Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-19| Geodezja, Przetargi

Poseł Ryszard Kalisz pyta o EMUiA

Znamy już treść odpowiedzi podsekretarza stanu w MAC Magdaleny Młochowskiej na pytanie posła Ryszarda Kalisza w sprawie przetargów na EMUiA. Jak poinformowało Geoforum.pl Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, odpowiedź zostanie ogłoszona jutro (20 lutego) podczas 61. posiedzenia niższej izby parlamentu.


Poseł Ryszard Kalisz pyta o EMUiA

Poseł pytał m.in. (zapytanie 6025), czy przetargi dotyczące: • rozbudowy systemów i aplikacji, • aktualizacji i weryfikacji baz danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów, • szkolenia specjalistycznego z zakresu korzystania z aplikacji EMUiA oraz z oprogramowania modułu SD, miały służyć naprawieniu aplikacji i zrealizowaniu funkcjonalności, która została opracowana w 2012 r.

Jak odpowiada podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Magdalena Młochowska, zgodnie z informacjami uzyskanymi od głównego geodety kraju przetargi te nie mają na celu naprawy i zrealizowania funkcjonalności opracowanej w 2012 r. aplikacji, lecz stanowią kontynuację i rozszerzenie wcześniejszych działań realizowanych przez GGK.

Głównym założeniem przy opracowywaniu aplikacji było stworzenie narzędzia spełniającego podstawowe wymogi umożliwiające pracę z danymi przestrzennymi oraz realizację obowiązków wynikających z przepisów obowiązującego prawa. Po spełnieniu powyższych wymogów oraz w związku ze zgłaszanymi potrzebami dalszego wsparcia gmin przy utworzeniu kompletnego rejestru adresowego GUGiK skoncentrował swoje działania m.in. na zaktualizowaniu danych adresowych w gminach i rozbudowie aplikacji o dodatkowe funkcjonalności i moduły przydatne z punktu widzenia użytkownika. Wynikiem tych działań będzie podniesienie jakości danych adresowych i efektywności ich wykorzystania przez użytkowników końcowych.

Minister Młochowska przekonuje też, że aplikacja jest użyteczna i zapewnia realizację zadań zgodnie z przepisami prawa, co potwierdza znaczna liczba gmin, którym ją bezpłatnie udostępniono (od października 2012 r. do chwili obecnej ponad 1400 zainteresowanym gminom).

Poseł pytał też, czy w ramach przygotowania procedury przetargowej dochowano wszelkiej staranności, aby należycie zagwarantować zasadę nieograniczonego charakteru przetargów.

Minister podkreśla, że w ramach przygotowania procedury przetargowej GUGiK dochował wszelkiej staranności, aby należycie zagwarantować zasadę nieograniczonego charakteru przetargów. W tym celu określono jednoznacznie kryteria udziału w postępowaniach, które były adekwatne i proporcjonalne do realizowanych zamówień. Spełnienie postulatu m.in. równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji podkreśla fakt złożenia 36 ofert na aktualizację i weryfikację bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów przez wykonawców z branży geodezyjnej i kartograficznej – zarówno firm tzw. małych, jak i dużych. Zdaniem minister Młochowskiej wszystkie działania GUGiK, począwszy od koncepcji poprzez realizację do osiągniętych celów i rezultatów, są przedmiotem wnikliwych kontroli, ocen oraz audytów. W przypadku zamówienia na rozbudowę systemów i aplikacji oferty złożyło 4 wykonawców, przy czym najkorzystniejsza okazała się oferta wykonawcy niebędącego autorem pierwotnej wersji oprogramowania, co świadczy o otwartości wypracowanych produktów, bez uzależniania się od jednego podmiotu czy technologii – przekonuje dalej minister.

Poseł Kalisz wyraził również obawę, czy z związku z ww. przetargami istnieje ryzyko poniesienia negatywnych skutków finansowych przez Polskę. Jego zdaniem zastrzeżenia budzą informacje, jakie podała „Rzeczpospolita” w artykule z 16 grudnia 2013 r. „Wstrzymane euro z Unii za infoaferę”, w którym informowano, że rozliczanie faktur z Brukselą za 7. oś Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”, z którego m.in. finansowana jest informatyzacja geodezji, zostało wstrzymane z powodu toczącego się śledztwa w sprawie tzw. infoafery.

W ocenie GGK – pisze minister – takie ryzyko w odniesieniu do przetargów, o których mowa w zapytaniu poselskim, nie istnieje. Wszystkie działania GUGiK wykonywane są zgodnie z przepisami prawa oraz z zachowaniem należytej staranności. Przetargi prowadzone są w trybach konkurencyjnych, bez ograniczania dostępu czy określania konkretnej technologii. Co do zasady dopuszczane są rozwiązania równoważne, a liczba wykonawców ubiegających się o zamówienia potwierdza powyższe i gwarantuje zgodność prowadzonych działań z zasadami określonymi w przepisach, m.in. w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz ustawie o finansach publicznych.


Już wcześniej w Sejmie pojawiały się pytania związane z EMUiA. Na przykład w marcu 2012 r. poseł Mirosław Pawlak pytał (interpelacja nr 2927) o kwestie dotyczące prowadzenia baz danych jako podstawy do tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej. Wówczas w odpowiedzi sekretarz stanu w MAC Włodzimierz Karpiński informował m.in., że projekt TERYT 2 jest w trakcie realizacji, która przebiega zgodnie z przyjętym w projekcie harmonogramem. I dalej, że w ramach realizacji projektu wykonano dotąd m.in.:
• zasilenie bazy danymi adresowymi (w trakcie realizacji);
• budowę i utrzymanie systemu teleinformatycznego, w tym:
– budowę systemu do zarządzania państwowym rejestrem granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (odbywa się implementacja systemu, trwają przygotowania do testowania i odbioru systemu),
– budowę i wdrożenie w gminach rozwiązań związanych z prowadzeniem rejestrów adresowych, tj. aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów (opracowano prototyp aplikacji, trwają przygotowania do testowania wersji produkcyjnej aplikacji i wdrożenia jej w gminach).

Oprac. AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS