Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-03-04 | Geodezja, GIS, Firma, Software, Ludzie, Instytucje

Waldemar Izdebski do MAC o nieuczciwej konkurencji w adresach

W nawiązaniu do pisma Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji rozesłanego w połowie lutego do wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast prezes firmy Geo-System Waldemar Izdebski wystosował list do ministra Rafała Trzaskowskiego.


Ilustracja: Waldemar Izdebski do MAC o nieuczciwej konkurencji w adresach

W piśmie do samorządowców Magdalena Młochowska, podsekretarz stanu w MAC, przypomina o obowiązku prowadzenia na nowych zasadach ewidencji miejscowości ulic i adresów (EMUiA). Jednocześnie zwraca uwagę, że główny geodeta kraju bezpłatnie wspiera działania gmin i miast w tym zakresie, m.in. oferując darmowe oprogramowanie czy pomagając w aktualizacji baz. Sęk w tym – wyjaśnia Geoforum.pl firma Geo-System – że list wysłano do wszystkich gmin i miast, a więc także do tych, które prowadzą EMUiA z wykorzystaniem komercyjnych rozwiązań. Dla części wójtów i burmistrzów była to sugestia, że stosowane przez nich płatne aplikacje adresowe nie spełniają wymogów obowiązującego prawa. By rozwiać te wątpliwości, firma Geo-System rozesłała do samorządów korzystających z jej systemu iMPA zapewniania, że jest on zgodny z aktualnymi przepisami.

„Jak rozumiem, celem pisma było wsparcie działań Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który niestety mało skutecznie, ale za to za duże pieniądze próbuje opracować aplikację do adresów i po raz kolejny tworzyć bazy adresowe. W ramach projektu TERYT2 wydano ponad 45 milionów złotych, a obecny projekt TERYT3 (dedykowany jedynie adresom) ma pochłonąć kolejne 28 milionów złotych” – zaczyna swój list Waldemar Izdebski. Dalej ponownie przypomina o trzech przetargach GUGiK (na pozyskanie danych adresowych, szkolenia z EMUiA oraz rozbudowę aplikacji do prowadzenia tej bazy), które w jego ocenie są ewidentnym przejawem niegospodarności urzędu.

Waldemar Izdebski w liście do Rafała Trzaskowskiego skupia się także na aspekcie nieuczciwej konkurencji. „Przy pomocy środków unijnych niszczony jest potencjał firm funkcjonujących od lat w obszarze informatyzacji geodezji, co jest ewidentnym zaprzeczeniem idei wsparcia finansowego UE. Firmy te dysponują wieloletnim doświadczeniem w branży i są kreatorami nowoczesnych rozwiązań, a nie jedynie uległymi realizatorami niekoniecznie przemyślanych zadań zleconych przez urzędy” – pisze Waldemar Izdebski.

Zwraca ponadto uwagę, że wiele gmin stać na wdrożenie komercyjnych rozwiązań do prowadzenia EMUiA. Polityka GUGiK-u sprawiła jednak, że część z nich biernie czeka na wypełnienie obietnic Urzędu, zamiast samodzielnie realizować nałożone na nie obowiązki prawne.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

- Wygląda na to że minister zaczął wymagać efektów, więc GUGiK poprosił o wsparcie.
  
 1 
ha okaże się, że cała afera ma podłoże czysto ludzkie - jak ktoś udowodni bezsensowność projektów to jeszcze ktoś im te premie pozabiera. Tak też może być.
    1 
 2 
za krótko na tym stołku się siedzi (dlatego nawet nie jest to wygodny fotel), żeby myśleć o pomnikach. Pewnie stąd pęd do projektów bo za prowadzenie projektu 40 baniek na pewno jest dobra premia. Zwłaszcza jak udany;)
    1 
 1 
pomnik sobie gugik trwalszy niż ze spiżu próbuje postawić,a tu jakiś Pan W. przeszkadza:) Coś czuję, że jeszcze się chłopcy zdziwią. W najgorszym wypadku wszyscy trafią do ZGW;)
    1 
 3 
Walka z wiatrakami Panie Waldku Pan da spokój. Nic Pan nie osiągnie. Szkoda nerwów. GUGiK jest dosyć betonowy.
  
 3 
Minister Boni zignorował to i Trzaskowski zignoruje, takie są te nasze Ministry
  
 2 
niezłe "który niestety mało skutecznie, ale za to za duże pieniądze próbuje opracować aplikację do adresów"
  
 2 
pismo tej pani jest gdzieś dostępne? Może warto, żeby środowisko dowiedziało się, co takiego pani minister w imieniu ggk pisała?
  
 2 
i co dalej chyba włodarze naszej geodezji przeliczyli się uważając, że Izdebskiego da się tak łatwo zbyć
  
 4 
hehe Panie WI gratuluję czujności. Ledwo co Trzaskowski ciął głowy w geodezji od razu mu Pan podsuwa na tacy następnych cudotwórców. Będzie facet na bieżąco:)
  
 5 



zobacz też:

GUGiK podpisał umowę na aplikację adresową

Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozstrzygnął ogłoszony w listopadzie 2013 r. przetarg na rozbudowę...

W marcu ruszają seminaria o ewidencji adresów

W pierwszej połowie marca Główny Urząd Geodezji i Kartografii organizuje cztery seminaria informacyjne...

Poseł Ryszard Kalisz pyta o EMUiA

Znamy już treść odpowiedzi podsekretarza stanu w MAC Magdaleny Młochowskiej na pytanie posła Ryszarda Kalisza w...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
jednym z pionierów GPS był Sherman Gowdy Francisco, naczelny inżynier Segmentu Kontroli GPS w firmach IBM i Lockheed Martin?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Kochmański (1904-1986)

Tadeusz Kochmański (1904-1986)
Górnik z wykształcenia, specjalista w dziedzinie geodezji, miernictwa górniczego, matematyki stosowanej, mechaniki górotworu, twórca teorii wpływów podziemnej eksploatacji górniczej na górotwór i powierzchnię terenu. Urodził się w 17 września 1904...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1926
Kapitan Johann Maria Boykow (1879-1935), austriacki inżynier, pilot i marynarz, wynalazł "żyrohoryzont" - pierwszy autopilot. Początek nawigacji inercjalnej. W 1931 r. patent na urządzenie kupiła firma Siemens (niezależnie od Boykowa nad nawigacją...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama