Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-02-06 | GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Oto mapy geomorfologiczne Polski

Z inicjatywy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii zaprezentowano dziś (6 lutego) 12 pierwszych arkuszy nowej mapy geomorfologicznej Polski. To już kolejna w ostatnich dekadach próba wykonania ich dla całego kraju. Czy tym razem się uda?


Ilustracja: Oto mapy geomorfologiczne Polski

Idea sporządzenia map geomorfologicznych powstała już w latach 50. XX wieku. Niestety, jedynym efektem jej realizacji było wydanie dwóch serii map – 30 arkuszy w latach 1958-69 oraz 4 arkuszy w latach 1988-94. Równolegle w ramach różnych badań naukowych powstawały pojedyncze mapy dla różnych zakątków kraju – każda z inną legendą, kryteriami wydzieleń form rzeźby, skalą czy wymiarami. Wraz z popularyzacją GIS-u wiele z tych opracowań zaczęto digitalizować, co dało przynajmniej teoretyczną możliwość ich łączenia i harmonizacji.

W ocenie geomorfologów przełomowy był rok 2011. Weszło wówczas w życie rozporządzenie ws. rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych przewidujące opracowanie dla całego kraju cyfrowych map geomorfologicznych. Zgodnie z tym aktem mają się na nich znaleźć „przedstawione w skalach przeglądowych formy rzeźby i geneza powierzchni ziemi oraz informacje o zmianach jej ukształtowania”, a więc moreny, sandry, rynny lodowcowe, osuwiska, wydmy i wiele innych.

Rozporządzenie powierzyło wykonanie tych map głównemu geodecie kraju. W pierwszej kolejności GUGiK postanowił zamówić opracowanie jej założeń. Niestety, już na wstępie pojawiły się trudności. Głównie z powodu braku pieniędzy procedury przetargowe ciągnęły się aż rok. W końcu zamówienie udało się jednak rozstrzygnąć – w połowie 2013 roku GUGiK podpisał wartą blisko 300 tys. zł umowę z: firmą Gepol, Instytutem Geodezji i Kartografii oraz Stowarzyszeniem Geomorfologów Polskich. Jej przedmiotem było opracowanie założeń merytorycznych, technicznych i redakcyjnych mapy, a także przykładowych arkuszy.

Dzisiejsze spotkanie w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN miało podsumować dotychczasowe efekty tych prac, a są to: 6 arkuszy w skali 1:100 000, fragmenty 6 arkuszy w skali 1:500 000 (zarówno wersje papierowe, jak i cyfrowe), metadane oraz ponad 450 stron dokumentacji. Jak podkreślają uczestnicy projektu, zaangażowało się w niego blisko 50 osób – oprócz geomorfologów reprezentujących różne ośrodki naukowe byli to m.in. kartografowie czy geoinformatycy.

Zdecydowano się opracować mapy dla sześciu obszarów dobranych tak, aby reprezentowały różne typy rzeźby. Są to: Tatry i Podhale, Sudety Zachodnie, Roztocze Tomaszowskie, Wysoczyzna Kłodawsko-Kutnowska, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie i Kotlina Toruńska, a także Wolin i Nizina Szczecińska. Jak mówili twórcy map, najtrudniejsze okazało się opracowanie wydzieleń form rzeźby. Do dziś panuje bowiem w tej kwestii duża dowolność. Ostatecznie na mapie w skali 1:100 000 znalazło się 135 wydzieleń, a w skali 1:500 000 – 90.

Podstawą wykonania mapy były systemy informacji geograficznej. Opracowanie składa się z 11 warstw, m.in.: trzech o tematyce geomorfologicznej, a także sieci drogowej, osadniczej i hydrograficznej, granic administracyjnych oraz cieniowania. Do ich stworzenia wykorzystano dane z rejestrów GUGiK-u, bazy i mapy Państwowego Instytutu Geologicznego, ale przede wszystkim dziesiątki różnego rodzaju opracowań naukowych powstających w ostatnich dekadach na polskich uczelniach.

Celem dzisiejszego spotkania była nie tylko prezentacja projektów map, ale także dyskusja nad ich ostatecznych kształtem. Sami twórcy arkuszy nie kryli, że zawierają one jeszcze błędy i niedociągnięcia. Niektóre wybitne formy rzeźby są słabo widoczne, a te mniej wybitne zbyt wyróżniają się na mapie; cieniowanie nie zawsze współgra z zasadniczą treścią mapy, niektóre wydzielenia za bardzo się zlewają; należy także dopracować reguły generalizacji i definicje form rzeźby oraz pomyśleć nad dodaniem nowych kategorii obiektów – wyliczali prelegenci.

Gotowe arkusze pokrywają na razie tylko nieco ponad 2% powierzchni kraju. Jaki jest dalszy plan? W pierwszej kolejności w efektach projektu mają zostać uwzględnione refleksje jego uczestników oraz wnioski z dzisiejszej dyskusji. Rozważane jest także opracowanie arkuszy dla dodatkowych obszarów testowych. W tym lub przyszłym roku ma powstać instrukcja wykonania mapy geomorfologicznej. Być może uda się także wykonać całą mapę w skali 1:500 000. Teoretycznie w przyszłym roku możliwe będzie przystąpienie do produkcji arkuszy 1:100 000. Mają one być wykonywanie nie w arkuszach, ale tzw. klastrami, czyli obszarami przebadanymi przez poszczególne grupy geomorfologów.

Kiedy wszystkie mapy będą gotowe? Rozporządzenie nie stawia w tej kwestii żadnych wymagań, a na seminarium nie padła konkretna data. Wszystko uzależnione jest od pieniędzy. O te GUGiK będzie się starał w nowej perspektywie finansowej (2014-20).

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gemeralizacja Jak na mój gust to generalizacja mapy dostosowana jest tu do skali ~1 : 200 000, a te mapy są zbyt ubogie w treść jak na 100K. Do hydrografa: myślę że nie tyle hydrografia jest zgodna, co jest to po prostu cyfrowa MPHP, a przecież można było opracować na mapach kategorie morfologii koryta rzecznego. Mam nadzieję że na mapach finalnych będzie przynajmniej dwa razy więcej informacji
  
 1 
hmm ciekawe czy warstwa hydrograficzna w mapach jest zgodna z ostatnio szumnie promowaną MPHP? czyba powinna nie mylę się?
  
 1 
brawo No proszę czyli GUGiK wydał jakieś przydatne rozporządzenie ? Pan redaktor napisał że rok 2011 był rokiem przełomowm - trzeba wierzyć prasie. Trzymam kciuki za GUGiK i geomorfolgów.
  
 1 



zobacz też:

Wkrótce ruszą prace nad mapą geomorfologiczną Polski

GUGiK rozstrzygnął przetarg na opracowanie warunków technicznych wykonania cyfrowych map...

Jakie będą mapy geomorfologiczne Polski?

Opracowanie warunków technicznych wykonania kartograficznych opracowań tematycznych w postaci cyfrowych map...

Jak będą wyglądać mapy geomorfologiczne Polski?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprasza do udziału w dialogu technicznym, którego celem...

GUGiK szykuje się do map geomorfologicznych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił przetarg na opracowanie warunków technicznych wykonania...

Kolejne mapy geomorfologiczne w planach GUGiK

Po opublikowaniu w czerwcu pytań dotyczących kosztów i czasu opracowania założeń cyfrowych map...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1970 r. Powiatowe Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Mińsku Mazowieckim (istniejące od 1965 r.) miało 20 etatów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1880
Edward Jäderin (1852-1923), szwedzki astronom i geodeta, zastosował po raz pierwszy do precyzyjnego pomiaru długości specjalne druty zawieszane na statywach i obciążane odważnikami na końcach (druty Jäderina).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2