wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-01| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Pierwszy cywilny i tak profesjonalny

Amerykańskie firmy Applanix oraz American Aerospace Advisors Inc. (AAAI) z powodzeniem przeprowadziły serię pierwszych lotów testowych platformy RS-16. Jak zapewniają, to pierwszy na rynku cywilny bezpilotowy samolot do profesjonalnych nalotów fotogrametrycznych.


Pierwszy cywilny i tak profesjonalny

Rozwiązanie składa się z: samolotu wraz z awioniką, mobilnej naziemnej stacji kontrolnej, a także ładunku zawierającego profesjonalny sprzęt fotogrametryczny, w tym m.in. intercyjną jednostkę pomiarową Applanix DMS-UAV (Direct Mapping Solution). Testy drona wykonano w specjalnej przestrzeni powietrznej wyznaczonej przez amerykańską Federalną Agencją ds. Lotnictwa (FAA). Rezultaty tych eksperymentów posłużą FAA do sporządzenia wymagań, jakie będą musiały spełniać cywilne bezpilotowce, by mogły się poruszać nad USA.

Z punktu widzenia twórców platformy RS-16 ważniejsze jest jednak to, że w trakcie testów maszyna dowiodła, że jest w stanie wykonywać długie loty, a także dostarczać dokładnych ortofotomap bez konieczności naziemnego przetwarzania zdjęć lotniczych oraz stosowania fotopunktów czy aerotriangulacji.

Jak mówi szef AAAI David Yoel, RS-16 ma szansę odmienić przemysł fotolotniczy. Joe Hutton z Applanixu dodaje, że jeszcze kilka lat temu stworzenie takiego systemu byłoby technicznie niemożliwe. Dziś jest on już w pełni gotowy do pracy. Zdaniem obu firm nowa platforma powinna okazać się przydatna na przykład w monitorowaniu sieci przesyłowych czy zarządzaniu kryzysowym.

Źródło: Applanix, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Re: Przyszłość fotki? Prawo lotnicze w Stanach Zjednoczonych jest pod tym względem bardzo restrykcyjne. Trochę inaczej wygląda sprawa w Europie. Co prawda prawo jest nadal tworzone z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój tej gałęzi przemysłu, ale sądzę, że nie będzie trzeba długo czekać na to, żeby tego rodzaju urządzenia stały się normalnym wyposażeniem firm fotogrametrycznych. Specjalna przestrzeń powietrzna nie jest również czymś niezwykłym i tak na prawdę może być przydzielona niemal każdej jednostce po spełnieniu określonych procedur. Tej wielkości urządzenie mogłoby spowodować ogromne zagrożenie w ruchu lotniczym.
odpowiedz zgłoś
przyszlość fotki? wyglada to dość imponująco, operacyjność ponad 12 godzin w połączeniu z ładownością 11kg może dać ciekawe rezultaty. "Testy drona wykonano w specjalnej przestrzeni powietrznej wyznaczonej przez amerykańską Federalną Agencją ds. Lotnictwa (FAA)." - no właśnie, prawo lotnicze się zmienia, ale nie na tyle, by takie zabawki prędko zagościły na naszym niebie. Cena też będzie zaporowa.....
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS