Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-02-19 | Geodezja, Przetargi

Poseł Ryszard Kalisz pyta o EMUiA

Znamy już treść odpowiedzi podsekretarza stanu w MAC Magdaleny Młochowskiej na pytanie posła Ryszarda Kalisza w sprawie przetargów na EMUiA. Jak poinformowało Geoforum.pl Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, odpowiedź zostanie ogłoszona jutro (20 lutego) podczas 61. posiedzenia niższej izby parlamentu.


Ilustracja: Poseł Ryszard Kalisz pyta o EMUiA

Poseł pytał m.in. (zapytanie 6025), czy przetargi dotyczące: • rozbudowy systemów i aplikacji, • aktualizacji i weryfikacji baz danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów, • szkolenia specjalistycznego z zakresu korzystania z aplikacji EMUiA oraz z oprogramowania modułu SD, miały służyć naprawieniu aplikacji i zrealizowaniu funkcjonalności, która została opracowana w 2012 r.

Jak odpowiada podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Magdalena Młochowska, zgodnie z informacjami uzyskanymi od głównego geodety kraju przetargi te nie mają na celu naprawy i zrealizowania funkcjonalności opracowanej w 2012 r. aplikacji, lecz stanowią kontynuację i rozszerzenie wcześniejszych działań realizowanych przez GGK.

Głównym założeniem przy opracowywaniu aplikacji było stworzenie narzędzia spełniającego podstawowe wymogi umożliwiające pracę z danymi przestrzennymi oraz realizację obowiązków wynikających z przepisów obowiązującego prawa. Po spełnieniu powyższych wymogów oraz w związku ze zgłaszanymi potrzebami dalszego wsparcia gmin przy utworzeniu kompletnego rejestru adresowego GUGiK skoncentrował swoje działania m.in. na zaktualizowaniu danych adresowych w gminach i rozbudowie aplikacji o dodatkowe funkcjonalności i moduły przydatne z punktu widzenia użytkownika. Wynikiem tych działań będzie podniesienie jakości danych adresowych i efektywności ich wykorzystania przez użytkowników końcowych.

Minister Młochowska przekonuje też, że aplikacja jest użyteczna i zapewnia realizację zadań zgodnie z przepisami prawa, co potwierdza znaczna liczba gmin, którym ją bezpłatnie udostępniono (od października 2012 r. do chwili obecnej ponad 1400 zainteresowanym gminom).

Poseł pytał też, czy w ramach przygotowania procedury przetargowej dochowano wszelkiej staranności, aby należycie zagwarantować zasadę nieograniczonego charakteru przetargów.

Minister podkreśla, że w ramach przygotowania procedury przetargowej GUGiK dochował wszelkiej staranności, aby należycie zagwarantować zasadę nieograniczonego charakteru przetargów. W tym celu określono jednoznacznie kryteria udziału w postępowaniach, które były adekwatne i proporcjonalne do realizowanych zamówień. Spełnienie postulatu m.in. równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji podkreśla fakt złożenia 36 ofert na aktualizację i weryfikację bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów przez wykonawców z branży geodezyjnej i kartograficznej – zarówno firm tzw. małych, jak i dużych. Zdaniem minister Młochowskiej wszystkie działania GUGiK, począwszy od koncepcji poprzez realizację do osiągniętych celów i rezultatów, są przedmiotem wnikliwych kontroli, ocen oraz audytów. W przypadku zamówienia na rozbudowę systemów i aplikacji oferty złożyło 4 wykonawców, przy czym najkorzystniejsza okazała się oferta wykonawcy niebędącego autorem pierwotnej wersji oprogramowania, co świadczy o otwartości wypracowanych produktów, bez uzależniania się od jednego podmiotu czy technologii – przekonuje dalej minister.

Poseł Kalisz wyraził również obawę, czy z związku z ww. przetargami istnieje ryzyko poniesienia negatywnych skutków finansowych przez Polskę. Jego zdaniem zastrzeżenia budzą informacje, jakie podała „Rzeczpospolita” w artykule z 16 grudnia 2013 r. „Wstrzymane euro z Unii za infoaferę”, w którym informowano, że rozliczanie faktur z Brukselą za 7. oś Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”, z którego m.in. finansowana jest informatyzacja geodezji, zostało wstrzymane z powodu toczącego się śledztwa w sprawie tzw. infoafery.

W ocenie GGK – pisze minister – takie ryzyko w odniesieniu do przetargów, o których mowa w zapytaniu poselskim, nie istnieje. Wszystkie działania GUGiK wykonywane są zgodnie z przepisami prawa oraz z zachowaniem należytej staranności. Przetargi prowadzone są w trybach konkurencyjnych, bez ograniczania dostępu czy określania konkretnej technologii. Co do zasady dopuszczane są rozwiązania równoważne, a liczba wykonawców ubiegających się o zamówienia potwierdza powyższe i gwarantuje zgodność prowadzonych działań z zasadami określonymi w przepisach, m.in. w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz ustawie o finansach publicznych.


Już wcześniej w Sejmie pojawiały się pytania związane z EMUiA. Na przykład w marcu 2012 r. poseł Mirosław Pawlak pytał (interpelacja nr 2927) o kwestie dotyczące prowadzenia baz danych jako podstawy do tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej. Wówczas w odpowiedzi sekretarz stanu w MAC Włodzimierz Karpiński informował m.in., że projekt TERYT 2 jest w trakcie realizacji, która przebiega zgodnie z przyjętym w projekcie harmonogramem. I dalej, że w ramach realizacji projektu wykonano dotąd m.in.:
• zasilenie bazy danymi adresowymi (w trakcie realizacji);
• budowę i utrzymanie systemu teleinformatycznego, w tym:
– budowę systemu do zarządzania państwowym rejestrem granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (odbywa się implementacja systemu, trwają przygotowania do testowania i odbioru systemu),
– budowę i wdrożenie w gminach rozwiązań związanych z prowadzeniem rejestrów adresowych, tj. aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów (opracowano prototyp aplikacji, trwają przygotowania do testowania wersji produkcyjnej aplikacji i wdrożenia jej w gminach).

Oprac. AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

nieciekawy myśle ze gdyby otrzymał odpowiedz to cos by już napisali
  
observer A możesz podać przykłady braku odpowiedzi?
  
SKO i dobrze, ze Izdebski pyta bo zmusza to GUGiK do reakcji. W innym trybie trudne pytania są ignorowane.
    3 
 1 
Andrzeju:) Przechodzisz samego siebie - zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej nie spełnia wymogów zapytania w trybie dostepu do informacji publicznej. List otwarty różni się tym od zwykłego, że jego kopia trafia dodatkowo do opinii publicznej:D I nie ważne czy wysyła to Maciarewicz, czy Izdebski to władze (na szczęście) muszą się odnieść. SKO nie zna litości.
    1 
 3 
Andrzeju myślę, że odpowiedź otrzyma, ale szkoda, że człowiek w pojedynkę musi sie szarpać z tym całym chorym systemem.
    3 
 1 
A co p. Izdebski ma otrzymać za dwa tygodnie? Czy list otwarty spełnia wymagania ustawy o dostępie do informacji (czy jak ja tam zwą)? Bo to chyba musi być spełniona jakaś formalność. Jeżeli to był wyłącznie list otwarty, to obawiam się, że ze względów formalnych niespełnienia jakieś punktu któregoś paragrafu p. Izdebski odpowiedzi na swoje pytania nie otrzyma.
  
 1 
środa popielcowa już 5 marca. Będzie się popiół sypał w tym roku
  
 2 
@tworcy czytaj, czytaj. nic nie będę sugerował
  
 1 
ciekawy nie wypowiadam się za GUGiK więc mam swoje własne stanowisko. Czytam za to co jest napisane - i tylko to. Wykorzystuje co ? wykorzystuje rozwiązania. Jakie to rozwiązania możesz mi powiedzieć ? :):)
  
@tworcy Jest to jakieś zmiękczenie stanowiska, bo GGK w piśmie napisał wyraźnie że około 1400 wykorzystuje, a wiele gmin jeszcze chce skorzystać. Polecam końcówkę 4 strony listu: http://www.punktyadresowe.pl/prawo/2013.06.21.Odpowiedz_GUGiK_na_I_list_otwarty.pdf. A jak GGK napisał to jakie masz podstawy aby inaczej interpretować jego wypowiedź.
  
 1 
@ciekawy między udostępniono 1400 gminom a korzysta 1400 gmin, jest subtelna różnica. Jak ci coś udostępnię to możesz to sobie wziąć lub nie. Co do personalnych zagrywek z przedszkola dedykuję Ci podpis.
    1 
 2 
maga liczb idąc dalej - aplikację udostępniono ponad 1400 gminom, zamówienie Aktualizacja i weryfikacja bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i obejmuje 900 gmin z opcjami (ktoś tu olewa 500 gmin?), a szkolenia zaś mają objąć 3600!!! osób. Rozumiem, że na szkolenie na gminę przypada wójt, sekretarz, pracownik i komendant OSP?
    1 
 2 
@Anktak też słyszałem, że minister się wkurzył, ale zobaczymy. tak czy inaczej rejestracja jest wyłączona, a ostatnie szkolenia odwołane.
  
@tworcy Napisane jest wyraźnie, że aplikację udostępniono ponad 1400 zainteresowanym gminom. Ale rozumiem, że jako tajny agent GUGIK przygotowujesz już opinię publiczną na podanie informacji ile rzeczywiście gmin dostąpiło zaszczytu korzystania z "nieziemskiej" aplikacji.
    2 
 1 
@ciekawy mam po prostu już jakieś doświadczenie w czytaniu tego rodzaju pism. A ile realnie używa to już myślę że od pana Waldemara się niedługo dowiesz - dwa tygodnie od zadania pytania szybko mija.
  
do Antek zainteresowanie tematem osiągnęło widać tak niewygodny poziom, że minister pewnie nakazał wstrzymać szkolenia.
  
 1 
@tworcy A ile używa? Bo wyglądasz na poinformowanego.
  
 1 
czytajcie uważnie - to, że dla 1400 gmin aplikacje udostępniono nie znaczy że przez 1400 gmin aplikacja jest używana. To znaczy że te gminy otrzymały informacje że mogą ją używać i jest do pobrania tu i tam.
  
 1 
1400 Według mojej wiedzy to ta liczba jest mocno przesadzona. A może GUGiK sie pomylił o jedno zero?
  
 1 
gdze można zobaczyć listę Drogi ~v - listę już za parę dni na pewno opublikuje Geoforum jak Pan Izdebski otrzyma z GUGiK, w ustawowym terminie, odpowiedź na pytania zawarte w 8 bodajże liście otwartym. To nie jest tajemnica i każdy może otrzymać tą informację.
  
 1 
Nie rozumiem Jeśli już raz zasilono bazy, jak pisał Pan Minister Karpiński, to dlaczego znów zasilają? To co tamto zasilenie było złe? Czy może było tylko na papierze?
  
 1 
nie ma się co dziwić. http://www.aplikacjaemuia.pl/ takie obłożenie, że aż się zapisy wstrzymały. Nie ma się co dziwić.
  
 1 
pytanie gdzie można zobaczyć listę tych ponad 1400 gmin?
  
 1 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
dla współrzędnych geodezyjnych powierzchnią odniesienia jest elipsoida obrotowa?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Poczobutt-Odlanicki (1728-1810)

Marcin Poczobutt-Odlanicki  (1728-1810)
Urodził się 30 października 1728 roku w Słomiance (powiat grodzieński). Ojciec Kazimierz był oboźnym grodzieńskim. W 1738 roku rozpoczął naukę w szkołach jezuickich, a po ich ukończeniu wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Pracuje jako nauczyciel w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1920
Na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Pooznańskiego rozpoczęto wykłady z miernictwa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama