|2014-03-25|
GNSS, Teledetekcja, Edukacja
Na Uniwersytecie Zielonogórskim będą zgłębiać kosmiczne technologie
W nowym roku akademickim Uniwersytet Zielonogórski planuje uruchomić nowy kierunek „inżynieria kosmiczna”. Studenci mają na nim poznawać m.in. analizę sygnałów i danych satelitarnych.
Będzie to międzywydziałowy, interdyscyplinarny kierunek studiów pierwszego stopnia przygotowujący do pracy w dziedzinie technik satelitarnych. Jego uruchomienie jest motywowane rosnącym rynkiem pracy w dziale przemysłu i badań kosmicznych, szczególnie po wstąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i równoległym wyniesieniu na orbitę pierwszych polskich satelitów. – Umowy z ESA i plany rozwoju polskiego sektora kosmicznego gwarantują rosnącą tendencję nowego działu gospodarki – zapewniają władze uczelni.
Będzie to pierwszy tego typu kierunek w Polsce. Kształcenie na nim ma rozpocząć 40 studentów. Zajęcia będą prowadzić specjaliści z czterech wydziałów: Fizyki i Astronomii, Inżynierii Lądowej i Środowiska, Mechanicznego oraz Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji.
Absolwenci inżynierii kosmicznej mają być przygotowani przede wszystkim do wszelkich prac związanych z projektowaniem, budową i użytkowaniem urządzeń satelitarnych oraz astronomicznych obserwatoriów naziemnych. Kształcona będzie także umiejętność analizy sygnałów i danych satelitarnych.
W trakcie studiów oraz po ich ukończeniu przewidywane są praktyki i staże w krajowych oraz zagranicznych ośrodkach zajmujących się projektowaniem i budową urządzeń satelitarnych. Wyróżniający się absolwenci będą mogli kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia organizowanych przez kraje członkowskie ESA w ramach programu Erasmus Mundus.
Źródło: UZ, JK
|