data spotkania zbiega się z obchodami dnia Geodety Europejskiego, który ustanowiła Europejska Organizacja Geodetów Uprawnionych (CLGE) od roku 2012, kiedy to przypadła 500. rocznica urodzin Merkatora.
Tego samego dnia prezesi Rafał Piętka i Waldemar Klocek spotkali się z dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. Aliną Maciejewską (przewodniczącą Konwentu Dziekanów). Przedmiotem rozmów i uzgodnień były kwestie dotyczące wspólnych projektów unijnych w zakresie programu operacyjnego „Inteligentny rozwój” (ponad 36 mld zł), z którego to uczelnie dostaną pieniądze na badania. Przedsiębiorcy jednak będą decydować, na jakie badania i z którymi uczelniami przyjdzie im wspólnie wdrażać ich wyniki.
Zarówno prof. Maciejewska, jak i prezesi organizacji biznesowych wyrazili wolę współpracy przy wspólnym tworzeniu projektów. Uznano, że do dyskusji doszło w odpowiednim czasie, gdyż – jak się okazuje – konkretnych rozwiązań ze strony rządu można się spodziewać dopiero na początku drugiej połowy tego roku. Postanowiono kontynuować rozmowy aż do uzyskania zadowalających efektów końcowych (projektów).
Źródło: Stanisław Koper (PGK)
|