Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-03-21 | Geodezja, Mapy, Edukacja, Imprezy

Jak pozyskać środki unijne dla geodezji?

Na to pytanie próbowano dziś (21 marca) znaleźć odpowiedź w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, gdzie odbyło się seminarium dotyczące trzech unijnych programów operacyjnych.


Ilustracja: Jak pozyskać środki unijne dla geodezji?

Przedstawiciele MIR zaprezentowali możliwości wsparcia geodezji (czy technologii geoinformacyjnych) w perspektywie finansowej 2014-20 w ramach programów operacyjnych:
Inteligentny Rozwój (zasadniczym celem jest wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, wyrażające się głównie zwiększeniem nakładów na badania i rozwój; przyjęto m.in., że jedną z 18 krajowych specjalizacji w ramach tego programu są „inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne”, co – z założenia – jest dużą szansą dla branży);
Polska Cyfrowa (w ramach osi II tego programu wspierane będzie podniesienie jakości i dostępności e-usług publicznych, w tym związanych z informacją przestrzenną);
Wiedza Edukacja Rozwój (w jego ramach m.in. przewidziano wsparcie dla szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstw w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, wsparcie w postaci szkoleń mogą otrzymać też jednostki administracji; nie wiadomo, czy wśród kierunków zamawianych znajdą się te związane z geoinformacją).

Wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek omówił 5 projektów zgłoszonych do MIR w ramach tzw. preselekcji do projektu PO Polska Cyfrowa:
1. Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) – faza II (celem ma być m.in. dostosowanie lokalnych systemów do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, włączenie ich do ZSIN oraz przygotowanie danych ewidencyjnych do wymagań ZSIN poprzez ich modernizację),
2. Polska 3D+ (w uproszczeniu: kontynuacja projektu ISOK),
3. TopoMapa, czyli nowa generacja map topograficznych,
4. Krajowa Baza Danych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (K-GESUT),
5. CAPAP, czyli Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej.
Łącznie koszt tych projektów szacowany jest na ok. 750 mln zł. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie otrzymają wsparcie. Natomiast przedstawiciele MIR zwracali uwagę na to, że w tym zakresie GUGiK wykazał się wyjątkową aktywnością.

Z kolei doświadczenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości we wspieraniu usług dla przedsiębiorców i planowane zaangażowanie w przyszłości zaprezentowała dyrektor Departamentu Rozwoju Instytucji Otoczenia Biznesu PAPR Mariola Misztak-Kowalska.

Uczestnicząca w spotkaniu wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel zwracała uwagę, że w nowej perspektywie finansowej przywiązywana jest ogromna waga do zwiększenia wydatków na badania i rozwój (B+R). Mają być podejmowane działania mające skłonić przedsiębiorców do inwestowania właśnie w B+R. Natomiast reprezentujący Polską Geodezję Komercyjną Waldemar Klocek stwierdził, że wiele przedsiębiorstw w naszej branży jest dotkniętych kryzysem i trudno będzie znaleźć pieniądze na badania i rozwój. Wyraził jednak nadzieję, że przy współpracy firm, uczelni, a także administracji uda się pewne rozwiązania wypracować i wiele projektów, niekoniecznie drogich, zrealizować i osiągnąć przedstawione cele. Zwrócił też uwagę na to, że w ostatnim czasie współpraca przedsiębiorstw i uczelni zaczyna ożywać i ma nadzieję, że będzie dalej się rozwijać przy wsparciu administracji. Prezes Klocek zwrócił też uwagę, że zorganizowanie tego spotkania było doskonałą okazją do uczczenia przypadającego dziś Dnia Geodety Europejskiego. Obchody odbywają się podczas trwającego właśnie Walnego Zgromadzenia Europejskiej Organizacji Geodetów (CLGE) w Marbelli w Hiszpanii.

W seminarium zorganizowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii z inicjatywy Polskiej Geodezji Komercyjnej i Geodezyjnej Izby Gospodarczej uczestniczyli przedstawiciele sektora nauki, przedsiębiorstw oraz administracji geodezyjno-kartograficznej. Funkcję gospodarza spotkania pełnił główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.

Prezentacje z seminarium

Więcej w kwietniowym wydaniu GEODETY

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ale przynajmniej mają pracę zapewnioną jeszcze na drugie 20 lat
    3 
 2 
budowcy systemów na zdjęciach co poniektórzy to budują systemy od dwudziestu lat i niczego to ich nie nauczyło...
    3 
 3 
na zdjęciach a na zdjęciach te same zatroskane losem polskiej geodezji twarze.
    3 
 5 
@m_geo Co ma piernik do wiatraka?
    2 
 2 
CAPAP: Chłopie, właśnie opisałeś całą bolączkę GISu w Polsce. Pozwól, że będę Cię cytował :)
    1 
 6 
CAPAP CAPAP - Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej. Tak z ręką na sercu kto z takich analiz będzie korzystał i będzie potrafił je wpleść w prace np. gminy? W administracji nie ma potrzeby wdrażania nowych systemów czy oferowania kolejnych narzędzi. Tu trzeba INWESTOWAĆ W LUDZI. Nauczyć jak mogą skorzystać z już istniejących narzędzi np. geoportal'u. Jak pisać dokumentacje aby dane przestrzenne nie były wprowadzane za pomocą corela czy painta! Nauczyć co to jest materiał referencyjny. Dla czego należy z niego korzystać. Jak sprawdzać dokumentację opracowaną w technologii GIS. Trzeba pomyśleć jak ukierunkować decydentów na działania związane w profilem jednostki czy samego pracownika urzędu. Jak przełamać lobby informatyków budujących SIP'y na googl'ach tworzących kolejne "googlony". ...
    1 
 10 
mgeo ZSIN polegający na dostosowaniu lokalnych systemów, polska 3d , topomapa czyli systemy generalizujące, krajowa baza danych gesut i w końcu CAPAP to nie są projekty dla geodetów. To sa projekty dla firm informatycznych. Dla geodetów to będą tam ochłapy -lepszych danych od tych prjektów nie przybędzie. Najpierw popatrzmy jak zakończyły się bieżące projekty GUGiK - kolejne 750mln zł wywalimy w błoto?
    4 
 7 
Czyli Twoim zdaniem, ta grupa geodetów, która narzeka na niskie wynagrodzenia w geodezji, powinna przestać narzekać i zacząć pracować charytatywnie? No, bo oni też ciągle tylko o stanie konta w banku ... A nb. to była tzw. mądrość ludowa, która ma znacznie szerszy kontekst.
    4 
 1 
@m_geo To prawda. Ci panowie zawsze znali kierunek biegu - zawsze było to ich własne konto w banku.
    3 
 4 
Mówią, że młody biegnie szybciej, ale starszy wie, dokąd.
    1 
 8 
Sądząc po wieku obecnych... innowacji nie będzie.
    2 
 5 



zobacz też:

Jak pozyskać środki dla uczelni i biznesu?

Zgodnie z postanowieniami spotkania programowego (9 stycznia) dotyczącego organizacji III Forum nt...

Przygotowania do III Forum nt. kształcenia

Uczestnicy wczorajszego spotkania Rady Programowej III Forum „Kształcenie i doskonalenie zawodowe...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
numeracja stron w drukowanych książkach pojawiła się w 1470 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Ziemowit Gomoliszewski (1910-1988)

Tomasz Ziemowit  Gomoliszewski  (1910-1988)
Urodził się 27 grudnia 1910 roku w Zagórzu koło Częstochowy. W 1931 roku ukończył Gimnazjum im. St. Staszica w Sosnowcu. Po rocznej służbie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1828
Niemiecki fizyk Paul Erman (1764-1851) mierzy natężenie pola magnetycznego Ziemi. Pomiary były podstawą dla gaussowskiej teorii pól magnetycznych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama