Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-02-07 | Geodezja, Prawo

Rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych opublikowane

W dzisiejszym Dzienniku Ustaw (poz. 176) opublikowano rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.


Ilustracja: Rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych opublikowane
Przypomnijmy, że nowe zasady nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii określono w ustawie z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. ustawie deregulacyjnej). Znowelizowała ona w tym zakresie ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne. Niniejsze rozporządzenie ma te zasady uszczegółowić.

Akt ten określa sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej, w tym:
• tryb składania dokumentów, warunki uznawania praktyki zawodowej, a także sposób prowadzenia dziennika praktyki zawodowej, jego wzór i wysokość opłaty za jego wydanie (opłata ta będzie wynosić 45 zł);
• organizację i sposób działania komisji kwalifikacyjnej oraz sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego i ustalania jego kosztów;
• wzory świadectw stwierdzających nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii;
• warunki, które powinien spełniać program kształcenia osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w objętych ustawą deregulacyjną zakresach (tj. 3, 6 i 7), tak aby komisja kwalifikacyjna mogła uznać umiejętności, jako spełniające wymagania do nadania uprawnień zawodowych;
• wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz tryb jej pobierania (opłata za postępowanie obejmujące część wstępną i sprawdzającą wynosić będzie 940 zł, a za postępowanie obejmujące tylko część wstępną – 185 zł);
• wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji kwalifikacyjnej.

Rozporządzenie wejdzie w życie 22 lutego br. Z tym dniem straci moc obowiązujące obecnie rozporządzenie ministra infrastruktury z 30 lipca 2003 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (DzU nr 143, poz. 1396).

W przepisach przejściowych i końcowych przeczytamy m.in., że:
• do postępowań kwalifikacyjnych wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe;
• osoby zainteresowane, które rozpoczęły praktykę zawodową przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, mogą dokumentować przebieg praktyki zawodowej według przepisów dotychczasowych tylko w odniesieniu do prac geodezyjnych lub kartograficznych rozpoczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
• z chwilą powołania przez Głównego Geodetę Kraju komisji kwalifikacyjnej zorganizowanej w sposób określony w niniejszym rozporządzeniu postępowania kwalifikacyjne wszczęte i niezakończone przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia są kontynuowane przez tę komisję;
• dokumentacja postępowań kwalifikacyjnych będących w toku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia podlega przekazaniu komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w rozporządzeniu, w terminie siedmiu dni od dnia jej powołania.

Więcej o rozporządzeniu i jego konsekwencjach już w marcowym GEODECIE

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

obiektywnie Skoro młodym geodetom z urzędu odbiera się staż zawodowy to może uprawnionym z urzędu odebrać uprawnienia i niech zdają jeszcze raz. Może pomyślą przed następną zmianą przepisów.
    3 
 4 
to prawda wybór studiów sam w sobie życia nie niszczy. Chodziło mi o to, że nie będzie pracy dla tysięcy młodych adeptów geodezji. W sumie tylko po medycynie i informatyce takiego problemu nie ma. Cóż, otwarto zawód w dość specyficzny sposób :) Ale Inspektorzy też powinni znać najnowsze przepisy. Pozdrawiam
  
 2 
Chyba nie Zajmujemy się trochę poważniejszymi rzeczami, przynajmniej taką mam nadzieję, niż certyfikaty energetyczne - teraz zrobił się z tego bezwartościowy papier za 40 zł, sporządzany zupełnie bez sensu.Nie wiem, jak można zmarnować sobie życie przez wybór takich a nie innych studiów :) Dobrze, że praktykę skrócono. Jednak jakieś wymogi powinny pozostać. Już nie spamuję :)
    1 
 3 
czyli najlepiej jest popracować z 2 i pół roku w małym mieście powiatowym, potem dwa i pół roku w dużym mieście (w każdym razie w dużej firmie) przy większych robotach (ewidencyjnych) i można startować do uprawnień. To jaki sens ma praca w firmie fotogrametycznej, GISowej itd itp? Może przydały by się uprawnienia z mapy nuemrycznej? Mi również wydaje się, że to zamknięcie zawodu na znajomych królika. A we wrześniu znów tysiące młodych ludzi zmarnuje sobie przyszłość wybierając geodezję :/
    1 
 3 
Pytanie retoryczne. Jak będzie można spełnić wymagania odnośnie udziału w pracach dot. modernizacji egib za 3 lata (koniec roku 2016-kiedy wszystko będzie już zmodernizowane)))?
    1 
 7 
Bez przesady Modernizacja jest przegięciem. Poza tym praktyka jest zupelnie podstawowa. Kilka mapek lub podziałów/wznowień. Trudniej to będzie urzędasom na boku zrobić te uprawnienia, stąd pewnie takie głosy, a nie komuś kto normalnie pracuje. Nawet w gminnym miasteczku się robi podziały w trybie uogn. Co za głupoty. Nie wiem czemu najpierw na 2 nie wystartować :)
    3 
 4 
cd uprawnienia ktoś kto napisał o bojkocie oraz 1 roku doświdczenia- odrobinę się myli. Czy po roku pracy jesteś w stanie ogarnąć 1 zakres, a 2-gi zakres należałoby zrobić dopiero po pierwszym. Jeden zależy od drugiego. Najpierw pomiar a następnie dokumentacja. Mi wydaje się że jak do tej pory było 3 lata po studiach (chociaż ludzie po technikum więcej umieją niż po studiach- to inna sprawa) i 6 po technikum. Uprawnienia po staremu nie były tak słodkie jak wam się wydaje- była weryfikacja, uzupełnianie dokumentacji, test (bez pomocnej literatury na stole jak teraz) oraz egzamun ustny- też nie najłatwiejszy. A zdawalność była pół na pół.
  
 5 
uprawnienia ABSOLWENCI I STUDENCI powinniście się zebrać razem, każdy wpłacić przysłowiową złotówkę i wynająć kancelarię prawną, która zaskarży do Trybunału te rozporządzenie. Inaczej będziecie tanimi wyrobnikami na umowach śmieciowych, u jeszcze bardziej rozpasanych pracodawców przez kilka-kilkanaście lat. Jest to działanie celowe, prawo stworzone przez tych na górze, od których będziecie całkowicie uzależnieni.
    5 
 8 
uprawnienia Jest to działanie celowe, niezgodne z Konstytucją (która daje każdemu obywatelowi możliwość wykonywania zawodu jaki chce) i Ustawą Deregulacyjną. Specyfika działalności firm geodezyjnych, różny zakres wykonywanych przez nie prac (który zależy głównie od rynku lokalnego) umożliwi robienie uprawnień tylko osobom z koneksjami i ojcem/matką geodetą z własną firmą. Można powiedzieć, że jest wolność i każdy może zmieniać pracodawców, aby zdobyć wymaganą praktykę. Jednak na rynku pracy w geodezji to pracodawca dyktuje co będziecie robić, ile się nauczycie. Zdobycie wymaganej praktyki będzie wymagało wiele wysiłku, kilku-kilkunastu lat pracy(często za pieniądze uwłaczające na umowach śmieciowych), często kilku zmian pracy, i dużo szczęścia aby trafić do odpowiednich firm.
    6 
 6 
uprawnienia W efekcie wymaganą praktykę będą mogli zdobyć jedynie ludzie z koneksjami w zawodzie, Ci nowo nabyci zostaną jedynie tanimi wyrobnikami, którzy po kilku latach pracy w zawodzie po prostu zreygnują z niego i się przekwalifikują. Nie na darmo jest zapis, że po 5 latach praktyka przepada. Jest to nie zdolne z Konstytucją i Ustawą Deregulacyjną (która zakłada, że praktyka powinna trwać rok)-u tych bez koneksji będzie trwała kilka-kilkanaście lat. Lobby geodetów uprawnionych i przedsiębiorców geodezyjnych robi sobie grunt na przyszłe lata, aby mieć dostatek tanich wyrobników przez następne lata.
    6 
 7 
uprawnienia Wymagany zakres prac do ubiegania się o uprawnienia jest świadomym i celowym działaniem lobby przedsiębiorców geodezyjnych i już uprawnionych, aby nie dopuścić Was do uzyskania uprawnień. Po wejściu go w życie będziecie (już jesteście) jeszcze tańszymi wyrobnikami u przedsiębiorców, którzy będą Was kontrolować i decydować, czy kiedykolwiek będziecie mogli się usamodzielnić. Przykładowo: firma wykonująca jedną dużą inwestycję kilka lat - nigdy nie zdobędziecie wymaganej praktyki zwykła firma w miasteczku powiatowym - wykonuje głównie podziały rolne, na terenach zurbanizowanych niewiele, i zwykle WOGÓLE prac prawnych Firma w mieście zupełnie na odwrót.
    5 
 6 
Przepisy przejsciowe §  37- czyli jak zdam np. I to do 6 miesiecy moge przystapic np. do IV bez dziennika? § 38- czy mam rozumiec, ze to furtka dla tych, co maja staz po staremu a jeszcze nie przystapili do egzaminu? § 39- jak wyslalem dokumenty to znaczy ze bede zdawal po staremu?Skad mam wiedziec czy juz wszczeto wobec mnie postepowanie w GUGiKu?
    4 
 4 
ułatwianie i to jest "ułatwianie dostępu do zawodu", zgodne z "ideą deregulacji"
    3 
 6 
proponuję dodać przepis że ten który nie wykonał ilości robót wykazanych jako obowiązkowe do uprawnień przez ostatnie 5 lat nie może zasiadać w komisji egzaminacyjnej ds uprawnień i służyć jako ekspert przy pisaniu projektów przepisów i standardów.
  
 20 
To co robić Pracuję w geodezji ponad 6 lat, na koncie mam ponad 60 podziałów, kilkanaście ustaleń granic, kilka prac z wyznaczenia punktów granicznych, ok. 10 map prawnych, i tylko udział w 1 modernizacji ewidencji gruntów no i tylko 1 rozgraniczenie więć ... nie spełniam warunków by ubiegać się o uprawnienia zawodowe zakres 2??
  
 7 
czyli jeśli ktoś pracuje w wielkiej firmie geodezyjnej, robi robotę wartą setki, czy miliony zł i która trwa 2 lata, będzie to miała zaliczone jako 1 robotę? Jeśli w ogóle będzie to wpisywało się w wykaz prac wymaganych rozporządzeniem.. Inna sprawa, że bardziej opłaca się zainwentaryzować przyłącze, niż pracować przy super nowoczesnej mapie numerycznej.. Jeśli coś pokręciłam, przepraszam. Pozdrawiam
    1 
 6 
mam świetny pomysł powinny być egzaminy dla inspektorów przyjmujących prace w ODGiK-ach np co 5 lat z nowych przepisów z tych właśnie 5 ostatnich lat. Nie może być przecież tak, że osoba która właśnie zdała egzamin musi znać nowe przepisy, a osoby ją kontrolująca już nie. Ale to takie teoretyzowanie przy kawie.
  
 9 
czyli osoba od 10 lat pracuje w geodezji, ale tak się złożyło że niema uprawnień. W marcu postanawia wysłać dokumenty i podchodzić do egzaminu na uprawnienia! Czyli dzinnik praktyk uzupełni w starych formularzach (z przed Tego rozporządzenia), ale ma musi spełniać nowe wymagania (ilość wykonanych inwentaryzacji itd), czy tak? Zastrzegam, że ta osoba to nie ja, a pytam, gdyż czytam to forum i wyjaśnienia i jednak nie rozumiem wszystkiego:)
    1 
 5 



zobacz też:

Jak spece od nieruchomości "sprzątają po deregulacji"?

Podobnie jak geodeci i kartografowie, tak i zarządcy nieruchomości oraz pośrednicy w ich...

Deregulacja a uprawnienia: GUGiK wyjaśnia

W piątek (23 sierpnia) weszła w życie ustawa deregulująca dostęp do niektórych zawodów. Nim jednak ułatwi...

Deregulacja wchodzi w życie: będzie łatwiej zostać geodetą?

Dziś (23 sierpnia) wchodzi w życie ustawa deregulującą dostęp do wybranych zawodów, w...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
król Zygmunt był inicjatorem budowy pierwszego stałego mostu na Wiśle?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Wilkowski (1939-2025)

Wojciech Wilkowski (1939-2025)
Wojciech Wilkowski urodził się 30 stycznia 1939 r. w Umieninie-Żelazkach (obecny powiat płocki). W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując stopień magistra inżyniera geodety (specjalność...
więcej

strzałka w dółGeodaty
628
Brahmagupta (ok. 598-670), hinduski matematyk i astronom, w dziele pt. "Brahmasphutasiddhanta" (Otwarcie wszechświata) definiuje liczbę "0", liczby dodatnie i ujemne. Brahmagupta podał algorytmy na obliczenie pierwiastka kwadratowego i rozwiązanie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama